Wykładziny i ich rodzaje

15.06.2012

Wydaje się, że wykładziny już dawno odeszły wraz z systemem komunistycznym do lamusa. Kojarzą się z poprzednim systemem, słabą jakością wykonania, nieciekawym wzornictwem oraz z szybko blaknącymi kolorami. 

Dzisiaj na posadzce układa się raczej płytki ceramiczne, a jeśli decydujemy się na coś innego – zawsze wybieramy dywany. Czy jednak nasze uprzedzenia dotyczące wykładziny są uzasadnione? Czy przez ponad dwadzieścia lat producenci wykładzin nie zmienili swojej polityki dotyczącej jakości oraz wyglądu i nie wprowadzili na rynek produktów wartych zainteresowania?

wykładzina dywanowa

wykładzina dywanowa fot. sxc.hu

Trzeba uczciwie przyznać, że uprzedzenia względem wykładziny można już włożyć między bajki. Nadają się one i doskonale spełniają swoją rolę we wszystkich właściwie rodzajach pomieszczeń. Od narażonych na wilgoć, jak na przykład łazienka, przez sypialnie, pokój dzienny po narażoną na częste sprzątanie kuchnię.
Pierwszą grupą, o której warto pogłębić swoją wiedzę są wykładziny dywanowe. Przede wszystkim układane wszędzie tam, gdzie wymagana jest przyjemność podczas chodzenia oraz ciepło i przytulność. Są łatwe czyszczenia, a poza tym, zatrzymują drobinki kurzu, które w przypadku płytek ceramicznych krążyłyby nieustannie w powietrzu drażniąc nasze drogi oddechowe i często powodując katar. Trzeba powiedzieć, że już same walory użytkowe czynią z wykładzin obiekt godny zainteresowania. Są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości od tradycyjnych dywanów. Oferują również przyjemność i ciepło podczas chodzenia w czym są o wiele lepsze od płytek ceramicznych (nawet po zastosowaniu ogrzewania podłogowe płytki pozostaną twarde).

Czemu wykładzina zawdzięcza swój sukces?

Przede wszystkim czterem z reguły warstwom. Najważniejszą z nich jest oczywiście runo, czyli warstwa wierzchnia. W zależności od zastosowanego materiału, możemy uzyskać inne właściwości użytkowe, inną trwałość czy też walory estetyczne. Dlatego też należy bliżej przyjrzeć się rodzajom oferowanych w sprzedaży.

rodzaje wykładziny

rodzaje wykładziny fot. morguefile.com

Wełna jest najdroższym z proponowanych przez sprzedawców produktów. Jednak jej miękkość i sprężystość jest największa. Doskonale nadaje się więc głównie do sypialni, gdzie jej walory będą najbardziej doceniane przez użytkowników. Niestety należy również pamiętać o wadach. Oprócz wyższej ceny są to również możliwość wywoływania uczulenia, łatwość plamienia i mechacenia.

Rodzaje wykładzin
Alternatywą dla naturalnej wełny są włókna syntetyczne, które charakteryzują się już nieco innymi właściwościami. Przede wszystkim można podkreślić ich dużo większą od wełny trwałość – włókna poliamidowe są dwudziestokrotnie bardziej odporne na ścieranie niż wełna. Można powiedzieć, że są właściwie niezniszczalne podczas zwykłego użytkowania. Poza tym włókna syntetyczne odznaczają się dobrą sprężystością, są odporne na działanie warunków zewnętrznych (nie tracą barwy przy narażeniu na promienie słoneczne), a także charakteryzują się dużą odpornością na wodę i chemikalia, dzięki czemu łatwo się je czyści.

Miękkość wykładziny jest bardzo ważna niezależnie od tego, gdzie ją ułożymy. Zawsze będzie nam miło stąpać po miękkim, przyjemnym w dotyku podłożu. Ta cecha ma odzwierciedlenie w wysokości runa. Im wyższe, tym czujemy większą miękkość. Jest to dla nas przy zakupie bardzo istotny element. Podobnie zresztą, jak i gęstość runa. Podawana zawsze w gramach na metr kwadratowy jest jedną z głównych miar jakości naszej wykładziny. I znowu – im większa, tym lepiej.
Wykładziny z PCV odznaczają się mniejszą miękkością i dostarczają mniej przyjemności podczas chodzenia, jednak nazywane są wykładzinami zmywalnymi. Nadają się głównie do kuchni, łazienek i przedpokojów, gdzie liczy się głównie trwałość i możliwość łatwego utrzymania powierzchni w czystości. Wzornictwo jest też na tyle urozmaicone, że każdy znajdzie coś dla siebie. Główną informacją, na którą należy zwrócić uwagę jest ta, mówiąca o grubości wykładziny. Kupując wykładzinę jak najgrubszą (ale i najdroższą) kupimy wykładzinę wyższej jakości, która przez lata będzie nam służyć bez żadnych problemów.

Więcej w kategorii: Podłogi i schody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

5 thoughts on “Parkiet i mozaika – elegancja na podłodze

  1. Warto zainteresować się ofertą firmy Gam Metal. Schody przez nich robione są najwyższej jakości, mają konkurencyjne ceny i ciekawe projekty.

  2. Schody są bardzo ważnym elementem domu, przecież bez nich nie trafimy na górne piętro. Powinny być funkcjonalne i do tego ładne, a najlepiej żeby ich koszt nie był zbyt duży. Przystępne ceny są w firmie Gam Metal z Łodzi, którą serdecznie polecam. Sam tam zamawiałem schody i jestem bardzo zadowolony,

  3. odnośnie układania wykładzin – można skorzystać z usług firmy, która zajmuje się również montażem wykładzin

  4. salon stanowi najbardziej reprezentatywną część domu, więc warto wybrać takie schody, które będą dobrze się komponowały z wnętrzem

  5. Położenie płytek nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jednak za pierwszym razem raczej nie zdecydowałbym się na układanie płytek np. w salonie. Prędzej w garażu, jakimś pomieszczeniu gospodarczym. Można dużo czytać, oglądać itp, ale najlepiej jak zacznie się robić pod okiem kogoś doświadczonego. Płytki ceramiczne różnią się czasami rozmiarami – nawet w ramach jednej partii i przy I gatunku. Dla osoby niedoświadczonej może to stanowić problem – choćby podczas fugowania – trochę ciekawych porad znajdziecie na blogu http://www.dekori.eu/content/category/3-Blog_dekori