Ciepłe kolory ścian we wnętrzach

15.08.2011

Wybierzmy ciepłe kolory ścian do aranżacji naszego pokoju. Ciepłe odcienie rozweselają. Sprawiają, że pomieszczenie jest przytulne i przyjazne.

Kolory ścian określane jako ciepłe to między innymi czerwień, beż, brązowy. Również barwy słońca takie jak żółty czy pomarańczowy do nich należą. Jednakże te kolory niekiedy mogą nam sprawić wiele trudności podczas ich nakładania.

Pomarąnczowe wnętrze - aranżacja pokoju

Pomarąnczowe wnętrze - aranżacja pokoju fot. Tikkurila

Warto, zatem poznać kilka sztuczek, które stosują fachowcy dobierając kolory ścian. I tak przed nałożeniem farby w wyżej opisanych barwach, uprzednio malujemy ścianę na biało lub kolor w tonacji ciepłej, lecz w odcieniu jaśniejszym niż docelowe kolory ścian. Jest to stosowane po to, że barwy jasne odbijają znakomicie światło, w odróżnieniu od ciemnych. A to z kolei wpływa na to, w jaki sposób je dostrzegamy.

Spośród tych wszystkich barw najtrudniej maluje się ścianę na kolor czerwony. Malując ścianę właśnie w tym kolorze, musimy pamiętać o tym, że im jaśniejsza ściana, tym kolor wyjdzie nam cieplejszy i bardziej promienny. To taka sztuczka korzystająca z zasady rozproszenia światła. Gdy chcemy mieć w mieszkaniu czerwone ściany należy zwrócić uwagę na fakt, że czerwień jest kolorem ognia. A więc wpływa na nastrój. Dla osób nadpobudliwych kolor ten nie jest zalecany. Jednak miłośnicy tego koloru. Nie załamujcie rąk! Wystarczy tylko dobrać odpowiednio inne dodatki we wnętrzu, które stonują te kolory ścian i ujarzmią je.

Pomarańczowe wnętrze - aranżacja pokoju

Pomarańczowe wnętrze - aranżacja pokoju fot. Tikkurila

Trik stosowany przez specjalistów polega na złamaniu koloru farby za pomocą pigmentu malarskiego, w zależności od położenia okna w pokoju, na jaki kierunek wychodzi. W zależności od podłoża możemy uzyskać efekt jaskrawej, jasnej lub ciemnej czerwieni. Jeżeli chcemy uzyskać efekt koloru ściany jasnoczerwony wówczas musimy zastosować białe podłoże. Gdy ściana, którą chcemy pomalować jest koloru ciemniejszego, ale w odcieniach ciepłych wówczas musimy zastosować białe podłoże, bądź w postaci farby bądź podłoża uniwersalnego, przed nałożeniem farby czerwonej.

W sytuacji, gdy ściana malowana jest koloru na przykład niebieskiego, zielonego, czyli z goła odmiennego od planowanego, ponieważ są to kolory zimne, to ścianę taką należy uprzednio pomalować na biało lub kremowo, a nawet brzoskwiniowo. Najtrudniej przemalowywać ścianę z koloru na przykład granatowego lub innego ciemnego. Wówczas zabieg przygotowywania podłoża musimy powtórzyć dwu lub trzykrotnie. Najlepsze do tego będą farby lateksowe. Jednak tutaj już po zastosowaniu farby tego rodzaju, czerwona farba musi być także lateksowa. Gdy chcemy uzyskać efekt jasnej czerwieni na ścianie, którą mamy w ciemniejszym kolorze, to należy ją pokryć kolorem białym, w ten sposób, że nakładając farbę wierzchnią, uzyskujemy bardzo jasną czerwień lub kolorem beżowym dla uzyskania efektu jasnej, nieco przygaszonej czerwieni.

Modnymi ostatnimi czasy są kolory ścian w kolorze ciemnoczerwonym, czyli głębokiej czerwieni. Jeśli chcemy mniej rozjaśnione wnętrze, na podkład wybieramy wówczas farbę koloru pomarańczowego. Ni mniej modny jest także kolor bordowy lub czerwonego wina. Pod ten kolor podłoże powinno być zawsze białe, gdyż w innym przypadku kolor ten nie wyjdzie nam taki jak chcemy a na przykład brązowy. I na koniec jeszcze jedna sztuczka malarska. Jeśli farba, jaką malujemy ściany, będzie zbyt ciemna, to wystarczy do niej dolać białej farby i starannie wymieszać. Zaleca się przed każdym malowaniem uprzednio oczyścić ściany. A przed przystąpieniem do malowania najpierw gdzieś w miejscu mało widocznym, zrobić próbkę farby. Następnie należy odczekać na jej wyschnięcie i sprawdzić czy kolor, który uzyskaliśmy jest dokładnie taki, jaki chcemy.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…