Sufit podwieszany – jak zaaranżować

06.11.2011

W każdym mieszkaniu jest sufit. Kiedy sufity są ładne i równe zdobią pomieszczenie. Natomiast, kiedy są nierówne i brzydkie psują urok wnętrza. Sufit podwieszany dobrze zaprojektowany może znacznie upiększyć nasz pokój.

Sufit podwieszany

Sufit podwieszany fot. Art of Home

Czasami bywa tak, że chcemy dodać kolorytu naszemu pokojowi i zamierzamy coś z tym zrobić, zmienić coś. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które w innym świetle przedstawi nasz pokój i nada mu inny charakter jest sufit podwieszany. Materiałem na nie są najczęściej płyty kartonowo – gipsowe, które opierają się na stelażu będącym konstrukcją z aluminium przymocowanego do stropu. Płyta kartonowo – gipsowa jest w pewnej odległości od sufitu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla pomieszczeń, gdzie sufit jest nierówny czy zamalowanie na nim występujących plam jest niemożliwe.

Sufity podwieszane są bardzo często stosowanie w miejscach publicznych, gdzie mamy do czynienia z czujnikami przeciwpożarowymi, wentylatorami, nawiewami. Jeżeli mamy przygotowaną konstrukcję, czyli stelaż sufitu następuje bardzo szybki montaż. Tylko od nas zależy, jaką chcemy mieć odległość od sufitu. Zależy to również od stropu, jaki wykonamy. Pod takim sufitem możemy na przykład puścić przewody, których nie będzie widać czy zamocować kratkę wentylacyjną. Mają również duże zastosowanie w restauracjach czy kawiarniach.

Bardzo często do takiego sufitu montowane są halogeny. Na przykład do salonu.  Takie lampki dają niesamowity efekt. W płytach wycina się otwory gdzie montujemy halogen, który znajduje się w oprawce. Kable, które będziemy podłączać do nich będą niewidoczne, ponieważ leżeć będą sobie na płycie gipsowej, która je przykryje.

Należy pamiętać jednak o tym, że sufit podwieszany pomniejszy nasze pomieszczenie i będzie to zauważalne. Natomiast po pewnym czasie wszystko wróci do normy. Przyzwyczaimy się do tego. Materiały takiej płyty są wodoodporne oraz ognioodporne.

Kaseton sufitowy

Kaseton sufitowy fot. Kaseton

Sufity podwieszane bardzo często montuje się w łazienkach i kuchniach, które pozwalają na wytworzenie wspaniałego klimatu w pomieszczeniu. Są to miejsca gdzie jest częsta zmiana temperatury, a co za tym idzie wilgotność jest zwiększona. Zatem w tych pomieszczeniach powinniśmy stosować płyty, które są odporne na wilgoć. Poza tym, takie aranżacje są piękne i wspaniale uzupełniają pomieszczenie. Jednocześnie zmniejszają i kumulują dźwięk.

Innym rozwiązaniem, który także jest bardzo ciekawy to sufity wykonane z kasetonów, które najczęściej mają zastosowanie w biurach, szkołach, szpitalach czy innych miejscach publicznych. Również i tu montaż ich jest bardzo łatwy. Kasetony preferowane zdecydowanie bardziej wyciszają pomieszczenie od materiału na sufity z płyty kartonowo – gipsowej. Także i do tego materiału możemy montować halogeny.

Materiałem idealnym na sufit podwieszany jest także panel. Najczęściej takie panele wykonane są z twardego PVC, a składnikiem ich jest płyta wiórowa i inne składniki drewno odporne. Występują również sufity napinane. Jest to ulepszona forma materiału. Materiałem tutaj jest specjalna folia elastyczna. Sufity takie są odporne na wilgoć. Można, na przykład, stosować je w łazienkach.
Różnorodność materiałów na rynku aktualnie jest bardzo duża, a co za tym idzie możemy sobie sprawić taki sufit, jaki sobie wymarzyliśmy. Są one dostępne w różnych fakturach, kolorach czy wzorach. Na naszych sufitach mogą być wzory na przykład kopuły, łukowate sklepienia i inne dowolne typu skos czy podcięcie.

Reasumując sufit podwieszany jest najprostszym sposobem na obniżenie wysokości naszego pomieszczenia, ukrycia instalacji czy kabli. Poza tym wycisza pomieszczenie. No i jeszcze jedno. Jest to dobra baza do kreowania stylowego wnętrza. W dzisiejszych czasach sufity podwieszane cieszą się bardzo dużą popularnością.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…