Piaskowanie drewna

07.06.2012

Często mamy problem  by znaleźć meble nadające się do aranżowanych na stare pomieszczeń,  szczególnie jeśli mają to być pomieszczenia nietypowe. Coraz trudniej też kupić sensowne meble pochodzące z Zachodu. Czyżby wszystkie najlepsze zostały już wykupione, a reszta osiągała niebotyczne ceny? A może zastosować postarzanie mebli, poprzez piaskowanie drewna?

W przypadku salonów czy sypialni sprawa wygląda nieco lepiej lecz wydaje się, że minęły już czasy beztroskiego kupowania mebli z serii „Ludwig XVI poleca”. Czasami jednak chcemy być oryginalni – szukamy czegoś nowatorskiego, nawet jeśli staramy się „wbić” w konwencję wystroju retro.

piaskowane drewno

piaskowane drewno fot. sxc.hu

Co to jest piaskowanie drewna?

Piaskowanie drewna, to najczęściej proces usuwania starej powierzchni przy użycia ścierniwa (o zróżnicowanym granulacie w zależności od oczekiwanych efektów), które pod ciśnieniem uderza o powierzchnię.Ciśnienie osiągamy przy użyciu odpowiedniej mocy sprężarki. Z reguły piaskowanie dotyczy elementów lub całych konstrukcji zbudowanych z metalu. Pokrywające metal farby , nawet najlepszej jakości, z czasem pod wpływem czynników zewnętrznych mogą ulec zniszczeniu, potem pojawia się rdza i najlepszą metodą jej usunięcia jest właśnie wypiastowanie. Stara farba odpada, ukazuje nam się „goły metal” – wolny od rdzy, gotowy do malowania. Efekty piaskowania są naprawdę bardzo dobre i nie można ich nawet porównać do ręcznego oczyszczania.

Do czego służy piaskowanie drewna?

Nie bez przyczyny opisujemy piaskowanie drewna przemysłowego. Wiele firm specjalizujących się w tego typu usługach świadczy je w wielu innych aspektach. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się piaskowanie elewacji. Stosowane głównie w przypadku starych zabytkowych budynków doskonale rewitalizuje przede wszystkim ceglane i kamienne elewacje. Firmy korzystające ze sprzętu do piaskowania chętnie jednak podejmują się nietypowych zamówień. Nie jest dla nich ważne, co klient życzy sobie wypiaskować, ważne, żeby dostarczył elementy i zapłacił za usługę. A gdybyśmy przywieźli stare meble – stoły, komody i krzesła? Co wtedy osiągniemy? Efekt takiej metamorfozy może być doskonały. Zedrze się stara warstwa ochronna drewna – farba i lakier. Poza tym pojawią się na nim nieregularne wgłębienia i bruzdy, co doda meblom dodatkowego rysu historycznego. Po dokładnym odkurzeniu i odtłuszczeniu (to nie jest wymagane, jednak pozwoli usunąć resztkę pyłu), spokojnie drewno możemy zabejcować, a następnie pokryć lakierem.

piaskowane drewno

piaskowane drewno fot. sxc.hu

Efekt jest piorunujący. Tak wyposażone pomieszczenie w naszym domu w połączeniu z surową cegłą czy płytkami imitującymi kamień da niewiarygodny efekt. Poczujemy się tak, jakbyśmy odwiedzali wnętrze z innej epoki. Nie epoki imitującej Francję doby Króla Słońce, ale epoki surowej, ale przy tym przytulnej i ciepłej (szczególnie w połączeniu z żywym ogniem – kominkowym czy ze świec). Epoki tak naprawdę trudnej do zidentyfikowanej, ale w stu procentach naszej. Jedynej i niepowtarzalnej.

Styl ponadczasowy?

Styl retro zawsze był, jest obecnie i prawdopodobnie zawsze będzie często wykorzystywany w naszych domach. Nie jest zbiegiem okoliczności, że lubimy to, co przywołuje dawne czasy – nawet jeśli nie są to pamiątki bezpośrednio związane z naszym życiem, lubimy obstawiać się przedmiotami z duszą. Mającymi za sobą burzliwe historie, które nie rzadko odeszły już w zapomnienie. Styl retro, czyli styl przeszłości, jest dla nas również czymś tajemniczym, ale i czymś niezwykle przytulnym i ciepłym. Najczęściej meblujemy tak nie tyle całe mieszkanie, co miejsca najbardziej intymne – miejsca przy kominku, nasze pracownie, gabinety, miejsca do czytania książek, kąciki kawowe. Lubimy ciepło i półmrok, który pasuje nam do tego stylu, lubimy blask świec, które rozświetlają jedynie punktowo tworząc atmosferę skupienia i medytacji. Tego właśnie potrzebujemy – wyciszenia i kontaktu z przeszłością. Czasami bardziej niż oglądania telewizji na pięćdziesięcio calowym telewizorze z kinem domowym mającym często równowartość samochodu osobowego średniej klasy.

Więcej w kategorii: Wyposażenie wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>