Farby wodne – jak malować ściany

05.11.2011

Oferta farb, kolorów, akcesoriów malarskich i narzędzi jest tak bogata, że laika może przyprawić o ból głowy. Producenci zadbali, by malowanie nie było sprawą trudna coraz częściej, więc przystępujemy do tej pracy samodzielnie.

Trzeba jednak wiedzieć, jak do takiego malowania się zabrać ile kupić farby i jakiego rodzaju, jakie narzędzia użyć do malowania i wreszcie, czym kierować się przy wyborze farby?

Malowanie ściany

Malowanie ściany fot. Caparol

Jak obliczyć ile potrzebujemy farby?

W tym celu mierzymy szerokość i wysokość każdej ściany pomieszczenia, które chcemy malować i te dwie wartości mnożymy ze sobą. To samo robimy z szerokością i długością sufitu. Otrzymane wartości dodajemy do siebie i w ten sposób otrzymujemy orientacyjną powierzchnię naszego pomieszczenia w metrach kwadratowych. By otrzymać dokładniejszy wynik powinniśmy obliczyć powierzchnię drzwi i okien, jakie znajdują się w pomieszczeniu i tę wartość odjąć od poprzedniej. Otrzymany ta drogą wynik dzielimy przez wydajność danego rodzaju farby i już wiemy ile jej lirów potrzebujemy.

Podstawowe rodzaje farb

Farby dzielą się na rozpuszczalne w wodzie i w rozpuszczalniku organicznym, którym może być benzyna lakowa, różnice pomiędzy właściwościami farb mogą wynikać też z rodzaju spoiwa.

Farby wodne to one są najczęściej stosowane do malowania wnętrz, ponieważ są wygodne w użyciu, szybko schną i nie zawierają są szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych.

Ze względu na rodzaj spoiwa farby wodne dzielimy na

1. Farby lateksowe, które można stosować do pokrycia tynku, betonu, płyt gipsowo-kartonowych a nawet drewna. Farby te są łatwe do nałożenia, dobrze i szybko schną (od 30 min do 2h) świetnie kryją malowaną powierzchnię, tworząc na niej gładką, jednolitą i elastyczną powłokę, która pozwala pomalowanym powierzchniom „oddychać”. Farba lateksowa jest zmywalna i odporna na ścieranie, a niektóre jej rodzaje przeznaczone specjalnie do malowania kuchni i łazienek są szczególnie odporne na wilgoć i zawierają w swym składzie środki grzybobójcze. Poza licznymi zaletami, farby te długo zachowują intensywny i głęboki kolor i są odporne na działanie promieni słonecznych. Są jednak droższe od farb tradycyjnych.

2. Farby winylowe, które można stosować do malowania tynku, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych i drewna. Farby te słabo przepuszczają parę wodną, przez co powierzchnia pomalowana nimi nie „oddycha”. Tworzą na ścianie ciekawą i miłą w dotyku powłokę, która niestety szybko się brudzi, ale za to można ją zmywać.

3. Farby akrylowe, nadają się do pokrywania tynku, betonu, cegły, drewna, ale też ścian pokrytych tapetami papierowymi, winylowymi i z włókna szklanego oraz farbami starego typu tj. klejowymi i olejnymi. Są to farby szybkoschnące (około godziny) i zmywalne o zwiększonej odporności na szorowanie. Wśród nich są specjalnie przeznaczone do kuchni i łazienki farby zawierające w składzie środki antybakteryjne i grzybobójcze. Lepiej od farb winylowych przepuszczają parę wodną, umożliwiając „oddychanie” ścian.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?