Podłoga drewniana w łazience, jak ją zabezpieczyć?

23.04.2011

Podłoga drewniana w łazience wygląda zjawiskowo i oryginalnie. Drewno dodaje bowiem szyku i elegancji. Niestety z racji miejsca, jest szczególnie narażone na szkodliwe działanie wilgoci i wysokiej temperatury. W związku z tym podłogę drewnianą w łazience należy odpowiednio zabezpieczyć.

Podłoga drewniana w łazience musimy być właściwie pielęgnowana, abyśmy mogli się nią cieszyć przez długi czas. Sposoby zabezpieczenia drewna są trzy. W zależności od gatunku drewna, możemy je zaolejować, pokryć lakierem albo poddać woskowaniu.

Podłoga drewniana w łazience fot. Drew Natura

Podłoga drewniana w łazience fot. Drew Natura

Kiedy drewno pokrywamy olejem?

Podłoga drewniana w łazience, w której zbiera się dużo wilgoci i pary wodnej, najlepiej pokryć olejem, z który skutecznie poradzą sobie egzotyczne gatunki drewna, takie jak: teak, lapacho czy iroko. W związku z tym, że są to odmiany charakteryzujące się małym skurczem, stabilnością, trwałością i zawierają dodatkowo oleje, będące naturalnym zabezpieczeniem antywilgociowym, nie wymagają lakierowania. W ich wypadku całkowicie wystarczy, jeśli pokryjemy je olejem. Olej ma wiele zalet: wnika głęboko w strukturę drewna przez co pogłębia jego kolor oraz podkreśla strukturę usłojenia. Drewno zabezpieczone olejem jest bardzo odporne na działanie wilgoci i uboczne działanie wody, gdyż olej nie zasklepia jego porów, dzięki czemu może ono „oddychać”. Podłoga olejowana mniej się kurczy i rozszerza. Za to jest trudniejsza w utrzymaniu czystości i trzeba ją regularnie i dokładnie pielęgnować środkami przeznaczonymi do drewna olejowanego.

Pamiętajmy jednak, że olejowanie musi być wykonywane na gorąco, gwarantuje to bowiem dokładne przenikanie oleju w głąb drewna. Zabezpieczenie podłogi olejem jest szybkie i można je bez problemu wykonać samemu, bez pomocy fachowca.

Woskowanie

Podłoga drewniana zaolejowana może być dodatkowo zabezpieczona poprzez poddanie jej również woskowaniu. Wosk świetnie zamyka pory w drewnie, dzięki czemu zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem wody. Warstwę wosku rozprowadza się kilkakrotnie na powierzchni drewna metodą na gorąco. Po woskowaniu posadzki w łazience, nie można jej użytkować przez około dwa tygodnie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko podłoga drewniana dostanie odbarwień na skutek kontaktu drewna z wodą.

Kiedy drewno pokrywamy lakierem?

Lakierowanie jest starym sposobem zabezpieczania drewnianej podłogi, aktualnie jednak rzadziej stosowanym w łazienkach. Podłogę drewnianą w łazience pokrywamy lakierem, jeśli wykonana jest ona z takich gatunków drewna jak np: merbau, mahoń, cedr czy badi. W tym celu używamy lakierów, które przeznaczone są do miejsc najbardziej narażonych na szkodliwe działanie wilgoci. Są to lakiery elastyczne- uretanowe albo uretoanowo-alkidowe. Lakier tworzy szczelną i odporną na działanie wody powłokę i nie trzeba go tak często konserwować jak w przypadku drewna olejowanego.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori