Kolory wnętrz w aranżacji

11.10.2011

Kolorystyka jest bardzo ważna dla naszego domu. Po pierwsze kolory wnętrz oznaczają naszą osobowość oraz osobowość naszego wnętrza.

kolor ściany

kolor ściany fot.sxc.hu

Kolory wnętrz, każdy z nich coś oznacza, czemuś służy. Kolor farby na ścianie oraz meble i wszystkie dodatki powinny ze sobą współgrać i tworzyć całość. Czasami zdarza się, że nieodpowiednio dobrana kolorystyka wnętrza zaburza jego harmonię. Sprawia, że wnętrze takie nie jest przyjemnie i wręcz odstrasza. Barwy powinny pozytywnie wpływać na człowieka, jego odczucia i zachowania. Tak naprawdę dobór kolorystyki wnętrz nie jest wcale takim trudnym zadaniem. Wystarczy trochę pomyśleć, przejrzeć próbniki barw, pooglądać kilka ciekawych pomysłów na aranżację wnętrza, które znajdują się w kolorowych czasopismach lub w internecie, by odnaleźć inspirację i pomysł.

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad kolorem dominującym w naszym mieszkaniu. W zależności od tego jaki charakter chcemy jemu nadać. Czy ma to być wnętrze klasyczne, czy z pazurem. Po drugie, jeżeli w pomieszczeniu ma być więcej niż jeden kolor, to musimy się zastanowić jakie kolory wnętrz dopasować do koloru podstawowego. Czyli musimy wybrać kolory uzupełniające.

Zastanówmy się także nad odcieniami naszych barw i tonacją. Pomieszczenia mogą być albo harmonijne albo

kolor

kolor ściany fot.sxc.hu

kontrastowe. Kolory harmonizujące ze sobą są  barwami zbliżonymi. Są to na przykład odcienie niebieskiego i błękitnego, różowego czy fioletowego. Malując nasze wnętrze najbezpieczniej wybrać jest kolory jasne, ponieważ one z reguły zawsze „wychodzą”. Tutaj nie może się coś nie udać. Pomieszczenie urządzone w takich kolorach wygląda jasno, przestronnie. Optycznie wygląda na większe niż jest w rzeczywistości. Harmonizujące ze sobą jasne barwy sprawdzają się zatem w małych pomieszczeniach oraz przyciemnionych. Idealnie nadają się do wnętrz, w których dużo przebywamy, ponieważ one uspokajają i wyciszają.

Te kolory wnętrz sprawdzą się na przykład w sypialni czy salonie, a nawet jadalni. Dla niektórych jednak jednolita kolorystyka jest zbyt nudna. Można ją jednak przełamać rozmaitymi elementami dekoracyjnymi w innych odcieniach lub o różnej strukturze lub wzornictwie.  Wystrój w ciemnych kolorach jest bardzo ryzykowny. Zbyt ciemne barwy dają efekt ciężkości i przytłoczenia. Poza tym zmniejszają naszą powierzchnię.

Innym rodzajem na wystrój wnętrza jest jego urządzenie w dwóch kolorach. I tak możemy na przykład połączyć barwy chłodne z ciepłymi. Kolory te uzupełniają się wzajemnie tworząc bardzo ciekawy efekt wizualny. kolory wnętrz w taki zestawieniu są wyraziste. Przyciągają uwagę osób w nim przebywających. Pomieszczenie kontrastowe ma charakter. Tutaj musimy być stuprocentowo pewni o właściwym doborze kolorów, aby efekt wyszedł taki jaki był zamierzony, a nie odwrotny.

Taka aranżacja wnętrza bywa zachwycająca i bardzo ciekawa. W małych pomieszczeniach  ściany najlepiej jest malować na kolor jasny. Może to być na przykład beż, jasny szary lub delikatny róż. Dla przełamania możemy dobrać do niego dodatki w bardziej intensywnych barwach kontrastowych. Kontrasty sprawdzą się najlepiej w salonie lub przedpokoju Stosować je można w sypialniach z zachowaniem ostrożności, gdyż w sypialni powinien panować nastrój spokojny służący snu. Malując pomieszczenie możemy użyć maksymalnie trzech barw. Na przykład zestawienie jednego koloru tonacji ciepłej i dwóch chłodnej. Dzięki temu pomieszczenie jest ciekawe. Łączenie trzech barw można zastosować w każdym pomieszczeniu. Świetnym zestawieniem będzie na przykład połączenie kolorów pistacjowego, jasnofioletowego i żółtego.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?