Fototapeta – czyli pomysł na ścianę

10.09.2011

Fototapeta i jej moda panowała wiele lat temu. Zrobiły one w ówczesnych latach prawdziwą furorę. Można je było spotkać niemal w każdym domu czy mieszkaniu. Później stały się one staroświeckie i bardzo nie na czasie.

Fototapeta obecnie robi znowu wielki boom i z hukiem powraca na salony. Jednak jakościowo i wizualnie znacznie odbiegają od starych fototapet sprzed lat. Można więc rzec, że przeżywają one swoiste odrodzenie. Dzisiaj mamy znacznie lepiej rozwiniętą technikę cyfrową obrazu, a więc jakość takiej tapety jest znacznie lepsza. Tym bardziej, że i technika w fotografii pozwala na pełną swobodę aranżacyjne i dekoracyjną.

Fototapeta w kuchni

Fototapeta w kuchni fot. Agaton Studio

Fototapeta

Fototapeta fot. Agaton Studio

Niegdyś fototapety były wykonywane z mało atrakcyjnych materiałów. Tematyka jaka znajdowała się na ich obrazie także nie była najwyższych lotów. Dlatego tak szybko przestały być modne i wyszły z obiegu. Przedstawiały one najczęściej palmy, plażę tudzież góry, dżungle lub lazurowe morze. Jakość materiału pozostawiała także wiele do życzenia. Zazwyczaj wykonywano je na zwykłym papierze tapetowym. Były one mało odporne na uszkodzenia i zabrudzenia.

Dzisiaj sprawy mają się zupełnie inaczej. Fototapeta jest bardzo gustowna, stylowa i świetna jakościowo. Poza tym są niedroga i na każdą kieszeń. Rynek oferuje nam ich wiele rodzai, wzorów i kolorów. Mogą to być tapety papierowe, które są najtańsze, winylowe, tekstylne i z włókna szklanego. Te ostatnie są najbardziej wytrzymałe i polecane głównie do kuchni lub łazienki. Naniesiona grafika jest często zabezpieczana specjalną folią ochronną w celu zabezpieczenia faktury i kolorów przed płowieniem.

Fototapeta dziecięca

Fototapeta dziecięca fot. Agaton Studio

Przy wyborze takiej tapety do własnego mieszkania należy wziąć pod uwagę jej format, czyli szerokość rolek. Głównie występują one w rozmiarach od 60 do 125 centymetrów. Tapetą pokrywa się całą ścianę lub jej fragment. Taki pojedynczy wzór, motyw na niewielkim jej pasku może już stanowić jedynie dekorację ściany. Bardzo często dekorując mieszkanie decydujemy się na wykonanie oryginalnej fototapety ze swoich zdjęć. Wykonuje się ją na zamówienie. Taka tapeta wykonywana jest na papierze syntetycznym odpowiednio zabezpieczonym. Dzięki specjalnej folii ochronnej może być nawet myta na mokro. Decydując się na taką tapetę musimy posiadać jednak fajne, dobre jakościowo zdjęcie, które posłuży za wzór. Możemy także zakupić już gotową, nieodbiegającą urokiem od tych na zamówienie.

Planując aranżację wnętrza warto pomyśleć o naszych milusińskich. Dla nich także znajdzie się coś ciekawego. Producenci dekoracji ściennych posiadają duży wybór fototapet także dla nich. Ilość wzorów jest przeogromna. Są to motywy bajkowe, filmowe, książkowe. Przy doborze tematyki rodzice powinni wziąć pod uwagę opinię dziecka i jego upodobania.

Fototapetę można zastosować nie tylko w pokojach, ale w każdym pomieszczeniu w naszym domu. Mogą uatrakcyjnić one naszą kuchnię, tudzież łazienkę czy przedpokój. Będą wówczas stanowiły ciekawy akcent i uzupełnienie wnętrza.

Mało tego. Producenci poszli o krok naprzód i wyprodukowali nawet fototapety na drzwi. Dziwne, ale prawdziwe. Tutaj również panuje dowolność. Albo wybieramy gotową tapetę albo wykonujemy na zamówienie na przykład ze zdjęcia. Co by nie mówić, a raczej nie pisać i tak w gruncie rzeczy każdy wybiera to co mu się podoba najbardziej. Jedno jest pewne. Dzięki reanimacji fototapet w naszych mieszkaniach do życia obudziły się wraz z nimi tapety tradycyjne oraz naklejki. Taka naklejka może ozdobić ścianę zamiast obrazu. Urządzając wnętrze mamy przeogromny wybór i o ile mamy tylko odpowiednie środki, zwłaszcza te finansowe, możemy z naszymi mieszkaniami uczynić prawdziwe cuda, chociażby za pomocą fototapet czy naklejek.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…