Podłoga drewniana, olejować czy lakierować?

28.03.2011

Podłoga drewniana zarówno olejowana, jak i lakierowana ma swoje zalety i wady. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który z tych sposobów wykończenia podłogi jest lepszy. Przyjrzyjmy się zatem obu.

Olejowanie parkietu fot. Zielscy

Olejowanie parkietu fot. Zielscy

Podłoga drewniana olejowana jest bardzo naturalna w dotyku i mniej widoczne są na niej wszelkiego rodzaju zarysowania. Jednakże znacznie szybciej widać na niej brud niż w przypadku podłogi lakierowanej. Ta z kolei jest odporna na zabrudzenia i łatwa w konserwacji. Lakier jednak nie chroni przed zarysowaniami, które są tutaj szybko widoczne.

1. Podłoga drewniana olejowana

Lakier tworzy na posadzce twardy i szczelny pancerz, który chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i mijającym czasem.

Podłogę można olejować zarówno na zimno, jak i na gorąco. Do tego celu dobiera się właściwy rodzaj oleju. Podczas olejowania podłogi drewnianej należy pamiętać, aby nie dopuścić do zaschnięcia oleju.

Zalety olejowania

Jeśli w naszym domu mieszkają ruchliwe dzieci, lepszym rozwiązaniem będzie podłogę zaolejować, bowiem uzyskamy w tedn sposób powierzchnię bardziej antypoślizgową niż w przypadku podłogi lakierowanej. Podłoga olejowana zda również lepiej egzamin niż lakierowana w sytuacji, gdy mamy kota lub psa, bowiem wszelkie zarysowania będą znacznie mniej widoczne, a te niewielkie mogą się nawet po jakimś czasie same zabliźnić.

Jeśli w podłodze olejowanej powstaną poważniejsze uszkodzenia, można je usunąć poprzez częściową renowację. W zupełności wystarczy, jeśli wygładzimy uszkodzoną powierzchnię papierem ściernym i ponownie zaolejujemy. Efekt będzie tak samo naturalny jak za pierwszym razem.

Wady olejowania

Podłoga zabezpieczona olejem znacznie szybciej sie brudzi niż lakierowana. Co prawda z łatwością się ją konserwuje, ale tylko za pomocą specjalnych preparatów, zalecanych przez producentów olejów. Niestety często już po dwóch latach eksploatacji trzeba taką podłogę poddać renowacji.

Lakierowanie podłogi fot. ATM

Lakierowanie podłogi fot. ATM

2. Podłoga drewniana lakierowana

Zalety lakierowania

Lakierowanie gwarantuje dużą odporność na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i łatwą konserwację. Lakierowanie daje również możliwość podkreślenia naturalnego koloru i niepowtarzalnego usłojenia drewna, ale także dzięki niemu możemy całkowicie zmienić kolorystykę naszej podłogi i jej efekt- może być satynowa, matowa, półmatowa, mieć połysk lub półpołysk. Podłoga drewniana przykryta szczelną warstwą ochronną lakieru będzie wymagać renowacji dopiero po kilku latach.

Wady lakierowania

Na podłodze lakierowanej, zwłaszcza tej błyszczącej, łatwo spotrzec wszelkiego rodzaju zarysowania. Niestety nie można naprawić tylko fragmentu polakierowanej podłogi, aby zarysowania stały się mniej widoczne.

Warto wiedzieć, że:

Trwałość zarówno podłogi drewnianej olejowanej, jak i lakierowanej uzależniona jest od przestrzegania podstawowych zasad użytkowania i pięlęgnacji. Należy zabezpieczyć podłogę przed działaniem wody i piasku. Dobrze więc zaopatrzyć się w maty i wycieraczki przy wejściu do domu i stosować prawidłowe metody sprzątania, takie jak: odkurzanie podłogi i ścieranie jej suchym bądź lekko wilgotnym mopem.

Na podłogi olejowane, warto raz na pół roku nanosić nową warstwę specjalnego środka ochronnego. Dzięki temu znacząco odsuniemy w czasie konieczność przeprowadzania gruntownej renowacji.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori