Wiertarki

31.07.2012

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy raczej przy każdej nadarzającej się okazji próbujemy wymigać się od pracy, zawsze pierwszymi i najważniejszymi narzędziami są  wiertarki. 

W każdym w nas drzemie przecież (czasami jednak bardzo ukryta) złota rączka, która na pewno przewierci jeden mały otwór w ścianie na obrazek dla żony, czy wywierci mocowanie na lustro, którego oczywiście brakuje w przedpokoju. Zawsze możemy wiertarkę pożyczyć od znajomych, rodziny czy sąsiadów. Z czasem jednak najczęściej okazuje się, że jest to dla nas sprzęt niezbędny – prac w domu wymagających użycia wiertarki jest wbrew pozorom naprawdę dużo. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt o możliwie wielu opcjach dodatkowych.

wiertarka

wiertarka fot. bosch

Oczywiście wybór na rynku jest ogromny. Wiertarka jest podstawowym elektronarzędziem, dlatego producenci mają naprawdę szeroki wybór produktów, a także akcesoriów dodatkowych. Aby dobrze wybrać odpowiedni nas produkt niezbędne jest jednak zaznajomienie się z podstawową wiedzą na temat wiertarek. Może przecież dojść do sytuacji, w której kupimy sprzęt przeznaczony raczej dla profesjonalistów i nie wykorzystamy nawet pięćdziesięciu procent jego możliwości. Po co więc przepłacać, jeśli możemy skupić się po prostu na tym, co jest nam potrzebne.

Oczywiście nie znaczy to, że mamy kupować towar najtańszy, niskiej jakości albo też ubogo wyposażony. Warto być jednak rozważnym przy zakupie, bo ceny potrafią kształtować się od około 100 złotych aż do ponad 700 zł. Trzeba przyznać, że różnica jest spora.

Pierwszą i najważniejszą informacją, którą zazwyczaj możemy przeczytać na opakowaniu jest oczywiście moc urządzenia. Nie zalecamy zakupu wiertarki o mocy mniejszej niż 500 W. Z reguły czym mocniejsze urządzenie, tym lepiej. Będzie bardziej odporne na duże obciążenia, na przykład wiercenie w betonie czy mieszanie zaprawy czy kleju za pomocą specjalnej przystawki do mieszania.

wiertarka

wiertarka for sxc.hu

Poza tym musimy zwrócić uwagę na następujące cechy, które na pewno przydadzą nam się niezależnie od tego, co i gdzie będziemy wiercić. Do najważniejszych należą przede wszystkim udar (najlepiej jeśli zamierzamy dużo wiercić w betonie od razu zakupić młoto-wiertarkę z udarem bijakowym). Zwykły udar, który powoduje tylko ruch wiertła będzie wystarczający, jeśli w twardym betonie zamierzamy wiercić tylko sporadycznie. Bardzo pożądanymi cechami są również regulacja prędkości obrotów (warto zwrócić uwagę na dodatkowe cechy – np. utrzymywanie stałej mocy przy niskich obrotach) oraz przełącznik obrotów lewych i prawych. Będzie to pomocne, gdy utknie nam wiertło w materiale.

Z opcji dodatkowych najbardziej ciekawą, chociaż niedostępną w najtańszych wiertarkach, jest opcja zapobiegająca zaklinowaniu się wiertła w materiale. Szczególnie tyczy się to dużych, mocnych wiertarek z udarem. Gdy dojdzie do sytuacji zaklinowania się wiertła wiertarka nie połamie nam rąk, tylko automatycznie rozłączy napęd. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego sprzęgła.

Jeśli wspominamy już o dodatkowych, bardzo przydatnych cechach należy również wspomnieć o dodatkowych akcesoriach, które możemy dołączyć do naszej wiertarki. Przede wszystkim należy od razu przy zakupie zakupić wiertła do betonu oraz do drewna. Na pewno się przydadzą. Bardzo przydatne jest również mieszadło do zaprawy czy kleju, dzięki któremu szybko wymieszamy całą masę. Z kolei często przydatne mogą być również końcówki do wkrętów, dzięki czemu szybko dokręcimy wkręty – na przykład w drewnie.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest sposób mocowania wierteł. Z reguły mamy do wyboru dwie opcje – albo klasyczny kluczyk do dokręcania albo mechanizm szybkozaciskowy. Ten drugi jest oczywiście wygodniejszy. Wystarczy przestawić zapadkę, by wiertło było zablokowane. Pierwsze rozwiązanie jest jednak dużo skuteczniejsze – pozwala lepiej dokręcić wiertło dzięki czemu możemy wiercić z większą siłą.

Oczywiście zakup wiertarki podobny jest do zakupów innych elektronarzędzi – należy zwrócić przede wszystkim baczną uwagę gwarancję – nawet niezbyt znany producent oferujący nam dwuletnią gwarancję godny jest brania pod uwagę.

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…