Malowana ręcznie ceramika

04.06.2012

Aktualnie w sklepach mamy już wszystko. To, czego ewentualnie nie ma, bez problemu znajdziemy na aukcjach internetowych czy stronach sklepów internetowych.Jednak malowana ręcznie ceramika to dekoracyjny szczegół, który jest na tyle rzadki, że trudno będzie go kupić. Na szczęście możemy wykonać go samodzielnie.

malowane naczynia

malowane naczynia fot. www.morguefile.com

Sprawa w przypadku dodatków do domu często jest dużo poważniejsza niż nam się wydaje – często za nic w świecie nie znajdziemy idealnie dobranej doniczki czy wazonu. Mimo tego, że wybór jest przeogromny. Czasami nic nam po prostu nie pasuje, mamy inną wizję, chcemy nowości i niespotykanych barw lub wzorów. Co wtedy? Malowana ręcznie ceramika to nie tylko unikalny dodatek do naszego domu ale też świetna zabawa.

Najlepiej udać się do rodziny lub znajomych lub trochę poszperać w Internecie. Czego tym razem szukamy? Starych naczyń ceramicznych, które będziemy mogli sami pomalować. Malowana ręcznie, ceramika, porcelana czy stary fajans otrzyma całkiem nowe życie. Wtedy będziemy mieli pewność, że kolorystycznie wyjdzie idealnie, a i satysfakcja z własnoręcznej pracy będzie ogromna. Nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć poszukiwania.

Wiele osób ma w piwnicach, na strychach czy po prostu w domach dużo nieużywanych, starych ceramicznych naczyń czy pojemników. Tego właśnie szukamy. Z reguły są to zdekompletowane części starych kompletów, postawione przed latami w oczekiwaniu na to, że kiedyś się przydadzą. Na pewno każdy, kogo poprosimy, z chęcią nam je odda. Na pewno stoją tam już co najmniej kilka lat.

Malowana ręcznie ceramika- jak to się robi?

ręcznie malowana ceramika

malowane naczynia fot. www.morguefile.com

Gdzie kupić farby do malowania ceramiki? Najlepiej i najpewniej w sklepach dla plastyków. Można też spróbować poszukać w sieci, jednak radzimy kupowanie w renomowanych sklepach o dobrej opinii. Wtedy nasza praca na pewno nie pójdzie na marne. Farby kosztują około 10-15 złotych za słoiczek. Kolory można mieszać, dlatego warto zaopatrzyć się tylko w kolory podstawowe, z których osiągniemy właściwie wszystkie barwy. Mimo, na pierwszy rzut oka, wysokiej ceny, farby są dosyć wydajne – na pewno pomalujemy nimi wiele naczyń.

Co jest nam jeszcze potrzebne? Narzędzie do nakładania farby na powierzchnię ceramiczną. Do tego celu możemy użyć nie tylko pędzelka (malowanie nim wymaga jednak dużej wprawy), a zwykłej szmatki, wałka czy gąbki, którą zrobimy bardziej nieregularne, ale przy okazji wymagające mniejszej dokładności wzory.

Przed malowaniem należy oczywiście przygotować odpowiednio naczynie. Należy je dokładnie umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń (naczynie zostanie w ten sposób odtłuszczone), a następnie dokładnie spłukać i wysuszyć. Następnie możemy rozpocząć przyozdabianie według naszych, nawet najbardziej wymyślnych, planów. Dla ułatwienia dobrze, szczególnie jeśli planujemy regularny wzór, pomóc sobie nieco i narysować ołówkiem miejsca nakładania farb. W ten sposób zachowamy większą dokładność i nie odejdziemy zbytnio od naszego planu. A jest to bardzo łatwe, gdyż malowanie naczyń ceramicznych jest czynnością wielce wciągającą i pobudzającą wyobraźnię.

Farbę do ceramiki należy nakładać w rękawiczkach gumowych, a jeśli na naczyniu jakiś wzór nam nie wyjdzie, łatwo możemy zmyć świeżą farbę wodą. Farbę nieco wyschniętą najlepiej rozpuszczać alkoholem.

Po pomalowaniu naszych naczyń może się wydawać, że przyszedł już tylko czas na wysychanie farby. Teoretycznie tak, w praktyce trzeba to zrobić umiejętnie. Farby do ceramiki przygotowane są do wysychania pod wpływem wysokiej temperatury. Należy więc rozgrzać piekarnik do temperatury 150 stopni, włączyć termoobieg i „piec” nasze naczynia przez 30 minut. Tak wypalone będą miały bardzo trwały i właściwie niezniszczalny kolor. A tego właśnie chcemy!

Tak wykonana samodzielnie malowana ręcznie ceramika może być niezwykłą ozdobą domu lub oryginalnym prezentem dla wyjątkowej osoby.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>