Wymiana fug między płytkami

10.12.2011

Spoiny między płytkami ceramicznymi, potocznie nazywane fugami, mogą wraz z upływem czasu stracić barwę, pękać lub pokryć się pleśnią. Jak zatem powinna być przeprowadzona wymiana fug?

Kolory fug

Kolory fug fot. Atlas

Zniszczone fugi nie tylko źle wpływają na wygląd płytek, ale przede wszystkim niszczą wizualnie całe wnętrze. Jeżeli nasz problem dotyczy jedynie spoin to nie jesteśmy zmuszeniu do remontowania całej łazienki. Wystarczy jeśli odpowiednio zabierzemy się do renowacji fug. Wymiana fug wiąże się co prawda z dużym nakładem pracy, ale ten wysiłek naprawdę się opłaca.

Na początek usuwanie starej fugi.

Aby pozbyć się starych fug skorzystajmy ze specjalnego rylca, który można kupić w każdym sklepie oferującym ceramikę budowlaną. Usuwając fugi należy zadbać o ostrożność, aby przy okazji nie uszkodzić samych płytek. Oczyszczone szczeliny trzeba dokładnie wyczyścić z pyłu i resztek, chociażby za pomocą odkurzacza.

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie pustych miejsc po fugach preparatem redukującym chłonność podłoża. Po jego wyschnięciu można kłaść nowe spoiny. Pamiętajmy o wyczyszczeniu zabrudzonych kafelków przed wyschnięciem spoin – potem może być to bardzo trudne.

Wymiana fug bez kucia – czy to możliwe?

Gdy problemem naszych fug jest to, iż straciły intensywność swojej barwy, ale dobrze trzymają się podłoża, nie są spękane i nie widać na nich śladów pleśni, wystarczy użyć specjalnych preparatów do renowacji. Środki tego typu można kupić w każdym sklepie z ceramiką budowlaną. Wybierając preparat warto zwrócić uwagę, czy ma skład zapobiegający rozwojowi grzybów i bakterii.

A może malowanie? Spoiny można także po prostu pomalować. Na rynku jest sporo preparatów w postaci markerów, farb i mas renowacyjnych. Fugi malujemy pędzlem lub gąbką, zawsze po dokładnym wymyciu i wysuszeniu ściany, zachowując ostrożność – tak, aby nie pomalować samych płytek (jest to szczególnie istotne w przypadku gresów, które łatwo się odbarwiają).

Więcej w kategorii: Wykończenia ścian

Wiertarki

wiertarka

Niezależnie od tego, czy lubimy pracować w domu czy nie, czy jesteśmy urodzonymi majsterkowiczami, czy…

więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

One thought on “Fuga jaką wybrać i jak fugować?

  1. śnieżka Eco jest przeznaczona dla alergików, wiem bo moja babcia jak się okazało, po tylu latach jest uczulona na farbę…