Tkaniny w naszym domu

16.04.2011

Dopełnieniem wnętrza każdego mieszkania stanowią tkaniny. Tapicerka mebli, zasłony, firany, dywan lub wykładzina, narzuty na wersalce czy łóżku, poduszki i koce – to właśnie takie dekoracje stanowią o stylu pomieszczenia i są ostateczną dekoracją.

Tapeta ścienna

Tapeta ścienna fot. trendland.net

Kilka czy nawet kilkanaście lat temu bardzo popularne były tapety. Tapety były to papierowe lub materiałowe pasma materiału przyklejanego w celu nadania ścianie koloru innego niż biały. Chociaż dzisiaj takie rozwiązanie wychodzi z mody, to zdarza się jeszcze czasami, że w niektórych mieszkaniach spotykamy takie zapełnienie wolnej przestrzeni ściennej. Najczęściej są to pokoje dziecinne. Poprzez tapetę pokój zyskuje ciepło, kolor i co najważniejsze dziecko opierające się o ścianę w zabawie, nie przeziębi pleców. Innym także popularnym rozwiązaniem na ocieplenie ścian było wieszanie na ścianach kolorowych dywanów. Takie rozwiązanie spotyka się po dziś dzień w domach wiejskich.

W mieszkaniach, w mieście rzadko spotyka się takie dekoracje aczkolwiek na pewno znalazłaby się niejedna osoba, która jest zwolenniczką takiego stylu. Podłoga to bardzo ważny element w każdym pokoju. Możemy ją zdobić na wiele sposobów. Wyłożona panelami sama w sobie stanowi o stylu pomieszczenia, zakryta w całości wykładziną może być świetnym rozwiązaniem na ocieplenie posadzki, ozdobiona kolorowym dywanem bardzo ładnie łączy w sobie te oba style. Przy wyborze dywanu pamiętajmy o tym, aby jego kolor współgrał z całością pomieszczenia i jego meblami. Zbyt wzorzysty dywan przyciągnie cała swoją uwagę i przez to zostaną przyćmione pozostałe elementy wyposażenia. Dywan oprócz swojej funkcji dekoracyjnej jest siedliskiem kurzu, pamiętajmy, więc o tym by dobrze o niego dbać, często czyścić i odkurzać z codziennych zabrudzeń. Na pewno niepolecane są takie rozwiązania dla alergików. Tkaniny w oknie zwykle kojarzy się z firankami, zasłonami i roletami. Te trzy osłony okienne są dopełnieniem wystroju każdego wnętrza. Dodają ciepła, sprawiają wrażenie przytulności. Jeśli wybieramy żaluzje pamiętajmy o tym, że takie gołe okno z poziomymi, aluminiowymi listwami jest bardzo surowe i kanciaste. Zawieszenie choćby niewielkiej firanki, choćby skrawka tiulowej tkaniny bardzo upiększy okno i ucieszy oko. Czy to w salonie czy w sypialni, bardzo ładnym i ciekawym dodatkiem na fotele, łóżka czy sofę są poduszki.

Poduszki w sypialni

Poduszki w sypialni fot. dighomedesign.com

Ostatnio ciekawym trendem stało się rzucanie dużej ilości poduszek na stosunkowo niewielkie siedziska. Im więcej poduszek, tym lepiej. Kolorowe poduszki bardzo dobrze sprawdzają się w sypialni. Takie bogactwo materiałów stanowi o przewadze tkaniny nad innymi materiałami we wnętrzu. Takie bogactwo jest niezwykle inspirujące, ale jednocześnie wymaga pewnej dyscypliny. Jeżeli wybieramy tak agresywny kolor dodatków pozostańmy konsekwentnie przy tej kolorystyce. Jednak z drugiej strony nie popadajmy w przesadę. Jeśli pozwolimy by w pomieszczeniu dominowała tkanina szybko stanie się one nudne i mało efektowne. Na tym właśnie polega sztuka aranżacji i wyposażenia wnętrz. Trzeba doskonale określić granicę kiczu. Nie jest to proste i wymaga dużo przemyśleń i niepodejmowania pochopnych decyzji, bo każdy najdrobniejszy dodatek jest niezwykle kosztowny.

Jeżeli nie dajemy sobie rady, nie mamy pomysłu na wykończenie sypialni, pokoju czy jakiegokolwiek  innego pomieszczenia zawsze możemy poszukać inspiracji bądź wesprzeć się radą specjalisty, który doradzi w wyborze zastosowania odpowiedniej tkaniny. Taka rada nie będzie kosztowała wiele, a spojrzenie obcej, niezaangażowanej w nasz projekt osoby, na pewno doda świeżości w naszym myśleniu i otworzy umysł na inne pomysły.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>