Poddasze – jak wykończyć skosy?

01.12.2011

Poddasze charakteryzuje się występowaniem skosów, które tworzą w pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Aby tę charakterystyczną atmosferę podkreślić i przygotować wnętrze do zamieszkania, musimy zatroszczyć się o odpowiednie wykończenie.

Poddasze

Poddasze fot. Knauf

Poddasze i skosy na nim możemy wykończyć na kilka sposobów:

płytami gipsowo-kartonowe – ich rdzeń wykonany jest z gipsu i oklejony z obu stron kartonem. Zaleca się, aby grubość płyt była większa niż 12,5 mm. Szerokość płyt najczęściej wynosi 120 cm, a długość 200-300 cm. Są też dostępne płyty mniejsze, o szerokości od 60 do 90 cm i długości 130 cm. Mniejsze wymiary, mimo że wymagają stosowania większej ilości połączeń, znacznie ułatwiają transport i docinanie.

płytami gipsowo-włóknowymi – wykonuje się je z gipsu połączonego z włóknami celulozowymi. W odróżnieniu od płyt gipsowo-kartonowych są bardziej odporne na uszkodzenia np. wgniecenia. Z powodzeniem można je stosować w pomieszczeniach, w których panuje wilgoć, takich jak poddasze zaadoptowane na łazienkę czy kuchnię, bowiem są one impregnowane specjalnym środkiem hydrofobowym. Najczęściej występują w wymiarach 150 x 100 cm lub 200-300 x 120 cm.

panelami drewnopochodnymi – produkowane są z płyt pilśniowych MDF lub LDF i oklejane folią dekoracyjną.  Mają one jednorodną strukturę, a dzięki szerokiemu wyborowi folii wykańczających, mogą imitować kamień, drewno, a nawet mozaiki. Czasami zamiast folii dekoracyjnej, wykańcza się je fornirem. Fornir może być pokryty lakierem bezbarwnym albo barwiony z podkreśleniem rysunku drewna Panele drewnopochodne nie sprawdzą się raczej w łazienkach, saunach czy pralniach, gdzie poziom wilgotności jest wysoki, bo mogą gnić pod jej wpływem. Do wyboru jest wiele szerokości paneli od 12,5 przez 15, aż do 32,5 cm. Najczęstsze długości mieszczą się w granicach 260, 150 albo 90 cm.

panelami z PCW  – oferowane są w kompletnych systemach, w skład których wchodzą panele, listwy wykończeniowe i inne elementy mocujące. Dużą zaletą paneli jest ich niewielki ciężar. Ponadto nie wypaczają się pod działaniem wilgoci i nie butwieją. Można je więc stosować w pomieszczeniach zarówno suchych jak i wilgotnych. Są również niezwykle praktyczne, bowiem zachowanie ich czystości wymaga jedynie użycia ściereczki z dodatkiem zwykłego środka myjącego. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną paneli, dzięki czemu możemy wykańczać poddasze na wiele sposobów. Występują w kilku szerokościach; 10; 16,5; 24; 25 i 30 cm. Ich grubość to 10 mm, a długość mieści się w granicach od 2 do 6 m.

deskami – elementy boazerii mają od 5 do 14 cm szerokości i 12-20 cm grubości. Przeznaczone są do stosowania przeważnie w pomieszczeniach suchych, jako że wykonuje się je z różnych gatunków drewna. Jeśli zamarzy nam się boazeria w łazience czy w kuchni, musimy solidnie ją zabezpieczyć przed wilgocią i zainwestować w porządną wentylację pomieszczeń. Boazerię wykonuje się ze świerku, jesiona, klonu, jodły, ale również z buku, dębu, modrzewia czy sosny.

płytami drewnopochodnymi – wykańczając poddasze stosuje się płyty OSB. Są to płyty złożone z trzech warstw wiórów drzewnych i żywicy. Dostępne są płyty z krawędziami prostymi albo czterostronnie bądź dwustronnie frezowanymi na pióro i wpust. Płyty drewnopochodne wykazują dobrą odporność na działanie wilgoci, nie pęcznieją pod jej wpływem i bardzo powoli nasiąkają. Producenci oferują płyty szerokie od 122-250 cm i długie od 244-288 cm.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?