Fuga jaką wybrać i jak fugować?

25.04.2012

Zdarza się, że do spoin (spoina = fuga) przy układaniu płytek ceramicznych nie przywiązujemy zbyt dużej wagi. Jest to naprawdę duży błąd z naszej strony.

Terakota z cienką fugą

Terakota z cienką fugą fot. Cersanit

O ile przy układaniu płytek staramy się, by wszystko wyglądało idealnie, wzornictwo pasowało do reszty wnętrza, krzyżyki idealnie przylegały, płytki były doskonale przycięte, a elementy ozdobne dobrze dopasowane, to już wybór fug zostawiamy właściwie ślepemu losowi. Nie zastanawiając się nawet nad tym, że nieodpowiedzialna decyzja może zniwelować cały nasz trud przy kładzeniu płytek. Niezależnie czy kładziemy fugi na ścianie, podłodze, wewnątrz czy na zewnątrz.

Z drugiej strony jednak wygląd to nie wszystko. Mimo tego, że coraz modniejsze staje się kładzenie bez szczelinowe, a i trzeba przyznać, że prezentuje się bardzo okazale, trzeba pamiętać, że fuga ma też praktyczne zastosowanie. Ogólnie rzecz ujmując przeciwdziałają na przykład odchodzeniu płytek. Wynika to przede wszystkim w różnicach w temperaturze podłoża i samych płytek niezależnie czy mamy na myśli terakotę, glazurę czy też gres. Szczególnie ważną funkcję pełnią fugi na zewnątrz budynku. Na elewacji czy też na tarasie fuga powinna mieć co najmniej 4 mm. Z reguły przyjmuje się też w większości przypadków zasadę, że czym większe płytki tym większe spoiny. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o wartości estetyczne (wąska szczelina nie pasuje do dużych płytek), ale o względy wspomniane wyżej, czyli różnice temperatury i możliwość ruchu płytek. Przyjmuje się, że płytki duże – o wielkości od 30 x 30 cm do 40 x 40 centymetrów powinny mieć fugę o szerokości od 8 do 10 milimetrów.

Płytki ceramiczne z fugą

Płytki ceramiczne z fugą fot. Cersanit

Płytki (szczególnie na zewnątrz) budynku narażone są na znaczne różnice temperatur. Nie tyczy się to tylko ich odporności na mróz i upał, ale także zdolności do rozszerzania i kurczenia. Mimo, że średnio wartości przesunięć liczone są w mikronach, czyli milionowych częściach metra, to na odcinku 20 metrów setki mikronów przesunięcia mogą tworzyć już odległości bardziej możliwe do wyobrażenia. Trzeba o tym pamiętać również podczas zakupu fugi zawsze wybierając odpowiedni do lokalizacji rodzaj – do zastosowań na zewnątrz lub do zastosowań wewnątrz budynków.

Gdy już uporamy się z problemem wyboru odpowiedniej jakości spoin i dobierzemy ją do miejsca, w którym mamy wykonać fugowanie, wtedy oczywiście przyjdzie czas na największy zdaje się problem wszystkich wybierających fugi. I nie mówimy tu wcale o ich nałożeniu.

Kolorów fug jest bardzo dużo. W zależności od tego, jakiego rodzaju i koloru mamy płytki możemy dobrać kolor tak, by podkreślić ich wzór lub sprawić, by był mniej widoczny. Jeśli chcemy wzór podkreślić powinniśmy wybrać kolor fug bardzo podobny odcieniem do koloru płytek. Wtedy sama fuga nie będzie aż tak widoczna, a cała nasza uwaga od razu skupi się na płytkach. Gdy jednak z jakiś względów chcemy odciągnąć nieco uwagi od płytek ceramicznych samych w sobie, należy wybrać kolor kontrastujący, który utworzy regularną, dobrze widoczną szachownicę.

Samo fugowanie nie jest trudną czynnością, jednak należy pamiętać o nim jeszcze podczas przyklejania płytek do ściany czy podłogi. Jeśli w szczelinach pomiędzy płytkami pozostanie za dużo kleju, po jego zaschnięciu będziemy mieli nie lada problem z jego usunięciem. Warto o tym pamiętać. Fugę najlepiej nakładać gumową szpachelką dostępną w marketach budowlanych. Po nałożeniu odpowiedniej grubości (mniej więcej do 75% wysokości płytki) należy wyrównać fugę zwilżoną szpachelką tak, by powstała gładka powierzchnia. Później możliwe zabrudzenia wynikające z nakładania należy zmyć z płytek mokrą gąbką. Ważne, by zrobić to póki jeszcze fuga nie zaschła, gdyż podobnie jak wcześniej w przypadku kleju, jej wyczyszczenie po wyschnięciu będzie bardzo trudne.

Stosując się do powyższych zasad dotyczących wyboru fugi, jej kolorów, szerokości czy sposobów spoinowania możemy mieć pewność, że nic już nas nie zaskoczy, a praca będzie przyjemna i da wysokiej jakości efekt.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…