Lustro w naszym domu

03.11.2012

Lustro jest niezbędnym elementem każdego domu. Czy to w łazience, czy w przedpokoju, czy w sypialni, duże czy też małe, w każdym mieszkaniu znajduje się choćby jedno lustro.

Tak naprawdę lustro potrzebne jest wszędzie tam, gdzie wykonywane czynności wymagają kontrolowania efektu w lustrzanym odbiciu. Nie każdy jednak wie, że szklana tafla niezależnie od swojego zastosowania, pełni funkcję jako element wyposażenia. Lustro jest przede wszystkim elementem wyposażenia mieszkania, które optycznie powiększa pomieszczenie. Na pewno widzieliśmy nie raz w filmie czy w teledysku spacer po pokoju składającym się z samych luster. Chociaż powierzchnia wolnej przestrzeni miała bardzo mały metraż, to optycznie wydawała się ogromną komnatą. Takie właśnie czarodziejskie sztuczki potrafi zdziałać lustro. Dwa duże lustra umieszczone na przeciwległych korytarzach sprawiają wrażenie niekończącego się korytarza. Ten i inne efekty lustrzane, możemy wykorzystywać w swoim mieszkaniu, tylko trzeba wiedzieć jak.

Lustro w łazience

Lustro w łazience

Mając na przykład małą łazienkę możemy w ten właśnie sposób- wieszając dwa ogromne lustra na przeciwległych ścianach- powiększyć pomieszczenie. Dodatkowym plusem będzie to, że takie ustawienie luster daje również obejrzenie siebie z każdej strony, nawet w kąpieli.

Poza funkcją powiększającą lustro może również pełnić funkcje rozświetlające. Jeśli w pokoju jest za mało światła, umieszcza się w jednym lub kilku miejscach duże lustra, które odbijają powierzchnie okna i rozświetlają pomieszczenie. W ten sam sposób można wzmocnić światło sztuczne. Ustawiając przy lampce lustro mamy wrażenie, że to nie jedno, lecz dwa źródła światła oświetlają całe wnętrze.

Pewnie mało kto wie, że lustro ma iluzoryczne właściwości. Dzięki temu wykorzystywane jest np. przez cyrkowców czy magików. Możemy sprawdzić to sami, w swoim własnym domu. Postawmy na kolorowym dywanie sześcienną kostkę, na tę kostkę postawmy na przykład kwiatek z doniczką i spójrzmy na wszystko z pewnej odległości. Taki obraz tworzy złudzenie optyczne. Mamy wrażenie, doniczka wisi w powietrzu, bo ścianki kostki tak odbijają kolorowe ciapki dywanu, że z daleka nie widać różnicy poziomów. Takie właśnie właściwości lustra możemy wykorzystywać, na co dzień w swoim mieszkaniu. Spróbujmy zawiesić półkolistą półkę bezpośrednio na lustrze. Taka aranżacja będzie sprawiała wrażenie pełnego koła. Lustro jako tło dla półek, na których się stawia ładne kolorowe przedmioty, optycznie zwiększa ich ilość.

Takich i innych właściwości lustra jest więcej. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i wykorzystać ten kawałek szkła według swoich wizji. Zawsze warto eksperymentować, bo dzięki temu możemy uzyskać niesamowite i oryginalne efekty. Powiększać optycznie możemy każde pomieszczenie, czy to łazienkę czy przedpokój. Wiadomo, że nie każdego stać na piękne przestronne salony. Tak samo jak i nie każdy może sobie pozwolić na drogie przedmioty wypełniające przestrzeń w naszym mieszkaniu. Ale jak widać wcale nie trzeba od razu wydawać dużych pieniędzy by urządzić przytulne i przestronne pokoje.

Lustro w sypialni

Lustro w sypialni

Bardzo często małe mieszkanka mają więcej uroku niż duże, przestronne, snobistyczne wille. Piękno nie zależy przecież na ilości wydanych pieniędzy, a na pomyśle, który dobrze wykorzystany, będzie zachwycał oko i sprawiał, że sami będziemy z siebie dumni. Polecam wszystkim takie zabawy w kreacje oraz aranżacje i domowe inspiracje, które są świetnym sposobem na spędzenie zimowych wieczorów, a zima zbliża się dużymi krokami, więc wszystko przed nami.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>