Ogrzewanie podłogowe w domu

20.12.2011

Polska należy do krajów zimnych. Więcej, bowiem mamy w ciągu roku miesięcy zimnych niż ciepłych. Podstawowym dylematem jest  zatem kwestia ogrzania naszych mieszkań. Zatem czy i jak wybrać ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe elektryczne fot. Eltom

Dylematu nie mamy tylko wtedy, gdy korzystamy z mieszkania spółdzielczego i mamy ciepło z ogrzewania centralnego lokalnej ciepłowni, składającego się z systemu rur i grzejników. Zapewnia nam ono stałą temperaturę nawet w najmroźniejsze dni. Lecz nawet korzystając z tej formy ocieplenia mieszkania wcale nie jesteśmy zmuszeni zawieszać kaloryferów czy  grzejników na ścianach. Obecnie coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe.

Tutaj mamy dwa rodzaje. Może być ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne. Gdy wybierzemy elektryczna wersję, to nic bardziej mylnego jak twierdzenie, że nasze rachunki za prąd nas zrujnują. Stosowane do tego celu maty elektryczno-grzewcze można włączać nocą i korzystać z tańszej taryfy za energię. A dzięki kumulacji ciepła, to, co nagrzeje się nam w nocy, wystarczy także na cały dzień. Montaż takiej maty jest bardzo prosty szybki.

Inna metoda jest ogrzewanie podłogowe wodne. Jest to sposób starszy. Źródłem ciepła jest tutaj woda. Jak każde ogrzewanie ma swoje zalety i wady. Zaletą jego jest to, że nawet przy niewielkim zużyciu energii wartość grzewcza jest bardzo wysoka. W przypadku zwykłych kaloryferów powierzchnia ogrzewania jest mała. Ogrzewanie podłogowe grzeje na całej swojej powierzchni dając lepszy efekt grzewczy.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe wodne fot. Purmo

Poza tym w grę wchodzi tutaj element zdrowotny, ponieważ ciepło pochodzące z dołu jest bardziej korzystne dla człowieka. Ponadto jest ono tańsze. Koszt ogrzewania zależy bowiem od źródła dostarczania ciepła. To jakie paliwo jest używane do jego otrzymania. Osoby, które założyły ogrzewanie podłogowe twierdzą, że ich oszczędności sięgają nawet 30% . Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że zmniejsza ono cyrkulację kurzu. A więc dobra informacja dla pań. Mniej drogie panie będziemy musiały sprzątać w naszych domach. Jest to dobra wiadomość także dla  alergików. Nasze domostwa dzięki temu staną się bardziej komfortowe. Dzieje się tak, z uwagi na fakt, że dostarcza ono ciepła przy niższej temperaturze niż tradycyjne grzejniki czy kaloryfery. Tutaj powierzchnią grzewczą jest cała podłoga, a nie tylko niewielka powierzchnia jak w przypadku grzejników. Zatem ogrzewanie podłogowe posiada zalety. I jest to rzecz bezdyskusyjna.

Poza tymi, o których było już wspomniane, to na dodatek jest ono jeszcze bardzo estetyczne. Nie szpeci wnętrza swoim wyglądem jak czynią to tradycyjne, zamontowane w mieszkaniach kaloryfery żeberkowe. Daje ono także więcej możliwości aranżacyjnych. Ponieważ taką wolną przestrzeń pod oknem możemy wykorzystać, na przykład poprzez zamontowanie tam szafki czy zrobienie półki na książki.

Zatem czy ogrzewanie podłogowe to właściwy wybór? Myślę, że to kwestia indywidualnego podejścia. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, na czym najbardziej mu zależy i według swojego uznania wybrać najlepsze dla siebie i swoich domowników rozwiązania. To czy wybierzemy tradycyjny grzejnik, ogrzewanie podłogowe czy inne zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Musimy tylko wziąć pod uwagę wszystkie wymiary naszej decyzji. Względy finansowe liczą się jak najbardziej, biorąc zwłaszcza pod uwagę fakt, że gdy nie mamy zbyt dużo gotówki. Jednakże analiza kosztów na przyszłość jest równie ważna. Gdyż czasami tylko na początku będziemy musieli wydać więcej pieniędzy po czym zwrócą nam się one w postaci mniejszych opłat za ogrzewanie. Co w sumie wyjdzie nam tylko na zdrowie.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  4. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori