Farby rozpuszczalnikowe – jak malować ściany

17.10.2011

W rodzajach i właściwościach farb dostępnych na rynku łatwo się pogubić. Jeśli nie mamy podstawowej wiedzy na ich temat, jesteśmy zdani na informacje dostarczane nam przez producenta danej farby.

Do czego służą farby rozpuszczalnikowe? I czym różnią się od siebie poszczególne ich rodzaje?

Farby najogólniej dzielą się na rozpuszczalne w wodzie i w rozpuszczalniku organicznym, którym może być benzyna lakowa, właściwości farb mogą wynikać też z rodzaju spoiwa, jakie zostało użyte do ich produkcji.

Kolorowe wnętrze

Kolorowe wnętrze fot. Magnat

Kolorowe wnętrze

Kolorowe wnętrze fot. Magnat

Farby wodne

Do malowania wnętrz najczęściej stosuje się farby wodne, ponieważ są wygodne w użyciu, szybko schną i nie zawierają są szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. W poprzedniej części omówiliśmy farby wodne lateksowe, winylowe i akrylowe. Inne rodzaje farb wodnych to:

– Farby akrylowo-lateksowe przeznaczone szczególnie do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (kuchnie i łazienki) oraz pomieszczeń narażonych na silne zabrudzenia. Są to farby wodoszczelne, zmywalne i odporne na ścieranie. Lateks sprawia, że powłoka farby jest elastyczna a akryl nadaje jej twardość. Farby są odporne na działanie słońca, wysokiej temperatury i rozpuszczalników.
– Farby winylowo-akrylowe można stosować na tynki, beton, cegłę, płyty gipsowo-kartonowe. Dobrze kryją malowaną powierzchnię, tworząc na niej gładką powłokę, która jest przepuszczalna dla pary wodnej. Są zmywalne i odporne na ścieranie.

Farby rozpuszczalnikowe

Farby rozpuszczalnikowe nadają się do malowania balkonów, tarasów, płotów, okien i drzwi drewnianych i metalowych. Są trwalsze od farb wodnych i bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Dzielimy je na:

– Farby alkilowe, czyli ftalowe, które są polecane do malowania drewnianych drzwi i okien, elementów metalowych a niektóre mogą być stosowane także do malowania ścian. Farby te tworzą na malowanej powierzchni twardą, gładką, ale i elastyczną powłokę, która jest wodoodporna, zabezpiecza je przed działaniem warunków atmosferycznych, przed uszkodzeniami mechanicznymi i ma właściwości grzybobójcze. Farby schną do 12h.

– Farby alkilowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi (olejne). Stosuje się je do malowania mebli lub podłóg. Farba tworzy twardą powłokę odporną na ścieranie i uderzenia.

– Farby silikonowe, które przeznaczone są do malowania ścian i innych powierzchni w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jak łazienki i kuchnie. Farby silikonowe tworzą trwałą i jednocześnie elastyczną powłokę, która ma specyficzne właściwości odpychania wody, jest zmywalna i odporna na ścieranie.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…