Rośliny w domu – dekoracja wnętrz

11.09.2011

Rośliny w domu stanowi element dekoracyjny, ale nie tylko, także umożliwia jakiś kontakt z przyrodą.

Wiadomo, że za oknami nie jest zielono cały rok. Najpiękniejsze kolory możemy oglądać latem i wiosną. Wtedy wszystko pięknie kwitnie, przyroda zachęca do spacerów i wypraw do lasu. Jesień również ma swój urok. Kolorowe liście spadające deszczem z drzew wprawiają w zadumę i medytację. Jednak w jesieni przeważał słota. Nie każdy lubi zimne, zamglone poranki i szarobure popołudnia. Taka pogoda na pewno nie nastraja optymistycznie.

kwiaty jako dekoracja

kwiaty jako dekoracja fot.morguefile.com

O ile mieszkańcy wsi moją popatrzeć na zawiane pola, ruchome przez wiatr lasy, o tyle większość z nas mieszkająca w blokowiskach przez większą część  roku jedyny widok, jaki ma za oknem to kolejny blok. Dlatego stworzenie okiennego ogródka, czy ściennych pnączy jest tak bardzo ważna. Rośliny w domu to zarówno kwiaty cięte, używane jako okolicznościowa dekoracja, jak i doniczkowe. Te pierwsze odznaczają się zwykle intensywnymi kolorami, przyciągają wzrok, niesamowicie pachną, dominują we wnętrzu. Umieszczone w wazonie są główną ozdobą każdego pomieszczenia.

Uprawiane rośliny w domu można ze względu na ich zastosowanie jako elementu dekorującego wnętrze, podzielić na trzy rodzaje: zieleń wysoka, zieleń niska oraz zieleń pnąca. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć drzewa lub wysokie palmy. Niestety takie rośliny wymagają ogromnej przestrzeni by się ładnie rozwijały, więc najlepiej hodować je w wysokich przestronnych pomieszczeniach. Duże designerskie doniczki, piękne rozłożyste gałęzie doskonale się komponują z klubowym wystrojem sporego salonu.

kwiaty we wnętrzu

kwiaty we wnętrzu fot. sxc.uh

Tradycyjne rośliny niskie znajdują się niemalże w każdym domu na parapetach w pokojach, kuchni a nawet łazienki, jeśli takowe są. Umiejscowienie to wiąże się z potrzebą kwiatów- potrzeba światła. Warto jednak w każdym pokoju znaleźć także inne miejsca, gdzie będziemy mogli postawić ozdobne doniczki, nie każdy, bowiem kwiat będzie widoczny z poziomu parapetu – czasami firany zasłaniają za dużo oraz nie każda roślina będzie potrzebowała aż tak dużą ilość światła. Są przecież takie gatunki, które przy intensywnym świetle dziennych usychają i więdną. Niewielkie rośliny doniczkowe dobrze jest grupować stawiając obok siebie. Będą wtedy stwarzały wrażenie starannie zaprojektowanego ogródka.

Rośliny w domu tworzące taki ogródek mogą zajmować nieużytkowaną część pomieszczenia. Do dekoracji doniczek można wrzucić ozdobne kamyczki lub wetknąć piki, a na podstawkach umieścić kolorowe naklejki lub wstążki. Kącik taki efektownie wygląda obok akwarium lub na tle lustra. Rośliny w domu o charakterze pnącym maja szczególnie szerokie zastosowanie, chociaż coraz rzadziej je się spotyka to warto przyjrzeć im się bliżej.

Na początku zanim zdecydujemy się na umieszczenie takiej roślinki na naszej ścianie weźmy pod uwagę to, że szybko urośnie i będzie potrzebowała z dnia na dzień coraz więcej miejsca. Rośliny pnące najlepiej stawiać na ziemi w dekoracyjnych doniczkach i pomagać im się wspinać po ścianie na meble, przy oknach lub nieopodal drzwi. Taka dekoracja pozwoli ukryć kanciastość pomieszczenia. Dla lepszego efektu, można w pokoju zbudować pokaźną drabinkę, która podzieli pokój na części. Takie rozwiązanie jest bardzo fajnym i ciekawym zbudowaniem żywej ściany w pokoju, parawanu, który będzie robił wrażenie na gościach i cieszył oko domowników. Rośliny, o krótkich zwieszających się pnączach także bardzo dobrze się prezentują na różnego rodzaju półkach, na przykład wokół okien. Można ich używać zamiast firan, w oknach, w których mamy żaluzje lub rolety.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>