Oświetlenie w domu – jak rozplanować

23.11.2011

Oświetlenie w domu odgrywa bardzo ważna rolę. Zazwyczaj źródło światła sztucznego jest umiejscowione na suficie w centrum pomieszczenia, czy to pokoju, czy łazienki, kuchni.

oświetlenie naturalne

oświetlenie naturalne fot. sxc.hu

Tymczasem środek powierzchni pokoju nie zawsze jest miejscem najlepszym dla umieszczania tam oświetlenia. W tradycyjnym pokoju gdzie na samym środku postawiono stół jadalny dla całej rodziny, taki umiejscowienie żyrandola było uzasadnione. Dzisiaj rzadko w ten sposób meblujemy mieszkanie. Zazwyczaj meble umiejscowione są wzdłuż ścian a w centrum znajduje się wolna przestrzeń. Dlatego światło należy umieścić tam gdzie będzie ono najbardziej przydatne.

Jeśli dużo czytamy, niech to będzie konkiet ścienny nad fotelem lub sofą. Jeśli pracujemy przy biurku, postawmy na nim lampkę nocną lub zawieśmy nad głową oświetlenie boczne. Poza wiszącym żyrandolem, który mimo upływu lat nadal wiedzie prym wśród oświetlenia sztucznego w naszym domu, coraz bardziej popularne staja się stojące lampy bądź stylowe kinkiety. Takie zróżnicowanie źródeł światła to nie tylko wygoda i styl w aranżacji przestrzeni, to również oszczędność naszych pieniędzy i jedna z możliwości dbania o środowisko.

oświetlenie sypialni

oświetlenie sypialni fot.sxc.uh

Dzięki odpowiedniemu światłu budujemy nastrój w pokoju. Taki nastrój można osiągnąć poprzez oświetlenie fragmentu pomieszczenia, a pozostawienie pozostałej części w półmroku. Włączone wszystkie światła tworzą wesołą grę cieni, a różnorodne zmienne nastroje uzyskuje się włączając oświetlenie w przeróżnych zestawieniach.

Najłatwiej zaobserwować to na przykładzie kuchni. W kuchni zazwyczaj mamy trzy rodzaje oświetlenie. Światło górne, światła boczne pod szafkami wiszącymi oraz światełko przy okapie kuchennym. Podstawową zasadą oświetlenia wnętrza powinno być bogactwo źródeł światła. Możliwości mamy obecnie przeogromne. Mamy do dyspozycji żarówki, które ukrywa się w szklanych, papierowych a nawet materiałowych kloszach lub za nastrojowymi abażurami. Jeśli lubimy awangardę możemy zastosować żarówki kolorowe. Najlepsze zastosowanie takie kolorowe żarówki mają w połączeniu z białymi ścianami. Na nich najlepiej jest widać kolorowe odcienie i barwy. Poprzez takie oświetlenie każde pomieszczenie zmieni swój charakter ze zwykłego na bardziej luksusowy wręcz klubowy.

Różnorodność oświetlenia odznacza się również tym, że oprócz kolorowych żarówek możemy wybierać spośród wymyślnych kształtów żarówek. Takie żarówki nie wymagają klosza, bo same w sobie są niezwykła ozdobą. Bardzo ładnie i stylowo wygląda oświetlenie obrazów lub zdjęć. Jeżeli mamy w domu małą galerię to pomyślmy o tym by do każdego obrazu lub do wszystkich razem zorganizować oświetlenie. W ten sposób każde dzieło sztuki zyska na uroku, jednak warunkiem jest by lampa nie świeciła na stałe. Włączajmy światło tylko przy szczególnych okazjach.

Na koniec nowość dla tak zwanych gadżeciarzy. Od jakiegoś czasu pojawiły się w sklepach z oświetleniem lampeczki przenośne LED na klipsie. Takie mini lampki sprawdzają się bardzo dobrze w podróżach oraz dla moli książkowych, które lubią czytać nocami a dzielenie łóżka z partnerem, czy pokoju z rodzeństwem uniemożliwia czytanie do późna w nocy. Lampki takie kosztują niewiele, a ich nieduże rozmiary pozwalają im się mieścić w każdej kieszeni. Zasilane jedną małą baterią żyjącą długo, przypięte na klips do oprawy książkowej oświetlają jedną stronę w książce. Taki gadżet dostępny jest za niewielką kwotę i świetnie się sprawdza również jako prezent. Różnorodność barw pozwala na tą ekstrawagancję by można było mieć różne wzory i kolory w zależności od nastroju czy książki, jaką czytamy.

Więcej w kategorii: Oświetlenie

Dodaj komentarz

One thought on “Oświetlenie poddasza – światło naturalne