Materiał na podłogi

20.06.2012

Wydaje się, że o materiałach na podłogi powiedziano już wszystko. Mnogość materiałów jest jednak dla nas, konsumentów, bardzo pomocna. Mamy na tyle szerokie pole wyboru, że bez problemu dobierzemy materiał do naszych wymagań i oczekiwań. 

Wiedza natomiast wymaga nieco usystematyzowania. Dlatego też zdecydowaliśmy się przedstawić najpopularniejsze rodzaje materiałów w jak najbardziej krótkich charakterystykach. Najczęściej jednak chcąc się przygotować merytorycznie do zagadnienia przeczesujemy najdalsze połacie Internetu, czytamy mnóstwo specjalistycznych materiałów dostarczanych choćby przez markety budowlane, szukamy opinii, oglądamy, analizujemy, a w końcu mamy taki mętlik w głowie, że kupujemy właściwie pierwszy lepszy produkt, kierując się zasadą, w myśl której, jakoś to będzie.

drewniana podłoga, klepka

drewniana podłoga, klepka fot. morguefile.com

Pierwszym bardzo popularnym materiałem na podłogi, jest  klasyczny drewniany parkiet. Jego ceny kształtują się od 50 do ponad 200 złotych za metr w zależności od rodzaju drewna i jego gatunku. Podłogi wykonane z parkietu charakteryzują się doskonałym wyglądem, są ciepłe i pasują do wszystkich rodzajów wnętrz. Niemniej jednak ułożenie parkietu wymaga od nas najczęściej wynajęcia fachowca znającego się na tej sztuce. Trwałość parkietu jest bardzo duża – nawet po kilkudziesięciu latach i zejściu lakieru parkiet można cyklinować i cieszyć się niemal nowym produktem.

Popularnością cieszą się również deski drewniane i tzw. mozaiki. Oba typy nawierzchni charakteryzują się dużą trwałością oraz większą niż w przypadku parkietu łatwością ułożenia – możemy to bez problemu zrobić sami. Podobnie, jak parkiet, deski i mozaikę można cyklinować, dlatego układamy ją na lata. Oba produkty wykonane są z litego drewna, dlatego przyciągają przytulną atmosferą, ciepłem i kojarzą się z pięknem ogniska domowego. Same w sobie stanowią ważny element wystroju wnętrza. Ceny desek kształtują się od 40 do ponad 200 złotych w zależności od rodzaju drewna i klasy. Cena mozaiki zwiera się w przedziale od 20 do 80 złotych za metr kw.

panele podłogowe

panele podłogowe fot. morguefile.com

Kolejnym produktem wartym przedstawienia są panele podłogowe. Dużo tańsze w zakupie, łatwiejsze w ułożeniu od parkietu, charakteryzują się przede wszystkim ładnym wyglądem. Są przyjemne, ciepłe, sprawiają wrażenie spokoju i harmonii. Ich trwałość może być jednak mocno zróżnicowana i w zasadzie można powiedzieć, że czym droższe panele, tym lepsze. Ceny kształtują się od 20 do 80 złotych za metr kwadratowy.

Dużo tańszym rozwiązaniem są wszelkiego typu wykładziny. Można je kupić już od 10 złotych za metr. Istnieją dwie główne grupy wykładzin w zależności od materiału, z których zostały wykonane. Wykładziny dywanowe imitujące dywany są od nich łatwiejsze do utrzymania w porządku – łatwiej się odkurzają. Mogą być także bardzo przyjemne w dotyku – głównie chodzi tu o wykładziny wełniane. Z drugiej strony najtańszym możliwym rodzajem pokrycia podłogi jest wykładzina wykonana z PCV. Jej duża sprężystość oraz odporność na działanie środków chemicznych oraz wody sprawia, że łatwo ułożymy ją na przykład w pomieszczeniach gospodarczych.

Terakota i gres zostały tutaj zgrupowane. Trudno bowiem jednoznacznie określić, który z tych materiałów wykończeniowych jest lepszy. Gres może występować w dwóch postaciach – oszlifowanej i nieoszlifowanej. Odradzamy tę drugą opcję – jest trudna do utrzymania w czystości, łatwo wchłania wodę. Terakota natomiast jest pod tym względem dużo lepsza. Ma szkliwioną powierzchnię, przez co nadaje się do ułożenia na przykład w kuchni. Mamy również ogromny wybór wzornictwa i kolorystyki. Ceny obu materiałów kształtują się na poziomie od 15 do ponad 100 złotych za metr kwadratowy.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori