Kolory ścian i wzory

22.02.2012

Kolory ścian w aranżacji wnętrz to bardzo ważny element naszych pokoi. Ściany, a raczej ich aranżacja ma bardzo duży wpływ na wygląd i styl.

Fototapeta

Fototapeta fot. Agaton Studio

Sposobów dekorowania ścian jest mnóstwo. Możemy na ścianach wyeksponować różnego rodzaju rysunki, na przykład kwiaty, paski, kratki, cętki. Ważną rzeczą jest staranne przemyślenie naszych wzorów, które mają być w naszych pomieszczeniach, a wszystko po to byśmy dobrze się w nim czuli, wypoczywali. Chodzi przecież o to, żeby nie było przytłaczającego chaosu. Poza tym odpowiednio dobrane kolory czy różnego rodzaju rysunki nadadzą pomieszczeniu indywidualnego charakteru.

W ówczesnych latach najmodniejsze były ściany w jednym kolorze czy bezbarwne. Teraz jest inna moda. Weszły kolory i wzory. Nasze ściany są w różnych tonacjach kolorystycznych czy wzorach. Był okres, gdzie bezwzględnie panowały wzory w paski, później w modzie były kwiaty oraz różne motywy w postaci rysunków czy nawiązania etniczne w stylu afrykańskim czy arabskim. Aranżując nasze pomieszczenia niekonieczne do końca musimy się kierować modą. Nawet najbardziej szałowe wzory, jak nie trafią w nasze gusta, po prostu nas zmęczą, a my nie będziemy czuć się dobrze w naszym pomieszczeniu. Także moda jest ważna, ale tak naprawdę wszystko zależy od naszego gustu i upodobania.

Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru wybierając kolory czy wzory. Charakter pomieszczenia, to do niego powinniśmy dobierać wzory. Jeśli nasze pomieszczenie ma być na przykład w stylu klasycznym dobrym rozwiązaniem będą wzory z kwiatów. Nadadzą one pomieszczeniu klimatu w stylu romantycznym.

W pokojach gościnnych, czy salonach gdzie przyjmujemy gości, bardziej sprawdzą się paski. Możemy również korzystać z gotowych wzorów, które są zaczerpnięte z klasyki jak i samemu tworzyć celowe wzory na przykład krzywo narysowane wzory, paski o różnych kolorach, wzór kwiatowy w różnym zestawieniu czy elementy danego wzoru porozrzucane po całej ścianie.

Aranżacja salonu

Aranżacja salonu fot. Magnat

W pomieszczeniach nowoczesnych sprawdzają się różnego rodzaju motywy na przykład geograficzne, różne figury czy motywy roślinne. Niegdyś najczęściej były to wzory małe. Obecnie coraz częściej są to wzory duże na całą ścianę. Powinniśmy pamiętać o tym, że robiąc wzór na naszej ścianie musimy znać umiar, co do jego wielkości. To znaczy, aby wielkość naszego wzoru odpowiadała wielkości naszych pomieszczeń, gdyż duży wzór do małego pomieszczenia po prostu zmniejszy nam optycznie nasz pokój.

W małych pomieszczeniach najlepiej aranżować pojedyncze motywy na ścianach najbardziej wyeksponowanych. Jeśli źle dobierzemy wielkość naszej ekspozycji do pomieszczenia to inne elementy takie jak lampka czy meble będą się ze sobą gryzły. Możemy również łączyć wzory ze sobą w kilka wzorów naraz. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ aby obrazek miał sens wszystkie te wzory musi coś łączyć, muszą tworzyć kolorystycznie całość. Paleta barw musi być zatem przemyślana.

Paleta kolorów na rynku jest obecnie bardzo duża. Każdy z nas może wyeksponować ściany w pomieszczeniach jak tylko sobie wymarzy. Chodzi przede wszystkim o to, aby nasze pomieszczenia były tak zaaranżowane, abyśmy przebywając w nich czuli się komfortowo. Aby po pracy przy kawie czy herbacie można było odpocząć, zrelaksować się. Aby klimat w naszym pomieszczeniu nie był przytłaczający.

Dlatego dobra aranżacja naszych pomieszczeń, odpowiednio dobrane kolory, wzory, w stylu i w naszym guście pozwalają nam na dobre samopoczucie i funkcjonowanie w naszych mieszkaniach. Możliwości jest wiele. Każdy z nas ma własny styl.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…