Wykładzina jak położyć ją samodzielnie?

26.03.2012

Wykładzina, jej układanie wydaje się być dziecinnie proste. Wystarczy ostry nóż i nożyczki, a także miarka. I oczywiście chęć do pracy.

Jak pisaliśmy już w artykule dotyczącym wyboru odpowiedniej wykładziny, minęły już dawno czasy, w których wykładzina kojarzona była z najtańszym, słabej jakości materiałem, który ułożony był w całym mieszkaniu.

Wykładzina dywanowa fot. Ampel

Wykładzina dywanowa fot. Ampel

Taka wykładzina raz, że była brzydka, najczęściej o wyblakłych kolorach, to jeszcze była bardzo nieprzyjemna w dotyku. Ciężko było sobie wyobrazić chodzenie po niej bez papci, na gołą stopę. Czasy się jednak na szczęście zmieniły. Dzisiaj mamy ogromny wybór wykładzin. Poczynając od tych najtańszych, nadających się do pomieszczeń gospodarczych, gdzie największą jej zaletą będzie elastyczność (nawet jeśli spadnie nam coś ciężkiego, nic się nie stanie; płytki ceramiczne pękną) oraz łatwość utrzymania w czystości. Kończąc natomiast na wysokiej jakości wykładzinach z wełnianą warstwą wierzchnią (runem), które doskonale nadają się do sypialni i właściwie możemy po nich chodzić z przyjemnością na boso.

Mnogość dostępnych rozwiązań, wzorów, kolorystki i duża rozbieżność cenowa pozwalają dobrać wykładzinę idealnie do naszych potrzeb. Dużym również plusem, który pozwala nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale również i czasu, jest możliwość samodzielnego jej ułożenia. Nie jest to trudne i właściwie każdy, po przygotowaniu kilku narzędzi, może sobie z tym poradzić.

Zacznijmy jednak od transportu wykładziny ze sklepu.

Aby dobrze wymierzyć szerokość wykładziny potrzebną do wyłożenia w naszym pomieszczeniu, należy zmierzyć je w najszerszym możliwym miejscu. Następnie dodając do 5 centymetrów zapasu odpowiednio dobrać ilość materiału posługując się metrażem rolki dostępnej w sprzedaży. Jeśli już kupimy odpowiednią do naszego pomieszczenia rolkę wykładziny nie należy jej rozwijać, tylko przewozić zrolowaną i zabezpieczoną przed rozwinięciem. Należy również zwrócić uwagę, by środek był podczas transportu usztywniony, na przykład za pomocą tekturowej rurki, która zmniejszy ryzyko załamania pod własnym ciężarem.

Wykładzina PCV fot. Ampel

Wykładzina PCV fot. Ampel

Przygotowanie podłoża pod wykładzinę nie należy do trudnych czynności, jednak warto się do tego przyłożyć. Przede wszystkim podłoże musi być równe, suche, gładkie i niepylące. Często zdarza się jednak, że po zerwaniu starej wykładziny okazuje się, że niestety takie nie jest. Szczególnie tyczy się to dużej liczby nierówności. Wtedy jedną możliwością jest wylanie wylewki samopoziomującej, która idealnie wypełni wszystkie zagłębienia. Charakteryzuje się ona łatwością przygotowania oraz łatwością wylewania na posadzkę. Wystarczy warstwa o grubości 2 milimetrów, żeby idealnie przygotować podłoże pod wykładzinę.

Oczywiście nasze podłoże nie musi być wcale nierówne. Jeśli jest odpowiednie, warto pokryć je specjalnym gruntem, który zapobiegnie odchodzeniu większych partii posadzki przy kolejnej wymianie wykładziny. W ten sposób zabezpieczymy się na przyszłość przed przykrymi niespodziankami.

Układanie wykładziny wydaje się być dziecinnie proste. Wystarczy ostry nóż i nożyczki, a także miarka. I oczywiście chęć do pracy.

Najlepiej układać wykładzinę w dwie osoby, co zapobiegnie jej niekontrolowanemu ruchowi. Teoretycznie nie trzeba przyklejać wykładziny na całej powierzchni. Wystarczy tylko na jej krańcach pociągnąć paski z dwustronnej taśmy samoprzylepnej, by uniknąć zawijania. Niektórzy twierdzą, że w małych pomieszczeniach można zupełnie zrezygnować z jakiegokolwiek mocowania. Jest to już kwestią indywidualnego wyboru. Z kolei duże powierzchnie można w całości pokryć klejem i przykleić wykładzinę. To rozwiązanie jest z kolei najbardziej trwałe.

Najlepsza metodą na szybkie położenie wykładziny jest jej idealne docięcie do kształtów pomieszczenia. Dopasowaną wykładzinę zwijamy do połowy pomieszczenia, drugą część wolną pokrywamy klejem. Po ułożeniu połowy i dokładnym dopasowaniu, powtarzamy operację na części drugiej w identyczny sposób.

Mimo tego, że w artykule zawarto sporo informacji temat układania wykładziny, nie należy się tym zbytnio przejmować. Warto zaryzykować, ponieważ praca idzie szybko, jest bezproblemowa i przyjemna. Przyjemna jest również świadomość, że zaoszczędziliśmy w ten sposób sporo pieniędzy.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori