Oświetlenie stanowiska pracy

02.11.2013

modele oświetlenia

Odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy jest o tyle ważne, że przekłada się na wiele elementów naszego życia – zdrowie, samopoczucie, jakość pracy, zmęczenie, wytrzymałość i wiele, wiele innych. Najczęściej zasady znane powszechnie i wpajane za pośrednictwem nauczycieli, rodziców czy też środków masowego przekazu są niestety przez nas ignorowane. I trochę nie ma się czemu dziwić.

Człowiek to z natury taka dziwna istota, że w imię chwilowego zadowolenia czy wygody gotów poświęcić jest zdrowie czy szczęście w dalszej perspektywie.Któż z nas mając coś do napisania brał laptopa i kładł się wygodnie w łóżku? Kto oglądając telewizję przeleżał podpierając się ręką cały niemal film? Kto wreszcie nie włączył nocnej lampki przy wieczornej lekturze książki, bo wczoraj przepaliła się żarówka? Podobnych przykładów jest mnóstwo.

oświetlenie biurka

oświetlenie biurka fot.morguefile.com

Niemniej artykuł nie będzie umoralniał i groził palcem. Jego zadaniem jest wyłącznie przypomnienie, ale i zadbanie o zdrowie.  Oświetlenie właściwie większości zaproponowanych tu rozwiązań jest powszechne. Dlatego zawsze na biurku powinna być zamocowana lub postawiona lampa. Najlepsze oświetlenie to lampa kreślarska mocowana na klamrę o długim ramieniu z możliwością swobodnego wyginania. W ten sposób ustawimy ją w danym punkcie tak, by idealnie oświetlała nasze stanowisko. Wygodne mocowanie sprawi też, że bez problemu będziemy mogli ją przestawić w inne miejsce. Na przykład w sytuacji, gdy przy biurku usiądzie osoba pisząca inna od naszej ręką. Nie trzeba tu chyba nikomu przypominać, że osoba pisząca prawą ręką musi mieć źródło światła po lewej, natomiast pisząca lewą – po prawej. To już chyba dla wszystkich „oczywista oczywistość”.

Niemniej jednak czasami zapominamy, że nie wystarczy włączyć w pomieszczeniu tylko lampki biurkowej. Choćby nawet świeciła idealnie, nie może być to jedyne oświetlenie. Oczy ludzkie są bardzo czułe na wysokie kontrasty, dlatego mocno niewskazane jest, by poza granicą światła lampki, była już tylko ciemna otchłań. Warto włączyć choćby słabe światło główne lub kinkietowe.

Kolejnym bardzo często pomijanym przez niektórych aspektem jest praca przy komputerze, która zdawałoby się nie wymaga od nas większego doświetlania miejsca pracy. Monitor jest przecież wystarczająco jasny. W przypadku monitora również obowiązuje zasada ograniczania – w miarę możliwości – kontrastu. Warto nawet przy nocnym korzystaniu z komputera włączyć delikatne choćby światło. Oczy nie będą się wtedy tak szybko męczyć.

Poza tym, przy używaniu komputera ważne jest, by w monitorze nie odbijały się żadne źródła światła. Nawet jeśli teoretycznie nam to nie przeszkadza, nasz wzrok mimowolnie wędruje do odbijającej się żarówki i nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi, dużo szybciej się przez to męczy.

Warto jeszcze dodać kilka kwestii dotyczących oświetlenia z lampki stojącej na biurku.

Ważne jest, by lampka była ograniczona kloszem tak, by nie raziła osoby z niej korzystającej, a oświetlała tylko wybrany fragment obszaru roboczego. Zgodnie z zaleceniami lekarzy powinna być umieszczona na wysokości 35 centymetrów od tego obszaru. Warto również zainteresować się, z jakiej żarówki korzystamy. Najpewniejsze oświetlenie to  wybór świetlówki lub tradycyjnej  żarówki, które temperaturą barwy przypominają naturalne światło słoneczne. Dobrze, jeśli powierzchnia bańki nie jest zupełnie przezroczysta. Lepszym wyborem są bańki mleczne lub opalizowane – dają lepiej rozproszone, równomierne światło.

W ogóle natomiast należy zrezygnować z lam halogenowych. Nie są już niezdrowe tak jak kilka lat temu (niektóre wydzielały szkodliwe promieniowanie UV), ale nadal świecą zbyt zimnym światłem, które nie jest uznawane za zbliżone do naturalnego i może z czasem męczyć wzrok.

Wyżej wymienione wskazówki pozwolą dobrać odpowiedni rodzaj oświetlenia stanowiska pracy i dobrze go umiejscowić. Warto zwracać na to uwagę, bo w imię chwilowej przyjemności, możemy stracić coś o wiele cenniejszego – nasze zdrowie.

Więcej w kategorii: Oświetlenie

Dodaj komentarz

One thought on “Oświetlenie poddasza – światło naturalne