Farby do pokoju dziecka i alergika

18.08.2013

Alergia to jedna z chorób cywilizacyjnych naszych czasów, która dotyczy coraz większej liczby osób. Dobierając farby do pokoju alergika lub dziecka zwróćmy szczególną uwagę na wybór odpowiednich materiałów. Ma być nie tylko piękne, ale przede wszystkim przyjaźnie dla zdrowia.

Farby

Farby

Czego unikać?

Przy urządzaniu wnętrza dla alergika lub dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt czy wybrana przez nas farba spełnia wymogi hipoalergiczne. Unikajmy zatem tych środków, które zawierają substancje chemiczne nieprzystosowane dla osób szczególnie wrażliwych i mogą być źródłem poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Unikajmy zatem farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych. Chociaż te pierwsze charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia i ścieranie to zawarty w nich lotny rozpuszczalnik może być niebezpieczny dla zdrowia (np. benzyna lakowa, będąca składnikiem farb rozpuszczalnikowych, podczas wysychania odparowuje, emitując niebezpieczne toksyny). Alergicy powinny unikać także produktów mineralnych, gdyż z uwagi na zawarte w nich substancje np.: ziarenka piasku oraz porowatą strukturę tworzą one powierzchnie szczególnie podatne na osiadanie wszelkiego kurzu i pyłków.

Co zatem wybierać?

Do wnętrz dla alergików i dzieci poleca się przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Po pierwsze są one łatwe do rozprowadzenia i szybko wysychają, a ponadto charakteryzuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia i ścieranie. Po drugie, dzięki połączeniu żywicy (np. akrylowej lub lateksowej) z rozcieńczalnikiem w postaci neutralnej wody, malowane takimi farbami powierzchnie są gładkie i jednolite, co zapobiega osiadaniu alergizującego kurzu.

Kupując farbę zwracajmy także uwagę czy posiada ona odpowiednie atesty. Produkty przyjazne dla dzieci i osób wrażliwych muszą posiadać stosowne certyfikaty, potwierdzające ich hypoalergiczność. Oznaczenia takie znajdziemy na opakowaniu farby.

Należy również pamiętać o tym, iż farby mogą zawierać szkodliwe lotne związki organiczne (tzw. LZO lub VOC). Duże ich stężenie może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i prowadzić do powstania reakcji alergicznej. Od 1 stycznia 2010 roku Unia Europejska wprowadziła normy zgodnie z którymi farby i lakiery mogą zawierać maksymalnie 30 g LZO na 1l. produktu.

Dodatkowo remontując pokój dziecka lub alergika pamiętajmy także o dokładnym wygładzeniu wszelkich nierówności na powierzchni przeznaczonej do malowania. Im gładsza powierzchnia tym mniejsze ryzyko osiadania kurzu i pyłu. Ponadto malowane ściany powinny być suche, aby zminimalizować możliwość powstania grzybów. A na koniec – nie zapominajmy o regularnym sprzątaniu pomieszczenia.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?