Urządzanie wnętrz – styl Art Deco

23.11.2011

Art Deco to styl, który zrodził się po pierwszej wojnie światowej. W zniszczonym wojną kraju zachowało się wiele mebli z czasu sprzed wojny.

Styl Art Deco narodził się w trudnych dla Polski czasach międzywojennych. Nawiązywał swoją formą do epok sprzed lat, a jednocześnie dążył do nowoczesności. Art Deco to nie tylko architektura ale i  moda, kultura. Styl Art Deco jest stylem dekoracyjnym. Zrodził się w latach dwudziestych. Później słuch o nim zaginął.

współczesna wersja Art Deco

współczesna wersja Art Deco fot. morguefile.com

Obecnie możemy zaobserwować jego powrót na salony. W aranżacji wnętrz dominują kwiatowe zdobienia oraz geometryczne kształty. Ważnym elementem jest tutaj światło rozjaśniające przestrzeń.  Meble takiego wnętrza pochodzą z lat dwudziestych lub trzydziestych lub są na takie stylizowane. W dzisiejszych czasach styl Art Deco łączy w sobie dawne czasy z nowoczesnością. Akcentem zdobniczym często bywają geometryczne intarsje lub okleiny. Meble w stylu Art Deco kiedyś wykonywane były ręcznie przez rzemieślników. Dlatego są one solidne i trwałe, zdolne wytrzymać każdą próbę czasu. Nie to co dzisiejsze meble produkowane seryjnie w fabryce.

Styl ten opiera się na funkcjonalności i praktyczności. Takim obrazem kojarzonym z tego typu aranżacjami to przedwojenne salony widziane na starych filmach. Widzimy tam masywne biurka i komody. Meble fornirowane. Wśród tego wszystkiego królują  wygodne kanapy ze swoimi miękkimi kształtami. Na ścianach widnieją kwieciste tapety, a na półkach przeróżne drobiazgi typu lusterka, świeczniki, popielnice i karafki. W organizacji wnętrza zachowywano jednak porządek i komfort.

aranżacja inspirowana stylem Art Deco

aranżacja inspirowana stylem Art Deco fot. morguefile.com

Dzisiejsze Art Deco łączy w sobie wszystkie elementy zachowane z lat ubiegłych z nowoczesnym wydźwiękiem. Styl ten może odpowiadać miłośnikom minimalizmu, jak miłośnikom lekkiego wnętrza z polotem. Mieszkanie tak urządzone powinno być spójne, jednolite. Nie można dodatków wybierać przypadkowo, bez przemyślenia. Wszystko musi być wkomponowane w całość. W Art Deco najważniejsze są  sprzęty codziennego użytku. Chociażby drzwi, które muszą eleganckie, zdobione prostymi motywami geometrycznymi. Do stylu Art Deco pasują drzwi o naturalnej fakturze, najlepiej z oszkleniem.

Jeżeli chodzi o kolorystykę to styl ten cechują ciepłe, w miarę intensywne barwy. Ważną role odgrywa tutaj światło zarówno dziennie jak i sztuczne. Pomieszczenie powinno być odpowiednio oświetlone aby wydobyć głębię i ekspresję tego stylu. Urządzając mieszkanie w tym stylu warto zasięgnąć porady specjalisty. Można także  skorzystać z gotowych programów do aranżacji wnętrz. Art Deco bardziej idzie w kierunku dekoracyjności aniżeli funkcjonalności. Dlatego aranżując przestrzeń w tym stylu, możemy trochę zaszaleć ale też bez przesady. Wszystko musi być wyważone, gdyż Art Deco nie znosi przesady.

Styl ten to geometryczna forma, symetria oraz barwna kolorystyka. Styl ten uwielbia materiały takie jak drewno, metal i naturalne tkaniny. Pamiętajmy, że decydując się na taką aranżację, nie musimy kopiować wnętrz z magazynów i bazować na gotowych wzorach. Poszalejmy ze swoją wizją. Zabawmy się kształtami. Dobierzmy wyszukane dodatki. Ważne tylko, by zachować umiar i wyczucie i nie zaburzyć harmonijnej całości. Krótko podsumowując wrażenia wizualne wnętrza w stylu art. Deco. Gdy wchodzimy do takiego mieszkania to mamy wrażenie elegancji i porządku. Każdy styl musi pasować do gospodarza, do Jego charakteru, upodobań, ekspresji. Takie wnętrza po prostu trzeba pokochać. Art Deco ma swoje odmiany, bardzie tradycyjne i te unowocześnione. A więc każdy wybierze coś dla siebie.

Więcej w kategorii: Wyposażenie wnętrz

Dodaj komentarz