Czy warto usuwać stary parkiet lub deski podłogowe

18.04.2012

Czy warto usuwać stary parkiet lub deski? Na pytanie zawarte w tytule artykułu wiele osób dostaje gęsiej skórki. Zapewne każdy, kto chociaż raz zetknął się z tą sytuacją słyszał różne opinie.

Stary parkiet usuwać czy zrobić renowację? Z reguły odpowiedzi w tym temacie występowały w równych proporcjach dzielących głosy osób doradzających niemalże równo po połowie. Część z nich oczywiście odradzała – bo stare deski skrzypią, części parkietu odlatują, poza tym ciężko zedrzeć starą farbę i lakier, a wynajęcie odpowiednich fachowców równa się kosztom zakupu i ułożenia nowych paneli podłogowych. Z drugiej strony druga grupa usilnie starała się nas przekonać do pozostawienia drewnianych, naturalnych podłóg podpierając się różnymi argumentami. My natomiast obierzemy nieco inną drogę do uświadomienia Czytelników. Przedstawimy pokrótce, jak wygląda domowy sposobu renowacja starego parkietu lub desek podłogowych. A to, czy nasze rady zostaną wykorzystane, zależy już tylko od indywidualnego wyboru i preferencji.

Podłoga drewniana

Podłoga drewniana fot. Tarkett

Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakim stanie jest nasz parkiet czy deski podłogowe. Należy wynieść wszystkie meble z konkretnego pomieszczenia, na którym będziemy pracowali i dokładnie zbadać, w jakim stanie są wszystkie elementy podłogi – czy deseczki parkietu nie odchodzą od powierzchni, czy deski nie skrzypią. Jeśli wszystko jest w porządku, a tak powinno być, jeśli parkiet czy deski były dobrze położone, nie pozostaje nam nic innego, jak zająć się usuwaniem starej farby czy lakieru. Do tego jednak dojdziemy za chwilę.

Często przy badaniu stanu podłogi mogą dojść do nas niepokojące wieści – podłogi z desek bardzo lubią skrzypieć, natomiast tak w parkiecie jak i w deskach lubią pojawiać się ubytki – szczególnie na łączeniach. Czy warto w takim przypadku rezygnować z pracy? Nic bardziej mylnego. Ubytki i skrzypienie da się usunąć bardzo małym kosztem.

Skrzypienie desek można usunąć przy pomocy wiertarki, odpowiedniej średnicy wiertła i pianki rozprężającej, takiej jakiej używa się choćby do montażu okien. Choć specjaliści i tzw. fachowcy na pewno wyśmialiby nas za ten sposób, wiele osób wykorzystuje go z powodzeniem i co najważniejsze pianka idealnie spełnia swoją rolę. Na łączeniach desek, które skrzypią wystarczy wywiercić co 30 centymetrów dziurkę tak, by wiertło przeszło na wylot przez deskę. Następnie używając specjalnej rurki dołączonej do pianki wstrzykujemy pod powierzchnię desek piankę. Oczywiście nie można z nią przesadzić, gdyż wtedy uzyskamy odwrotny efekt – deski podejdą do góry. Gdy pianka się rozpręży, wtedy automatycznie usunie skrzypienie podłogi.

Deska dąb cumin

Deska dąb cumin fot. Tarkett

Wróćmy jednak do usuwania starego lakieru. Z biegiem lat, choćby lakier był najlepszy, dochodzi do jego wycierania z powierzchni parkietu czy desek. Tak odsłonięte drewno łatwo chłonie wilgoć, odkształca się, zaczyna skrzypieć czy nawet odpadać. Warto więc wycyklinować podłogę, by zedrzeć starą warstwę lakieru i polakierować lub też zabejcować podłogę na nowo. Wypożyczenie cykliniarki kosztuje od 40-50 złotych za 4 godziny (zależy od regionu). Do tego dokupić należy odpowiednie do urządzenia papiery ścierne o różnej grubości. W tym na pewno poradzi nam sprzedawca. Ogólny koszt wynajęcia cykliniarki oraz zakupu papieru powinien zamknąć się w 150 złotych. Najlepiej wybierać cykliniarkę jeżdżącą – opartą na kółkach. Urządzenie ręczne jest dobre, jednak tylko we wprawnych, a na dodatek bardzo silnych rękach. W innym przypadku możemy porysować podłogę.

Najpierw oczywiście należy zacząć od papieru grubego – np. 40. Później przechodzimy na wyższe wartości – 120, 220. Wszystko zależy od tego, jak gruba była powłoka naszego starego lakieru oraz jak zniszczone były deski czy parkiet.

Po cyklinowaniu należy wszystko dokładnie odpylić, przetrzeć delikatnie wilgotną ścierką lub mopem i poczekać do wyschnięcia. Potem wystarczy położyć bejcę (jeśli chcemy zmienić zabarwienie) lub od razu pokryć podłogę odpowiednim lakierem. Całość operacji ratowania podłogi trwa około 3-4 dni wraz ze schnięciem kolejnych warstw lakieru i bejcy.

Tak przygotowana będzie miała idealny połysk i posłuży nam jeszcze długie lata. Ale czy warto – na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć sami.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori