Wybieramy schody na poddasze

05.04.2011

Wybierając odpowiednie schody na poddasze należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dobre schody to takie, które zapewniają bezpieczeństwo, są wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo podkreślają walory estetyczne przestrzeni, na której się znajdują. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

Najbardziej problematycznymi kwestiami przy wyborze schodów łączących parter z poddaszem są: usytuowanie schodów oraz ich kształt. Pamiętajmy, że to jakie schody wybierzemy, wpłynie nie tylko na charakter naszego wnętrza, ale także na sprawną komunikację w domu.

Schody na poddasze

Schody na poddasze fot. Art of Home

W starych domach na strych często wchodzi się po drabinie albo składanych, bardzo stromych schodach. Najczęściej stawia się je w wąskich korytarzach lub ciasnych pomieszczeniach gospodarczych. W nowo budowanych domach, schody na poddasze projektuje się zazwyczaj w przestrzennych holach i salonach. Wybór schodów uzależniony jest przede wszystkim od ilości wolnego miejsca, jakie możemy na nie przeznaczyć. Poza tym poszczególne rodzaje schodów mają różne wymagania przestrzenne związane z ich montażem. Usytuowanie schodów łączących dom z poddaszem powinno być bardzo dobrze przemyślane. Schody muszą być wygodne i bezpieczne – zwłaszcza, gdy w naszym domu mieszkają najmłodsi. Schody na poddasze powinny także wyróżniać się trwałością i umożliwiać transport dużych mebli. Nie zapominajmy również o tym, że stanowią one dominujący element wystroju wnętrza, dlatego powinny się z nim stylistycznie komponować.

1. Skracamy „szlaki komunikacyjne”

Jeśli pragniemy połączyć schodami dom z poddaszem zwróćmy uwagę na to, czy ich lokalizacja nie zaburzy komunikacji, powodując na przykład zbyt duże natężenie ruchu. Warto schody umiejscowić w pobliżu głównego wejścia ( zwykle w środkowej części domu), gdyż wytyczone w ten sposób „szlaki” komunikacyjne są wtedy najkrótsze. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach wstawienie klatki schodowej w środek salonu, może spowodować niekomfortowe rozplanowanie komunikacji na piętrze. W sytuacji, gdy nasze sypialnie usytuowane są na poddaszu, ze schodów będziemy niewątpliwie korzystać często, a to kolei może znacznie zakłócić nasz wypoczynek w salonie. Jeśli na piętrze znajdują się jedynie pomieszczenia rzadko użytkowane, natężenie ruchu nie wpłynie negatywnie na nasz wypoczynek w pokoju dziennym.

2. Otwarta klatka schodowa

Oszczędność przestrzeni

Decydując się na schody otwarte na inne wnętrza, niewątpliwie zyskujemy dodatkową przestrzeń. Osobna klatka schodowa zajmuje przeciętnie od 9 do 10 m². Poza tym otwarta klatka schodowa umożliwia ustawienie schodów w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w domu. Dzięki temu możemy budować indywidualny i zupełnie wyjątkowy charakter wnętrza. Niemniej jednak oszczędność miejsca zależy w dużej mierze od właściwego usytuowania schodów. Jeśli bowiem umieścimy schody w takim miejscu, do którego będzie trzeba przemierzyć cały salon, albo na drodze do którego ustawimy wiele mebli i sprzętów, to na pewno nie zyskamy faktycznej oszczędności przestrzeni, a tylko niepotrzebny kłopot.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori