Tapety – jak położyć tapetę

13.03.2011

Położenie tapety jednym wydaje się pracą prozaicznie prostą, dla innych to proces niesłychanie skomplikowany wymagający pomocy doświadczonego fachowca. Na czym polega montaż tapet?

Przyklejanie tapety

Przyklejanie tapety fot. Pattex

Przede wszystkim prace montażowe tapety możemy rozpocząć dopiero po przygotowaniu podłoża. Możemy to zrobić za pomocą tynku mineralnego, betonu lub płyt g-k. Równa i gładka powierzchnia jest szczególnie istotna w przypadku cienkich tapet papierowych. Jeżeli kładziemy tapetę kolejny raz wiąże się to z koniecznością usunięcia starej. W tym celu używamy odpowiedniego środka chemicznego oraz stalowej szpachli do zeskrobania starej tapety.

Podłoże pokryte farbą emulsyjną to doskonały podkład pod wszelkiego rodzaju tapety. Jedyne czego potrzebuje to wyczyszczenia z brudu. Natomiast powłokę z farb olejnych można zostawić, ale po uprzednim przeszlifowaniu papierem ściernym. Na koniec większość ścian wymaga zagruntowania roztworem kleju do tapet, który nanosimy pędzlem lub wałkiem malarskim.

Po przygotowaniu podłoża przystępujemy do przyklejania tapety. Powinniśmy to wykonywać, gdy temperatura w pomieszczeniu mieści się w granicach 10°C do 20°C. Wszystkie rolki przeznaczone do ułożenia w danym pomieszczeniu rozwijamy, sprawdzamy ich odcień i ustalamy położenie na ścianach. Jeżeli planujemy położenie tapety tylko do określonej wysokości to zaznaczamy ją ołówkiem i długą listwą metalową lub prostą kantówką.

Następnie możemy przystąpić do pocięcia pasów na odcinki o ustalonej wcześniej długości. W przypadku tapet ze skomplikowanymi wzorami musimy pamiętać o wybraniu takiego miejsca cięcia, by możliwe było dopasowanie sąsiadujących ze sobą na ścianie kawałków. Przygotowane kawałki układamy odwrotną stroną do góry, aby pokryć je klejem. Roztwór kleju mieszamy w odpowiednich proporcjach w zależności od rodzaju tapety, a następnie nanosimy na tapetę dużym pędzlem lub wałkiem malarskim. Warstwa spoiwa powinna być cienka i rozłożona równomiernie. Po posmarowaniu klejem tapetę składa się i odkłada na bok do nawilżenia. W tym czasie można smarować klejem następne kawałki. Czas właściwego nawilżenia tapeta osiąga po upływie od 5 – 20 minut (nawilżona zbyt słabo będzie się źle układać, nawilżona zbyt długo może spowodować wystąpienie na licu muru plam).

Sposób układania brytów na ścianach zależy od rodzaju użytej tapety. Tapety papierowe, gładkie powinny być klejone z 1 cm zakładem. Tapety wodoodporne lub z wypukłą fakturą z około 1 mm zakładem. Jego celem jest niwelowanie skutków kurczenia się lub rozszerzenia materiału. Pozostałe typy tapet kładziemy „na styk”. Przyklejanie tapety rozpoczynamy od góry. Odwijamy złożony i nawilżony wcześniej arkusz tapety, przykładamy do ściany górną częścią, a następnie dociskamy szczotką tapicerską wykonując ruch od środka pasa w kierunku krawędzi bocznych. Nadmiar okleiny na dole wywijamy na listwę przypodłogową i dokładnie docinamy ostrym nożem.

Po przyklejeniu pasa mogą zostać na nim pofałdowania i pęcherze powietrza. Mniejsze znikają, gdy wyschnie klej. Większe mogą pozostać. Fałdy likwidujemy odklejając i układając ponownie kawałek arkusza. Pęcherze najprościej jest delikatnie nakłuć a następnie strzykawką wprowadzić odrobinę kleju. Na koniec całość wygładzamy.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…