Podłoga drewniana z bruku

28.07.2011

Jeśli pragniemy podłogi drewnianej, która łączy walory estetyczne z dobrymi parametrami technicznymi, świetnym rozwiązaniem będzie podłoga drewniana z bruku.

Podłoga drewniana z bruku

Podłoga drewniana z bruku fot. Drewno Hermanowska

Bruk oprócz tego, że jest podłogą niezwykle dekoracyjną i oryginalną, posiada również duże zalety użytkowe. Podłoga drewniana z bruku składa się z kostek drewna, w których licową stroną jest fragment przekroju pnia z widocznymi kręgami usłojenia. Poza efektownym wyglądem, bruk wyróżnia się wysokim stopniem twardości i odporności na ścieranie.

Podłoga drewniana z bruku wykonywana jest na zamówienie, stąd dość rzadko spotyka się ją w domach. Bruk doskonale nadaje się do wykończenia na przykład kuchennej podłogi, ale również może z łatwością zastąpić tradycyjną kostkę brukową na zewnątrz, służąc jako element dekoracyjny w ogrodzie, jako nawierzchnia ścieżki albo tarasu. Bruk drewniany jest również materiałem ekologicznym i posiada doskonałe właściwości izolacyjne ( można na nim siedzieć czy nawet chodzić boso bez ryzyka przeziębienia). Aby uzyskać jeszcze bardziej interesujący efekt podłogi brukowej, można zestawić drewno w różnych gatunkach i kolorach.

Kostki bruku mają przeważnie grubość 2,5-8 cm i długość 4 cm. Łączy się je podobnie jak mozaikę, w płyty, po 5 do 18 sztuk oraz nakleja na termoplastyczną siatkę. Koszt pojedynczych elementów bruku zależy od ich wielkości oraz od klasy drewna producenta. Za 1 m2 bruku drewnianego zapłacimy od około 100 do 328 zł.

Podłoga drewniana z bruku – jakiego użyć drewna?

Bruk wykonuje się z twardego drewna krajowego, takiego jak m.in: buk, dąb i nieco rzadziej jesion. Można go również zamówić w odmianie egzotycznej.

Jak ułożyć podłogę z bruku?

1. Aby umocować płyty brukowe należy zastosować średnio elastyczny, dowolny klej do parkietu. W przypadku dębowego bruku, musi to być klej dwuskładnikowy. Uważajmy, aby nie wylać utwardzacza kleju na kwaśne dębowe drewno, bowiem spowoduje to nieodwracalne wybarwienie.

2. Klej rozprowadza się pacą o wysokości zęba 3-4 mm.

3. Po rozprowadzeniu kleju układamy płyty siatką do góry. Po utwardzeniu kleju namaczamy delikatnie siatkę i ją zrywamy. Powierzchnię zabezpieczamy lakierem – w innym wypadku podłoga bardzo chłonie wilgoć.

Podłoga drewniana z bruku na taras?

Jeśli marzymy o drewnianym tarasie, pamiętajmy, że bruk drewniany w porównaniu do innych materiałów jest znacznie mniej trwały, a źle zaimpregnowany może nawet po krótkim czasie się rozpaść. Ponadto bruk drewniany zmienia swoje wymiary pod wpływem wilgoci, więc gdy się zamoczy zwiększa swoją objętość. Z kolei na skutek działania temperatury kurczy się.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori