Wybieramy schody do domu

09.02.2012

Zanim wybierzemy odpowiednie schody do domu, sprawdźmy jaką ilością miejsca dysponujemy we wnętrzu i jakie rozwiązania możemy w nim zastosować.

Kształt schodów zależy w dużej mierze od wielkości otworu w stropie oraz od miejsca, jakie możemy na nie wygospodarować. Najczęściej wybieranymi typami schodów są schody jednobiegowe proste, dwubiegowe ze spocznikiem, kręcone (spiralne), modułowe i zabiegowe. Sprawdźmy więc schody do domu, czym one się różnią i które najlepiej sprawdzą.

Schody

Schody fot.Drew-cal Schody Drewniane

1. Schody jednobiegowe proste

Schody do domu jednobiegowe proste należą do najtańszych. Ten typ schodów wbrew pozorom zajmuje sporo miejsca, dlatego nie poleca się ich do niewielkich pomieszczeń. Na piętro wchodzi się, jak sama nazwa wskazuje, jednym biegiem. Schody jednobiegowe proste są łatwe do wykonania, ale dość męczące z powodu konieczności pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku (spocznika). W związku z tym, że wchodzenie na górę bez spocznika jest dość kłopotliwe, schody jednobiegowe powinny łączyć jedynie niskie kondygnacje, o maksymalnej wysokości – 3 m. Stopnie schodów jednobiegowych prostych mają kształt prostokąta i tę samą szerokość. Dzięki temu z łatwością można je wykończyć dowolnym materiałem.

Schody proste z jednym zabiegiem

Schody proste z jednym zabiegiem różnią się od schodów jednobiegowych tym, że posiadają w dolnej części kilka stopni zabiegowych. Pozostała część tworzy bieg prosty. Ten typ schodów mimo, że zajmuje tyle samo miejsca co schody jednobiegowe, pozwala lepiej zorganizować przestrzeń. Minusem schodów prostych z jednym zabiegiem jest niewątpliwie różna szerokość stopni, co znacząco wpływa na komfort wchodzenia.

2. Schody trójbiegowe

Schody do domu trójbiegowe wymagają dużych przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się więc przy wysokich kondygnacjach, jako łączniki w domach z półpiętrem czy w przestrzennych salonach. Niestety w związku z dużą ilością elementów wykończeniowych są bardzo kosztowne.

Schody drewniane

Schody drewniane fot.Drew-cal Schody Drewniane

3. Schody kręcone (spiralne)

Schody kręcone najlepiej sprawdzą się w miejscach, gdzie na schody przeznaczono niewiele miejsca lub tam, gdzie wcale ich nie było w planie. Z łatwością możemy je zastosować jeśli chcemy na przykład zaadaptować piwnicę albo strych. Schody kręcone mogą być lewo- albo prawoskrętne. Ich stopnie mają kształt trójkąta, trapezu albo wycinka koła. Schody spiralne nie należą do najwygodniejszych. Ich kształt sprawia, że trudno po nich cokolwiek wnieść lub znieść. Można za to kupić je gotowe i samodzielnie zamontować.

4. Schody modułowe

Schody modułowe mogą mieć dowolny kształt – mogą być proste, mieć formę łuku, litery Z, U albo S. Stopnie w schodach modułowych podparte są w środku. Dużą zaletą tego typu schodów jest powtarzalność elementów i związana z tym łatwość montażu. Można je dopasować w zasadzie do każdej wysokości i wymiaru.

5. Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Schody do domu dwubiegowe zwykłe podzielone są na dwie części spocznikiem (podestem), co umożliwia zmianę kierunku wchodzenia o 180°. Poleca się je zarówno do przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej ścianami. Stopnie o jednakowej szerokości ułatwiają ich użytkowanie. Co prawda na schody dwubiegowe potrzebujemy znacznie więcej przestrzeni niż na schody jednobiegowe, ale jest to rozwiązanie bardziej komfortowe, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają zarówno dzieci jak i osoby starsze.

6. Schody zabiegowe

Jeśli nasze schody do domu mają zajmować jak najmniej miejsca, aby nie tracić cennej powierzchni, powinniśmy zdecydować się na schody zabiegowe. Schodów zabiegowych jednak nie poleca się tam, gdzie użytkownikami są najmłodsi domownicy. Wiąże się to z różną szerokością stopni, które są większe od zewnątrz, a mniejsze od strony wewnętrznej. Stopnie zabiegowe mogą znaleźć się w dowolnym miejscu biegu, a schody zmieniać kierunek biegu nawet kilkakrotnie.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori