Oświetlenie poddasza – światło naturalne

16.11.2011

Oświetlenie poddasza dobrze wykonane pozwala maksymalnie uatrakcyjnić mieszkanie pod skosami. Potrafi stworzyć iluzję większej i bardziej przestronnej przestrzeni.

Aby osiągnąć taki efekt należy w pierwszej kolejności próbować wykorzystać potencjał dziennego światła naturalnego. Odpowiedni dobór i rozmieszczenie okien pozwoli dostatecznie zaplanować oświetlenie poddasza.

Przy wyborze okien zwróćmy zatem uwagę przede wszystkim na powierzchnie szyby. Najlepiej, jeśli stanowi ona minimum 10% powierzchni podłogi oświetlanego pomieszczenia. Pamiętajmy, że okna dachowe, znane jako okna połaciowe, przepuszczają do wnętrza do 50% więcej światła niż tradycyjne okna.

Okna dachowe - oświetlenie poddasza

Okna dachowe - oświetlenie poddasza fot. Fakro

Okna dachowe - oświetlenie poddasza

Okna dachowe - oświetlenie poddasza fot. Fakro

Kolejnym ważnym parametrem, wpływającym na oświetlenie poddasza jest wysokość, na której zamontowane są okna. Im wyżej umieścimy okno, tym bardziej doświetlmy dane pomieszczenie. Przy rozmieszczaniu okien pamiętajmy jednak, że musimy mieć możliwość swobodnego poruszania się pod nim, bez obijania się o otwarte krawędzie. Dlatego tak ważne jest dopasowanie długości okna do kąta nachylenia połaci dachowej. Im większy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być krótsze i odpowiednio odwrotnie, przy mniejszym kącie nachylenia, okno musi być dłuższe.

Jeśli zaś chodzi o szerokość, to powinna ona być dopasowana do rozstawu krokwi, chyba, że planujemy ingerować w konstrukcję dachu. Należy pamiętać, aby zachować minimum 5 cm odległość od krokwi. Można naturalnie pokusić się o zamontowanie okna większego, pamiętać trzeba jedynie, żeby nie przycinać dwóch sąsiednich krokwi, bowiem to znacznie osłabi konstrukcję dachową.

Jeśli chcemy maksymalnie doświetlić nasze poddasze, zamiast montowania jednego okna, zainwestujmy w kilka mniejszych okien i zainstalujmy je pionowo lub poziomo na przeciwległych połaciach dachu. Uzyskamy w ten sposób znacznie lepszy rozkład okien a oświetlenie poddasza dzięki światłu naturalnemu będzie znacznie zwiększone.

Producenci oferują dodatkowo wiele innych rozwiązań wpływających znacząco na ilość światła, jaka dociera na poddasze. I tak możemy wybierać wśród świetnie doświetlających okien kolankowych albo w oknach – balkonach, które doskonale sprawdzą się na poddaszach, w których skosy sięgają podłogi.

Więcej w kategorii: Oświetlenie

Dodaj komentarz

One thought on “Oświetlenie poddasza – światło naturalne