Motywy kwiatowe we wnętrzu – hit czy kit?

01.07.2011

Czy motywy kwiatowe pod względem dekoracyjnym są dobrym rozwiązaniem? Czy nie są kojarzone raczej z czymś kiczowatym? Wiadomym jest, że ożywiają one przestrzeń i sprawiają, że wygląda ona radośnie niczym.

Motyw kwiatowy na ścianie fot. Halina Kucharczyk Studio-Grafik

Motyw kwiatowy na ścianie fot. Halina Kucharczyk Studio-Grafik

Czujemy się w takim pomieszczeniu jak na łące lub w ogrodzie. Rośliny w wazonach, a nawet te w doniczkach dają nam kontakt z naturą. Ale czy dodatkowo należy jeszcze wprowadzać wzory takie na zasłonach, poduszkach czy tapetach? I jak je łączyć z innymi wzorami? Motywy kwiatowe przede wszystkim kształtują styl angielski. Pomimo lekkości kwiatów i ich uroku styl ten nie należy do najlżejszych. Ba, może on niekiedy przytłaczać i nudzić. Co zatem zrobić, by tak nie było?

Jest wiele technik wykorzystywania wzorów kwiatowych w aranżacji wnętrza. Chociażby styl prowansalski, francuski. Wnętrza w tym stylu są słoneczne, kwieciste, miodowo-lawendowe. Obok lawendy w pomieszczeniach tych możemy znaleźć rozmaryn, bazylię, wrzos. Wszystkie te rośliny  wyglądają uroczo i pięknie oddają charakter pomieszczenia. Motywy kwiatowe występują najczęściej na ścianach, meblach, a także tkaninach , które pokrywają kanapy lub są ozdobą okien.

Kolejnym stylem kwiatowym jest styl toskański. Toskania słynie z oliwek, słoneczników oraz dobrego wina. Elementy te wyznaczają zatem trend wiodący w stylu śródziemnomorskim. Wystrój wnętrz jest tutaj jeszcze bardziej jasny i przejrzysty. Kolorami dominującymi są przede wszystkim żółty, pomarańczowy i brązowy. Wzorem dominującym kwiatowym są słoneczniki. Zdobi się nimi niemalże wszystko. Czasami można napotkać wnętrze przytłaczające ilością ich wzorów, które przez przesadę wygląda niekorzystnie i niszczy założenia stylu. Aby temu zapobiec, warto przełamywać wzory innymi motywami.

Podstawowym stylem  wykorzystującym elementy kwiatowe jest styl angielski. Brytyjczycy go uwielbiają. Kwiatami zdobią meble, poduchy, dywany, zasłony. Kwiatami dominującymi w tych wnętrzach są róże i lilie. Występują one przeważnie w odcieniach bieli i różu. Lecz możemy także pokusić się o lekką fantazję i udekorować je w odcieniach błękitu czy zieleni. Bardzo wielu projektantów wnętrz łączy motywy kwiatowe z innymi wzorami. Na przykład są to pasy, a nawet kratka. Styl ten jest uroczy, ale nie dla każdego. Według mnie mężczyzna raczej nie pokusi się o taki wystrój. Pary małżeńskie raczej też nie bardzo z niego skorzystają, ponieważ mieszkanie wspólne musi być uniwersalne.

A może jeszcze jako społeczeństwo nie dorośliśmy do takiego stylu? Piękno kwiatów zachwyca to fakt. Ale czy od razu musimy je przenosić do naszego wnętrza? Jeżeli tylko chcemy to tak. Możemy przecież inspiracji szukać w naturze. Dzięki temu, że nasze wnętrze będzie w takim stylu urządzone, będziemy mogli się cieszyć naturą każdego dnia.

Tapeta w kwiaty fot. B.M. Polska

Tapeta w kwiaty fot. B.M. Polska

Wystrój w stylu angielskim to nie tylko kwiaty jako motyw przewodni. To także charakterystyczne meble. To klasyczne, wygodne kanapy i fotele. To subtelne dekoracje, koronki i serwety. To także piękne poduszki, w dużej ilości i swobodnie leżące na kanapie. Motywy kwiatowe widoczne są na zasłonach i roletach okiennych. Wnętrza o takiej aranżacji, która charakteryzuje się ciepłością barw, sprawiają wrażenie przytulnego, wiejskiego domku. Pozwalają się zrelaksować i odprężyć. Ot, taka klasyka mniej formalna, o ile możemy tak to nazwać. Jest to wnętrze doskonale pasujące do romantyka, kobiety o wrażliwej duszy, lubiącej czasy dawnej XVIII-wiecznej Anglii, która kocha romanse historyczne typu „Rozważna i romantyczna” itp. To po prostu trzeba kochać. Kiczem nie możemy absolutnie tego nazwać. Bo każdy styl w tym także tez zawierający motywy kwiatowe jest wyjątkowy.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>