Boazeria – ściany w drewnie

14.11.2011

Każdy z nas ma swoją wymarzoną wizję swojego mieszkania. Nasze pomieszczenia możemy dekorować na różne sposoby. Jednym z nich jest boazeria.

Boazeria

Boazeria fot. Tranzdrew

Bardzo popularnym materiałem, który cieszy się od wielu lat powodzeniem wśród dekoracji wnętrz jest drewno. W ówczesnych czasach bardzo modna była boazeria. Jest ona również stosowana jako wystrój wnętrza do dzisiaj, chociaż zdecydowanie rzadziej.

W dzisiejszych nowoczesnych pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z drewnem, pomieszczenia wyglądają przepięknie, zdobione naturalnie i ekologicznie. Tak naprawdę to zainteresowanie drewnem, jako materiałem na wystrój wnętrz, nie słabnie. Zmieniła się tylko jakość drewna oczywiście na plus. Dzięki jego naturalnym właściwościom nasze pomieszczenia są przepiękne.

Wyobraźmy sobie pomieszczenie, w którym ściany, posadzki i meble są w drewnie. Miejsce takie jest bardzo przytulne i urokliwe. Bardzo dobrze prezentuje się między innymi surowcami czy tworzywami jak i szkłem, kamieniem czy ceramiką. A co za tym idzie możemy go stosować w wielu pomieszczeniach takich jak na przykład kuchnia, łazienka, sypialnia. Możemy na przykład zrobić schody naszego domu w drewnie czy taras. Oprócz wyglądu drewno ma jeszcze inne zalety, ociepla pomieszczenie oraz uszlachetnia nasze wnętrza.

Boazeria dębowa

Boazeria dębowa fot. Tranzdrew

Wybór na rynku drewna jest obecnie bardzo duży. Poza boazerią, która ma już mniejsze zastosowanie, są inne materiały, które bardzo często pojawiają się w naszych domach i mają one zastosowanie nie tylko w holach czy przedpokojach. Są to forniry i sklejki. Chcąc nadać wnętrzu niepowtarzalny wygląd łączący w całość elementy poziome i pionowe, a jednocześnie zachować reprezentacyjny styl ścian, warto zastosować fornir. Ten materiał daje nam możliwość zjednoczenia różnych elementów naszego pomieszczenia z naszymi ścianami. Jego właściwości plastyczne pozwalają nam na zakrywanie różnego rodzaju miejsc łukowatych czy wnęk. Najczęściej stosowanym materiałem na ten produkt jest brzoza, klon, dąb, czy drzewo bukowe.

Do wykończeń naszych pomieszczeń możemy zastosować fornir modyfikowany, który wykonywany jest najczęściej z drewna dębowego. Sklejkę z kolei cechuje to, że posiada bardzo dużą ilość arkuszów, które przylegają do siebie. Płyty te są odporne na wilgoć, a także na uszkodzenia mechaniczne, co daje gwarancję nie wypaczenia płyty. Materiał ten występuje w dużych arkuszach, więc jest dobry do pokrywania płaszczyzn z małą ilością podziałów.

Deski boazeryjne są mniej stosowane. Bardzo często, aby odnowić nasze pomieszczenie, boazerię po prostu lakierowało się. W dzisiejszych czasach mamy obecnie duży wybór lakierów, które zmieniają kolor boazerii i pogłębiają barwę. Boazeria najczęściej jest produkowana z drewna sosnowego, świerkowego, bukowego, brzozowego, jodłowego, dębowego, klonowego i czereśniowego. Jest bardzo odporna na wilgoć, dzięki czemu coraz częściej ma zastosowanie w łazienkach czy innych pomieszczeniach, które mają dużą  wilgotność powietrza.

Aranżacja wnętrz w drewnie to gwarancja przytulnego, uroczego i niepowtarzalnego klimatu pomieszczenia, gdzie będziemy mogli spędzać wiele czasu z naszą rodziną. A chodzi przecież o to abyśmy w naszym mieszkaniu czuli się komfortowo. I żadne kolory farb czy różnego rodzaju wzory tapet polecanych przez producentów nie zastąpią drzewa. Ma ono zastosowanie w każdych pomieszczeniach. Występuje w Weilu odmianach, kolorach i rodzajach, co pozwala na dopasowanie elementów drewnianych o dowolnej stylistyce. Wiąże się to również z większymi kosztami niż położenie tapety czy pomalowanie ścian, ale nie zapominajmy, że takie drewno posłuży nam na lata.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?