Upinanie firanek to prawdziwa sztuka aranżacji okna

14.08.2011

Niektórym może wydać się to dziwne, ale upinanie firanek to sztuka a upięta firanka w piękny sposób może zmienić wygląd całego pomieszczenia i nadać mu charakter i wyraz.

firany

firany fot. sxc.hu

W pomieszczeniach odwiedzanych przez naszych gości warto bawić się tkaniną poprze upinanie firanek w ciekawy sposób jakim jest marszczenie czy drapowanie. Upinanie firanek ma kilka technik jedną z nich jest drapowanie. Drapowanie jest to uszycie tkaniny w odpowiedni sposób, by powstał na niej fałda, namarszczenie. Jest to także upinanie firanki w określony sposób. Szerokość firanki do drapowania powinna wynosić dwa razy więcej niż długość karnisza. Dlaczego firanka musi być taka szeroka? Potrzebujemy więcej materiału do zrobienia zakładek.

Długość firanki zależy od upodobań. Może być ona do parapetu lub do samej podłogi. Przy zakupie materiały musimy wziąć pod uwagę jej zapas na podłożenie. Firanka zawieszana do podłogi co do zasady powinna kończyć się na dwa centymetry nad nią. Wyjątek stanowi firanka salonowa. Tutaj możemy sobie pozwolić na puszczenie jej swobodnie po podłodze.

Sposobów na upinanie firanek jest wiele. Pierwszy to tak zwany na zakładkę. Jest to najprostszy sposób na udekorowanie okna. Dobrze sprawdza się w każdym wnętrzu. Pasuje do pomieszczeń rustykalnych ale i nowoczesnych. Upięcie firanki w ten sposób potrzebuje karnisza z żabkami. Lekka, delikatna tkanina z muślinu lub tiulu bardziej pasuje do zwieszenia na lince lub drążku.

Kolejnym sposobem na upinanie firanek jest tak zwana klepsydra. Jest to Sposób bardzo nowoczesny. Polega na tym,

upinanie firan

upinanie firan fot. sxc.hu

że najpierw taką firankę zaczepiamy na karnisz pozwalając jej pionowo opadać w dół. A następnie nadajemy jej kształt klepsydry, poprzez związanie sznurkiem z ozdobnymi elementami, klipsami lub spiralami, na wysokości parapetu. Firanki można też zawiązać na supeł. Jeżeli posiadamy karnisz na dwóch szynach, można upinać firanki, w różnych kolorach, tworząc lambrekiny. Na przykład na jednym drążku zawieszamy firankę białą , a na drugim, zawieszamy cieńszy pas kolorowej tkaniny. Tkaniny na drugim drążku powinno być dużo tak by swobodnie zwisała ku dołowi, przybierając postać fałd i fal. Jej końce mogą układać się symetrycznie lub asymetrycznie. Ten drugi rodzaj wygląda ciekawie. Jeden koniec może na przykład sięgać aż do podłogi, podczas gdy drugi sięga do parapetu lub krócej. Najlepiej tę technikę wykonywać przy tkaninach miękkich i lekkich. Upinając firankę w fantazyjne wzory można świetnie wypełnić wnętrze każdego pomieszczenia.

W oknach można zawiesić także zasłony, które pasują, ale nie do każdego z naszych pomieszczeń. Sprawdzą się one na przykład w salonie, jadalni. Mogą być także w sypialni. Chociaż bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są rolety zamiast zasłon, a tutaj mamy już przeogromny wybór. Mogą być rolety rzymskie, bardzo przeze mnie uwielbiane lub zwykłe tradycyjne. Ostatnimi czasy bardzo modnymi stały się firanki – frędzle. Tutaj wystarczy mieć samą taką firankę i upięcie jej nam nie straszne. Po prostu przypina się ją do karnisza lub nawleka na pałąk i już stanowi ozdobę okienną. Dekoracyjnymi elementami każdego okna są także kwiaty. W oknie, na parapecie, możemy postawić także świeczkę ozdobną lub zapachową lub jakąś lampkę. Okno samo w sobie możemy ozdobić także lampeczkami diodowymi, które przepięknie będą nam dekorowały i oświetlały okno wieczorami, tworząc zarazem niepowtarzalny klimat wnętrza.

Upinanie firanek czy zasłon może czasami okazać się dla nas zadaniem zbyt trudnym. Można wówczas poprosić o poradę fachowca. Jest teraz dużo firm oferujących swoje usługi w tym zakresie. Zajmują się one aranżacją całego okna. Dopasowują je stylem do całości pomieszczenia.

Więcej w kategorii: Dekoracje

Dekoracje wielkanocne

stól wielkanocny w tonacji zielonej

Dekoracje wielkanocne wykonane z żywych kwiatów, skorupek jajek i gałęzi brzozowych, łączone z naturalnymi materiałami…

więcej

Taca

taca

Tace nie tylko pomagają nam przy noszeniu. Nie jest ich jedną zaletą to, że nałożymy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>