Taca

14.06.2013

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy na nie kilka rzeczy i przeniesiemy w docelowe miejsce. Nie o to tylko chodzi, choć jest to ich pierwszy z widocznych plusów. 

W przypadku  dbania o wizerunek ogólny domu, jaki i skupienia dużej uwagi do idealnej aranżacji wnętrza – głównie za pomocą przemyślanych dodatków, odkryjemy w tacach inne cechy.

taca

taca fot. sxc.hu

Przede wszystkim niepowtarzalność, wysoką estetykę, subtelność zdobień czy ciekawą historię. Cechy, o które nigdy byśmy naszych tac nie posądzali, a które decydują w największym stopniu o tym, co jest dla nas wyjątkowe, a co jest tylko zwykłym narzędziem kuchennym. Takim, na którym tylko przeniesiemy kilka rzeczy, a potem schowamy. I to jeszcze w najgłębszą otchłań naszych szafek kuchennych. Tak, by nikt przez przypadek nie znalazł naszej tacki.

W takiej sytuacji jest aktualnie chyba większość domów. Taca jest, ale niezbyt okazała. Przemyka, gdzieś w naszych rękach tak, by nawet przez przypadek ktoś jej nie zauważył. Najczęściej jest też pamiątką rodzinną – rodzice oddali ją dzieciom, bo wstyd już było trzymać tak okropne narzędzie. Potem się zadomowiła. A jakoś nigdy nie ma okazji, pieniędzy, czy na tyle silnej pamięci, żeby uświadomić sobie, że taca również może być czymś nie tylko pożytecznym, ale również ozdabiającym otoczenie. Jak to jednak osiągnąć niskim kosztem? Trzeba przede wszystkim zacząć od określenia naszych potrzeb.

taca

taca jako podkładka na świece Fot. sxc.hu

Wybijmy sobie najpierw z głowy, że w domu może być jedna taca służąca do wszystkiego. Inna taca powinna służyć do podawania śniadania do łóżka małżonce czy małżonkowi (lub innym ważnym dla nas osobom), inna taca pomaga nam, gdy musimy podać zimne napoje naszym gościom siedzącym na tarasie w ciepłe letnie popołudnie, inna zaś, gdy podajemy kieliszki wypełnione winem. Wszystko musi mieć swój styl, a niestety nie zawsze o tym pamiętamy.

Owszem jest to drobny szczegół, jednak wprawne oko obserwatora może od razu to wychwycić. Jeśli więc, korzystając z powyższych przykładów, chcemy podać gościom lampki szampana wypełnione już przez nas – musimy się zaopatrzyć w chromowanej tacki, na której ustawimy kieliszki. Jej wysoki połysk i dostojeństwo wynikające z koloru od razu odmieni zwykłe podanie. Goście będą mieli wrażenie niezwykłego, odświętnego i podniosłego wydarzenia. A my, nawet jeśli nalejemy do kieliszków zwykłe wino musujące, będziemy mistrzami pięknej ceremonii.

kolorowa plastikowa taca

kolorowa plastikowa taca Fot. sxc.hu

Podobnie jest w przypadku innych rodzajów tac. Te plastikowe, najczęściej kolorowe najlepiej nadają się do podawania deserów czy napojów. Kolorowe tacki będą idealnie rozświetlały kolory galaretek lub polew użytych w deserach czy różnych barw naszych napojów. Od razu poczujemy się przy tym, jakby znowu zawitało do nas lato. Nawet jeśli zima za oknem jeszcze się tak naprawdę nie zaczęła.

Poza tym warto przygotować również inną tacę do śniadania podawanego do łóżka lub nawet jedzonego przy stole w jadalni. Tacka powinna nas nieco obudzić – może być kolorowa lub opatrzona napisami sugerującymi dobry początek dnia. Po spojrzeniu na tackę nie musimy się uśmiechać czy cieszyć się z tego, jaki doskonały model wybraliśmy. Nasze oczy będą przekazywały podświadomie informację do mózgu o tym, że czas na rozpoczęcie nowego owocnego i optymistycznego dnia.

Czy jednak na drobniejsze rzeczy, bez których nie możemy się obyć codziennie, bez żadnej szczególnej okazji, nie mamy mieć osobnej tacki? Oczywiście, że trzeba się w taką zaopatrzyć. Najlepszym w tym momencie wyborem jest tacka drewniana – posiadająca wytrzymałą konstrukcję i rączki do trzymania. Na takiej tacy możemy przynieść sobie wszystko co chcemy, a i nie będzie powodu do wstydu, jeśli podamy na niej kawę czy herbatę naszym gościom. Na pewno wywołamy u nich skojarzenia z przytulnością domu i jego rodzinnym klimatem. A wtedy mamy również pewność, że kawa czy herbata będzie im smakowała wyśmienicie.

Gdzie najlepiej szukać tacy? Dobrą opcją jest korzystanie z aukcji internetowych – wybór jest ogromny, a i ceny całkiem przystępne. W sklepach z dodatkami do domu również mamy szerokie pole manewru – tym razem jednak ceny mogą pozostawiać jednak wiele do życzenia.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>