Podłoga drewniana – jak wybrać?

28.09.2011

Podłoga drewniana wciąż jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Obecnie możemy wybierać pośród wielu odmian drewna. Dziś zajmiemy się porównaniem parkietu, deski i mozaiki. Aby znaleźć swój ideał podłogi, należy przede wszystkim sprecyzować swoje oczekiwania.

Przy wyborze podłogi drewnianej, nie kierujmy się jedynie walorami estetycznymi, ale także uwzględnijmy miejsce jej przeznaczenia, parametry techniczne takie jak: wytrzymałość czy konserwacja oraz budżet. W tej ostatniej kwestii warto wiedzieć, ze cena metra kwadratowego może dochodzić nawet do 500 zł.

1. Parkiet tradycyjny

Podłoga drewniana

Podłoga drewniana fot. DHL Poland

Parkiet tradycyjny nie wychodzi z mody, pasuje bowiem do każdego typu wnętrza, a przy tym jest bardzo trwały. Parkiet właściwie konserwowany może służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat. Wykonuje się go z twardych gatunków drewna, takich jak: dąb, buk, klon, jesion czy drewno egzotyczne. Składa się on z małych elementów o długości od 30 do 50 cm i grubości 15-22 mm. Parkiet z drewna egzotycznego posiada nieco większe wymiary- długość około 50 cm. Poza walorami estetycznymi, podłoga drewniana zrobiona z parkietu posiada również pożądane właściwości techniczne – dobrze izoluje akustycznie i termicznie, a dodatkowo reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu. Przy układaniu krawędzie poszczególnych elementów łączy się na wpust-wypust. Jest tańszy niż deska parkietowa o około 15-20%, a w niektórych przypadkach nawet o 40%. Niemniej jednak jest to wciąż materiał ekskluzywny i wymaga większych nakładów finansowych.

Parkiet lamelowy

Tańszą wersją tradycyjnego parkietu jest podłoga drewniana wykonana z parkietu lamelowego. Różnica w cenie wynosi minimum 30%. Mimo, że wygląda jak tradycyjny, ma zupełnie inną budowę. Jest bowiem od niego cieńszy, jego długość to 20-50 cm, a grubośc 10-14 mm. Poza tym nie układa się go na wpust-wypust, a łączy na styk. W związku z tym często się zdarza, że deszczułki lamparkietu na skutek zmian wilgotności odkształcają się. Najlepiej więc do tego typu posadzki wybrać drewno wysokiej jakości, dobrze sprawdzi się zarówno krajowy dąb, jak i egzotyczne drewno, takie jak np: tek. Mniejsza grubość parkietu lamelowego sprawia, że wymaga on mniejszej liczby cyklinowań renowacyjnych. Poleca się go także przy ogrzewaniu podłogowym.

2. Dyle i deska parkietowa

Najdroższą odmianą parkietu są dyle i deski parkietowe. Są to największe drewniane elementy, z jakich wykonuje się posadzki drewniane. Dyle podłogowe są długie nawet na 4 m, przy grubości 15-22 mm. Z kolei deska parkietowa jest tylko trochę mniejsza, posiada długość od 50cm do 1,6 m, przy grubości 15-32 mm. Elementy XXL zjawiskowo kształtują każdą przestrzeń, niestety za ten luksus trzeba słono zapłacić. 1 m2 dyli z drewna egzotycznego kosztuje nawet 500 zł, natomiast deska parkietowa z tej samej odmiany drewna – o połowę mniej.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori