Parkiet – podłoga drewniana

10.03.2011

Parkiet, skąd bierze się jego niesłabnąca popularność? Jego efektowna elegancja i solidność mierzona w latach, przeważa jak widać nad ceną i pozwala z powodzeniem konkurować z panelami, które nie dość, że tańsze to dużo łatwiejsze w montażu.

Czym jest parkiet?

 Jest on rodzajem posadzki składającej się z wielu elementów, na które składają się nieduże deseczki różnej wielkości i kształtu. Elementy parkietu wykonywane są najczęściej z litego drewna, choć czasem produkuje się je z płyt, oklejonych warstwą drewna. W takim przypadku jednak ta wierzchnia warstwa, musi być na tyle gruba, by umożliwiać jej nawet wielokrotne odnawianie i cyklinowanie. Na okleiny wybiera się szlachetne i egzotyczne odmiany drewna.

Parkiet drewniany

Parkiet drewniany fot. DHL Poland

Parkiet drewniany

Parkiet drewniany fot. DHL Poland

 

 

 

 

 

 

 

Parkiety mogą być montowane tak by tworzyć z nich barwne mozaiki. Ze względu na typ ułożenia elementów parkietu mówi się o parkiecie tradycyjnym, lamelowym lub mozaice parkietowej. Przy wyborze rodzaju parkietu powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość i rodzaj pomieszczeń, w którym chcemy położyć drewnianą podłogę oraz nasłonecznienie i wilgotność, jaka w tych pomieszczeniach panuje.

Parkiet tradycyjny układa się z jednolitych pod względem wielkości klepek, tego samego gatunku drewna. Łączy się je na wpust układając w jodełkę, cegiełkę, kwadraty, pasy, wir czy drabinkę. Na sposób ułożenia ma istotny wpływ kąt padania światła w pomieszczeniu i kierunek włókien w drewnie. Parkiet tradycyjny charakteryzuje się tym, że najczęściej wykonywany jest z litego drewna, przez co można go wielokrotnie odnawiać i cyklinować.

Mozaika parkietowa jest bardzo efektowna, może, dlatego, zaraz po parkietach z litego drewna jest najczęściej wybieranym rodzajem parkietu. Mozaikę parkietową układa się z małych elementów tzw. lamelek, tworzą one zgrabną i lekką kompozycję, która ma gładkie krawędzie. Klepki przeznaczone do wykonania mozaiki parkietowej, nie mają pióra i wpustu. Zgrzewa się więc je na siatkę, w kwadraty, tworzące gotowy wzór do ułożenia na podłodze. Na mozaikę parkietową wybiera się bardzo często klepki wykonane ze szlachetnych gatunków drewna o różnorodnych kolorach, które po ułożeniu tworzą barwne wzory; kwadraty, parallele albo wzór angielski. Elementy mozaiki parkietowej sprzedawane są w stanie surowym i wymagają wykończenia, olejowania woskowania i lakierowania.

Parkiet lamelowy Jego klepki podobnie jak te przeznaczone do wykonania mozaiki parkietowej nie posiadają pióra i wpustu, ale układa się je tak ze efekt końcowy przypomina parkiet tradycyjny. Elementy parkietu można kupić w płytach zgrzanych na siatkę w różne wzory gotowe do ułożenia na podłodze lub jako pojedyncze lamelki. Jak inne parkiety, elementy parkietu lamelowego sprzedawane są w stanie surowym, wymagają więc woskowania i lakierowania. Parkiet lamelowy układa się we wzór jodełki, kwadratu, drabinki lub we wzór angielski.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori