Tapeta do łazienki – pomysł na ściany w łazience

24.03.2011

Tapeta do łazienki, sypialni, salonie czy kuchni. Są stosowane niemalże wszędzie, są bardzo popularne we wnętrzach.

Pewien czas temu tapety stały się przeżytkiem i niefajnie było je posiada w swoim domu. Ostatnimi czasy jednak znowu powracają do łask. Obecnie na rynku posiadamy ich niezliczone rodzaje. Są też takie, które są odporne na wilgoć oraz ścieranie. Takie właśnie tapety kładzie się w kuchni oraz w łazience, czyli miejscach szczególnie narażonych na te procesy. Nie ma co tutaj ukrywać, że nie są one tak trwałe jak płytki ceramiczne, ale koszt ich położenia jest niewspółmiernie tańszy od płytek. Dzisiejsze tapety można nawet myć.

Czy tapeta do łazienki jest dobrym pomysłem? Rozważmy to!

lazienka retro

lazienka retro fot.sxc.hu

Tapeta do łazienki z winylu

W łazienkach można położyć tapety winylowe. Jest to materiał pokryty winylem, delikatnie błyszczącym i bardzo odpornym.  Winyl jest bardzo dobrym izolatorem od wilgoci i jest trwały. Cechą charakterystyczną dla niego jest błyszczącą powłoka, która rozjaśnia i powiększa wnętrze. Na rynku dostępne są również tapety z tak zwanym spienionym winylem, które lepiej maskują nierówności ścian, niż tapety gładkie, do których ściana musi zostać uprzednio wyrównana. Są one jednak mniej odporne i mogą ulec ścieraniu podczas ich mycia. W sprzedaży dostępne są również tapety z fizeliną. Są one bardzo odporne na wilgoć i uszkodzenia, zatem idealnie sprawdzają się jako tapeta z łazienki.  Poza tym świetnie kryją nierówności ścian i uszkodzenia podłoża.

Tapeta do łazienki z włókna szklanego

Kolejnym rodzajem tapety, jaką można zastosować w naszej łazience, jest tapeta z włókna szklanego. Jak sama nazwa już wskazuje musi to być coś bardzo odpornego. Tapety z tego rodzaju materiału posiadają dużą odporność. Można również je myć na mokro. A dodatkowo nadają się do klejenia na nierównościach, czyli podłoże jakim dysponujemy nie musi być idealnie równe, aby położyć tapetę. Tapetę po położeniu należy jeszcze pomalować jakąś farbą, najlepiej wodoodporną. Jest to dobry sposób na mało kosztowne odnowienie pomieszczenia naszej łazienki. Tapeta ta jest mało wymagająca jeżeli chodzi o podłoże, do którego jest klejona. Może to być beton, surowy tynk, płyta kartonowo-gipsowa, wiórowa. Nadaje się do klejenia na drewnie, tworzywach sztucznych oraz metalu. Jak każdego rodzaju tapetę i te łazienkowe montujemy na klej. Powinien być on również wodoodporny, ze względu na dużą wilgotność powietrza panującą w tym wnętrzu.

tapeta w łazience

tapeta w łazience fot.sxc.uh

Przed każdym tapetowaniem a szczególnie należy także zagruntować ściany. Dzięki temu zwiększymy ich szczelność, a to spowoduje ochronę przed tworzeniem się grzybów i pleśni. Tapeta do łazienki to naprawdę świetny sposób na udekorowanie ścian naszego pokoju kąpielowego. Coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie ze względu na jego funkcjonalność i wyjątkowy wygląd. Większości z nas znudziły się już bowiem stare jak świat płytki ceramiczne, chociaż wybór ich jest bardzo bogaty. Nakładanie tapet jest bardzo łatwą czynnością, którą możemy wykonać sami.  Wystarczy posiadać środek gruntujący i klej do tapet, odpowiedniego rodzaju. Należy pamiętać jedynie o tym, aby obydwa te środki posiadały właściwości paroodporne i wodoodporne.

Ponadto łazienka, w której chcemy położyć tapetę, powinna posiadać dobrą wentylację, najlepiej mechaniczną. Tapeta do łazienki o małych wymiarach raczej się nie sprawdzi, gdyż to właśnie one są narażone najbardziej na wilgoć. A wiadomo, że wilgoć będzie powodować jej odklejanie pomimo, że zrobiliśmy wszystko jak trzeba i zastosowaliśmy najlepsze preparaty dostępne na rynku. Nie warto zatem ryzykować. Decyzję o ich położeniu należy uzależnić od warunków panują w naszej łazience.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…