Podłoga z postarzanego drewna

19.02.2012

Jeśli lubimy wnętrza o stylistyce rustykalnej, klasycznej bądź renesansowej idealnym wyborem będzie postarzana podłoga drewniana. Drewno noszące ślady upływu czasu ma niezwykle unikalny wygląd i nadaje wyjątkowy charakter każdemu wnętrzu.

Podłoga z postarzanego drewna

Podłoga z postarzanego drewna fot. Eko-Dar

Podłoga postarzana nawiązuje swym wyglądem do minionych epok. Za jej pomocą można stworzyć niezwykłe i unikatowe wnętrze. Doskonale wygląda w domach urządzonych z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak: drewniane meble czy lniane tkaniny, stanowi również prawdziwą gratkę dla miłośników natury. Podłogi postarzane znakomicie współgrają także z klasycznymi meblami i są doskonałą oprawą dla antyków. Z kolei w nowoczesnych wnętrzach, za sprawą stworzenia kontrastu, podkreślają awangardowy charakter aranżacji.

Postarzane drewno cieszy się największą popularnością na Zachodzie Europy, zwłaszcza we Francji i we Włoszech. W Polsce również jest coraz częściej wybieranym materiałem podłogowym.

Podłoga postarzana

Podłoga postarzana fot. Eko-Dar

Postarzane drewno posiada znacznie więcej przebarwień niż takie, którego nie poddano obróbce chemicznej. Może mieć barwę brązową, zielonkawą, wiśniową albo szarą. Usłojenie podkreślane jest poprzez wybielenie ciemnych fragmentów albo ich przyciemnienie. Najczęściej wybierane są posadzki o kolorystce bliskiej barwie naturalnego drewna. Nie brakuje również takich, którzy cenią sobie ekstrawagancję i wybierają nieszablonowe rozwiązania takie jak: drewno niebieskie, zielone, wiśniowe czy żółte. Efekt takich kolorów osiąga się poprzez palenie drewna, impregnację, zeszlifowanie wierzchniej warstwy oraz nałożenie specjalnej farby, która podkreśla usłojenie drewna.

Jak dodać drewnu lat?

Drewno zmienia swój wygląd pod wpływem działania środków chemicznych. Substancje te nanosi się na drewno z zachowaniem ściśle określonej kolejności. Po chemicznym zabarwieniu, drewno jest dodatkowo impregnowane specjalnymi preparatami na bazie krzemu. Efekt wybielonego lub przyciemnionego postarzenia uzyskuje się przez nasycenie szarością, czernią, szarą zielenią albo brązem. Proces postarzania wydobywa z drewna całą gamę kolorów i faktur.

Typem drewna, które najlepiej nadaje się na postarzaną podłogęjest dąb. Posiada on bogate usłojenie i zawiera dużą ilość tanin (kwasów garbnikowych), które efektywnie wchodzą w reakcję z substancjami chemicznymi, zmieniając tym samym wybarwienie drewna. To wszystko sprawia, że dąb stanowi doskonały materiał na postarzaną podłogę.

Aby osiągnąć efekt postarzenia, oprócz działania środkami chemicznymi, drewno jest odpowiednio uszkadzane. Osiąga się to za pomocą szlifowania, heblowania, obijania czy wręcz skrobania. Dzięki takiej obróbce, podłoga drewniana zyskuje jeszcze bardziej wiekowy i wysłużony wygląd. Warto wiedzieć, że ręczne uszkadzanie drewna jest bardzo pracochłonne, dlatego taki rodzaj podłogi postarzanej jest najbardziej kosztowny.

Poza unikatowym wyglądem, podłogi postarzane odznaczają się także nieporównywalną do innych podłóg drewnianych trwałością, natomiast ich konserwacja nie wymaga uciążliwych zabiegów. Doskonale sprawdzą się we wnętrzach, w których drewno narażone jest na ciągłe działanie czynników niszczących. Nowe zarysowania czy obicia nie spowodują degradacji podłogi, a będą ją dodatkowo zdobić i podkreślą jej indywidualny rys.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  4. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori