Dekoracje ścienne w pokoju dziecka

22.08.2011

Każde dziecko musi posiadać swoje miejsce w domu, swój kąt. Gdzieś gdzie będzie mogło się bawić, wypoczywać, gdzie będzie się czuło bezpiecznie i przyjaźnie.  Dekoracje ścienne pomogą w uzyskaniu tego efektu.

Dekoracje ścienne - fototapeta dziecięca

Dekoracje ścienne - fototapeta dziecięca fot. Agaton Studio

Każde dziecko chce mieć po prosu swój pokój, wymarzony, wyśniony, będący odzwierciedleniem jego fantazji i jego marzeń. Najlepiej, zatem gdy pokój urządzają wspólnie rodzice wraz ze swoją pociechą. Wspólne projektowanie pozwala stworzyć więź pomiędzy nimi oraz lepiej poznać swoje dziecko. Rodzic może poznać ulubione postacie z bajek czy hobby dziecka.

Urządzając pokój dziecka powinniśmy przemyśleć wszystko dwa razy począwszy od materiałów, meble, po dekoracje ścienne. Takie pomieszczenie musi być nie tylko ładne, ale przede wszystkim bezpieczne. Ponadto pokój musi satysfakcjonować malucha, sprawiać mu radość i cieszyć. Pierwszym krokiem jest wybranie kolorystyki oraz motywy na przykład z jakiejś bajki czy filmu. Pamiętajmy, ze ściana powinna być łatwa do utrzymania w czystości, czyli zmywalna. Ponadto nie może być użytych na niej żadnych materiałów szkodliwych. Ważną informacją jest to, że jeśli dziecko jest alergikiem to nie powinno stosować się tynków mineralnych oraz strukturalnych. Ściany muszą być gładkie. Tynki te sprawiają, ze powierzchnia ściany jest porowata, a więc łatwo się kurzy.

Sama dekoracja ściany zależy od polotu zarówno rodziców i dziecka lub w przypadku malucha samych rodziców. Jeśli ścianę malujemy farbą to najlepiej jest użyć wodorozcieńczalnej, klejowej lub mineralnej. Są one najodpowiedniejsze dla dzieci gdyż nie zawierają substancji szkodliwych. Warto zastosować również farbę ceramiczną, która jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Można ją myć na mokro.

Dekoracje ścienne - fototapeta dziecięca

Dekoracje ścienne - fototapeta dziecięca fot. Agaton Studio

Innym rozwiązaniem na dekoracje ścienne w pokoju dziecięcym jest położenie tapety. Kładzie się ją bądź na całej ścianie lub do połowy na tak zwaną lamperię. Tapety lub fototapety nie nadają się jednak dla dzieci alergików. Ostatnimi czasy modne stały się fototapety w tak zwanym wymiarze 4D. Są one prawdziwym hitem. Występują w wielu wzorach i kolorach a efekty ich są naprawdę zdumiewające.

Kiedy mamy już gotowe ściany w pokoju możemy aranżacyjne zaszaleć. Tutaj największe pole do popisu mamy, gdy nasze ściany są pomalowane farbą. Powierzchnie pomalowane na jeden kolor możemy udekorować naklejkami dekoracyjnymi, obrazkami lub pomalowanymi wzorami za pomocą szablonów ściennych. Starsze dzieci mogą na nich zawiesić swoje własne dzieła, ładnie oprawione w ramki.

Kiedy ściany mamy już gotowe i ozdobione wówczas wstawiamy do pokoju meble. Jeśli urządzamy pokój dla chłopca, to na przykład możemy zakupić łóżko w kształcie samochodu. Gdy jest to pokój dla dziewczynki może to być łóżko z baldachimem.

Urządzając pokój dziecku nie może zabraknąć w nim oczywiście zabawek, ale i elementów dydaktycznych takich jak książki, globus, mapa. Jeśli dziecko lubi rysować można postawić w pokoju tablicę ścieralną lub z korka, na której przypinałby swoje malunki.

Ważnym dopełnieniem aranżacji są również narzuty, dywany, zasłony oraz pościel. Każde dziecko jest inne i inne są pokoje dla każdego z nich. Jedno jest pewne. Musimy pokój urządzać zarówno sercem jak i rozumem. Mądry rodzic to taki, który umie słuchać swoje dziecka i słyszy go. A słyszeć to znaczy rozumieć. Czyli starajmy się zrozumieć swoją pociechę. Marzenia dziecka są bardzo ważne. Spełniajmy je. Kto ma je spełnić jak nie my – rodzice. Stwórzmy swoim dzieciom pokoje z prawdziwego zdarzenia, a jeśli nie posiadamy wolnego pokoju to wyodrębnijmy z jednego z nich jakąś przestrzeń, która będzie jego miejscem. Dzieci naprawdę tego potrzebują. Odnajdują w świecie barw sens, radość i miłość. Niech ich świat będzie kolorowy i wesoły. Takie są prawa dzieciństwa.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…