Samodzielne układanie glazury

11.06.2012

Wydaje się, że odchodzimy powoli od robienia wszystkiego samodzielnie.Jednak układanie glazury można wykonać samodzielnie.

Nasze społeczeństwo zaczyna się bogacić, poza tym brakuje nam doświadczenia i wiedzy w wielu aspektach. Czasami jednak nie jest aż tak kolorowo, by stać nas było na zlecenie wszystkich prac firmie lub specjalistom. Szukamy więc oszczędności – czasami część robimy samodzielnie, trudniejsze prace zostawiając fachowcom. Taki podział prac pozwoli zaoszczędzić pieniądze, ale jednocześnie wykonać prace dobrej jakości. Z łatwiejszymi elementami poradzimy sobie bez problemu, jeśli wcześniejsze prace zostały wykonane porządnie i z należytą starannością.

płytki ścienne

płytki ścienne fot.sxc.hu

Tak jest na przykład w przypadku wykończeń wnętrza – jeśli tynki i gładź była położona bardzo dobrze nie będziemy mieli kłopotów z pomalowaniem kolejnych pomieszczeń. Samodzielnie możemy wykonać też układanie glazury.  Jeśli posadzka jest idealnie równa położenie terakoty, parkietu, paneli czy desek również nie stanowi wielkiego wyzwania, a jest raczej pracą przyjemną. Szczególnie dla osób lubiących prace wykończeniowe, które są bezproblemowe i szybkie do wykonania.

Układanie glazury – prace przygotowawcze

Położenie glazury jest nieco trudniejsze niż położenie terakoty chociaż w obu przypadkach mamy do czynienia z płytkami ceramicznymi. Terakota jest jednak dużo twardsza i odporna na ścieranie i uszkodzenia mechanicznie – możemy obchodzić się z nią dużo bardziej „poważnie” niż z często delikatnymi płytkami glazurowymi. Zachowując jednak trochę ostrożności i stosując się do kilku podstawowych rad będziemy mieli pewność, że bez problemu uda nam się obłożyć płytkami każdą ścianę.

płytki podłogowe

płytki podłogowe fot.morguefile.com

Oczywiście o ile tylko mamy do czynienia z prostą ścianą. Najłatwiej zbadać to przykładając do powierzchni ściany długą drewnianą łatę lub długą poziomicę. Pozwoli nam to określić czy w ścianie występują górki i doliny, które musimy wypełnić. Najlepiej zrobić to za pomocą zaprawy wyrównującej, którą nakładamy warstwami o grubości nie większej niż 2 mm. Gdy już przygotujemy ścianę, należy ją zagruntować odpowiednim preparatem (najlepiej dobrej jakości, gdyż jest to ważny proces). Teraz możemy już przejść do dalszego etapu prac.

Najlepiej jeszcze przed ułożeniem płytek rozplanować dokładnie ich układ na ścianie. Będziemy wtedy wiedzieli, gdzie należy docinać płytki tak, by całość wyglądała estetycznie. Przyłożenie kilku płytek do ściany (najlepiej, gdy mamy kogoś do pomocy) pozwoli nam również dobrze umiejscowić dodatki dekoracyjne. Jeśli jest ich sporo, np. co trzecia lub czwarta płytka ma być dekoracyjna (częsta sytuacja w kuchni) warto narysować sobie szachownice z wyraźnie zaznaczonymi miejscami na płytki ozdobne.

Układanie glazury – krok po kroku

Układanie glazury zaczynamy od drugiego rzędu płytek licząc od dołu. Pierwszy rząd zawsze układa się na końcu. Klej należy przygotować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu – w zależności od producenta proporcje mogą być inne. Warto dokładnie przeczytać informacje dotyczące przygotowania podłoża oraz szybkości schnięcia kleju. Pozwoli nam to zaoszczędzić wielu przykrych niespodzianek. Nanoszenie kleju odbywa się poprzez nakładanie go na ścianie specjalną metalową pacą – z jednej strony gładką, z drugiej ząbkowaną. Pozwala to dobrze rozprowadzić klej. Po przyłożeniu płytki do ściany posmarowanej klejem należy ją delikatnie docisnąć. Pamiętajmy też o przykładaniu poziomicy lub drewnianej łaty – zachowamy wtedy dobre umiejscowienie narożników płytek. Jeśli jakiś odstaje, należy go delikatnie docisnąć.

Do zachowania odpowiednich odległości pomiędzy płytkami służą specjalne plastikowe krzyżyki. Umieszczamy je w narożnikach. Po zaschnięciu kleju (około 2 godzin po nałożeniu) należy je usunąć.

Ze szczelin pomiędzy płytami musimy również usunąć klej, który wyszedł podczas dociskania płytki. Trzeba to zrobić niemal od razu po przyklejeniu płytki, póki klej jeszcze nie wysechł. Potem może być to niestety niemożliwe, a i bardzo utrudniać fugowanie.

Glazurę wykańcza się za pomocą listew wykończeniowych z tworzywa sztucznego – dobranych najczęściej pod kolor płytek. Oczywiście można zrobić to bez ich użycia, wykańczając płytki fugą (ok. 1-2 mm szerokości) trzeba jednak robić to starannie i idealnie dokładnie.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori