Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

12.02.2011

Wiele osób sądzi, że podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe nie idą z sobą w parze. Tymczasem aby ułożyć parkiet na ogrzewanej podłodze, drewno musi jedynie spełniać określone wymagania.

Jeśli chcemy czuć ciepło pod bosymi stopami, musimy wybrać posadzkę, która sprawdzi się na ogrzewanej podłodze. Taka posadzka musi po pierwsze, mieć zdolność do dobrego przewodzenia ciepła, a po drugie, nie powinna odkształcać się pod wpływem zmian temperatury. Takie cechy posiadają na przykład płytki ceramiczne i kamienne, które swobodnie można stosować nawet tam, gdzie ogrzewanie podłogowe stanowi główne źródło ciepła. Co prawda o drewnie tego samego powiedzieć nie można, ale wciąż podłoga drewniana jest możliwa na ogrzewanej podłoże, a dodatkowo zwiększa komfort chodzenia po ciepłej podłodze.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe fot. Purmo

Drewno bowiem nie jest materiałem, który dobrze przewodzi ciepło. Dla porównania, dębowy parkiet o grubości 15 mm przewodzi ciepło na poziomie 13,33 W/( m2*K), dębowa mozaika grubości 8 mm – 25 W/(m2*K), natomiast przewodzenie ciepła przez terakotę grubości 1 cm to wartość aż 105 W/(m2*K). Nie oznacza to jednak, że chcąc mieć ogrzewanie podłogowe, musimy z drewna zrezygnować. Podłoga drewniana położona na ogrzewaniu podłogowym sprawdza się, trzeba jedynie pamiętać o spełnieniu kilku wymogów:

1. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Powinno ono charakteryzować się małym skurczem i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej (zrównoważenia wilgotności drewna z wilgotnością powietrza). Warto się również dowiedzieć, czy wybrany przez nas materiał nadaje się do wykończenia podłogi ogrzewanej i czy nie zawiera substancji, które pod wpływem podwyższonej temperatury mogą się stać szkodliwe dla naszego zdrowia. Ważna jest tak zwana maksymalna temperatura robocza pokrycia (określana przez producenta) oraz jego grubość (decyduje o oporze cieplnym). Najlepiej do ogrzewania podłogowego sprawdzą się: dąb, iroko, merbau, tek albo doussie.

2. Nie kładziemy parkietu grubszego niż 1,5- centymentrowy. Grubszy parkiet ograniczy przekazywanie ciepła i powstaną w nim większe szczeliny. Najlepiej więc sprawdzą się parkiety dwu- i trójwarstwowe, a krzyżowe ułożenie słoi w sąsiednich warstwach drewna ograniczy jego pracę. Zainwestujmy w posadzkę dobrej jakości, żeby zminimalizować rozwarstwianie drewna na skutek działania temperatury.

3. Podłoga drewniana ułożona na ogrzewanie podłogowe powinna być prawidłowo zabezpieczona, jest to bardzo ważne. Najlepszym sposobem jest olejowanie, bowiem nie skleja kantów drewna. Natomiast lakierowanie uwydatni szczeliny w drewnie, a lakier prędzej czy później popęka.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori