Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

06.06.2012

gatunki drewna do parkietu

Drewno, parkiet jest najznamienitszym materiałem, z jakiego może skorzystać każdy wykończający mieszkanie lub dom. Tworzy doskonały klimat ciepła, potęguje wrażenie spokoju i przytulności, sprawia, że czujemy bliskość natury, ale zarazem jest na tyle różnorodne, że możemy dopasować je do najbardziej nowoczesnego miejsca.

Nieważne czy kupujemy meble, szukamy okien, blatów, czy drobnych dodatków drewno zawsze przychodzi nam z pomocą. A gdy szukamy materiału na podłogę, wbrew tego, co mówią zwolennicy paneli podłogowych, wybór jest tylko jeden – parkiet lub mozaika.

Co ciekawe, szczególnie dla osób dbających o czystość języka polskiego, a także dla specjalistów branży – to, po czym chodzimy w domu to posadzka, a nie podłoga. Podłoga jest wielowarstwowa, posadzka jest natomiast warstwą wierzchnią, po której chodzimy i na której układamy parkiet lub mozaikę. Nie będziemy jednak zbytnio przejmować się nazewnictwem profesjonalnym – zostaniemy raczej przy klasycznej nazwie.

parkiet

parkiet fot. www.morguefile.com

Nieważne czy chodzi o tradycyjny parkiet, czy też mozaikę pierwszym ważnym zagadnieniem jest gatunek drewna. Najprościej rzecz ujmując, drewno możemy podzielić na dwie główne kategorie – miękkie i twarde. Twardy jest buk, dąb, akacja, grab i jesion, miękkie natomiast sosna oraz brzoza. Są to najpopularniejsze rodzime gatunki drzew. W przypadku gatunków bardziej egzotycznych warto w razie wątpliwości zapytać sprzedawcę o jego właściwości. W przypadku drewna z drzew owocowych najczęściej mamy do czynienia z dużą twardością – czereśnia, wiśnia czy orzech – idealnie nadają się jako materiał do budowy podłogi.

Ważną cechą nadawaną także sprzedawanym parkietom i mozaikom są klasy drewna. Istnieją trzy główne klasy – I, II i III. Najlepsza jest oczywiście klasa pierwsza, jednak nie każdemu od razu musi przypaść ona do gustu. Z reguły jej wygląd jest dosyć monotonny – deszczułki (deseczki) są idealnie dobrane kolorystycznie, nie mają sęków czy rozbudowanych słojów. Klasa druga ma tego typu elementy, czasami dochodzi również do przebarwień i niejednolitego koloru deszczułek. Podobnie jest też w klasie III, jednakże tej klasy należy się raczej wystrzegać. Często dochodzi do sytuacji, gdzie wymiarowanie jest niezbyt dokładne stąd też dużo odpadków podczas układania.

Najdroższy i najbardziej dostojny jest oczywiście parkiet tradycyjny. Już od dziesięcioleci parkiet uważany jest za najbardziej trwały i funkcjonalny rodzaj podłogi. Jest ciepły, ma doskonałe właściwości izolujące oraz akustycznie wycisza. Jest przez to używany do dzisiaj, a i w wielu starych domach czy mieszkaniach, nowi właściciele nie decydują się na jego demontaż. Nic dziwnego – parkiet charakteryzuje się znaczną grubością – nawet do 25 mm, przez co możliwe jest jego wielokrotne cyklinowanie i lakierowanie. Dobrze położony parkiet jest więc podłogą na długie lata, z którą właściwie nie może się stać nic złego.

Parkiet można układać na wiele sposobów – w jodełkę, kwadraty, romby, w cegiełkę i na różne inne sposoby. Najczęściej jednak przy wymyślnych marzeniach lepiej zatrudnić specjalistę od układania parkietu. Sami bez problemu poradzimy sobie z prostymi wzorami, jednak romby czy kwadraty możemy czasami nie stawić czoła.

Ceny parkietu wbrew pozorom nie są ogromne i zaczynają się od ok. 50 złotych. Drewna tropikalne mogą jednak być niemal czterokrotnie droższe. Wszystko zależy jednak od klasy oraz gatunku. Warto trochę pojeździć po sklepach i poobserwować parkiety w promocyjnych cenach. Czasami możemy kupić końcówkę serii (wystarczającą na np. 50 metrów kwadratowych) w cenie niemal dobrej jakości paneli podłogowych.

parkiet

parkiet fot. www.sxc.hu

Jeśli z jakiś względów (np. finansowych) nie jesteśmy zainteresowani kupnem i położeniem parkietu, nie musimy rezygnować wcale z drewna. Mozaika jest w tym momencie rewelacyjnym wyborem.

Mozaika kosztuje od 20 do 50 złotych (pierwsza klasa, popularne gatunki drewna) i charakteryzuje się mniejszą grubością deszczułek (ok. 10 mm). W mozaikach listewki naklejone są na warstwę papieru lub siatką tekstylną. Wystarczy nałożyć warstwę kleju i położyć na nią drewnianą płytkę delikatnie dociskając lub dobijając specjalnym młoteczkiem. Praca ze względu na wymiary idzie szybko i bezproblemowo.

Oczywiście, można ją układać na wiele sposobów, cyklinować, szlifować, bejcować czy lakierować. Daje nam to naprawdę duże możliwości za stosunkowo niewielką cenę.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori