Wystrój wnętrza naszego mieszkania

27.09.2011

Nasze mieszkanie i jego wnętrza to taki nasz mały, prywatny świat. Dla jednych jest to dom rodzinny, który wiąże się z bezpieczeństwem, uczuciem. To miejsce gdzie chcemy wracać, gdzie pragniemy czuć się swobodnie.

Być po prostu sobą. To w nim możemy swobodnie wypoczywać w sposób, w jaki lubimy najbardziej, wykonywać ulubione czynności. Nasz dom to zarazem miejsce, które kształtujemy sobie sami, wyrażając w ten sposób naszą osobowość, odczucia. Postrzeganie świata, miejsc i ludzi. I tak jak wiele jest osób tak i wiele mieszkań i stylów. Każdy dom ma inną atmosferę. Można by nawet rzec niepowtarzalną, klimatyczną.

aranżacja wnętrza

aranżacja wnętrza fot. morguefile.com

Pokaż mi jak mieszkasz, a powiem ci kim jesteś. Jest to powiedzenie, które odzwierciedla współistnienie człowieka i jego mieszkania. W wystroju wnętrza każdy człowiek wyraża siebie, swoją pozycję społeczną, kulturę, styl, upodobania i potrzeby. Wyraz naszego mieszkania budujemy za pomocą wielu środków. Nasze  mieszkanie to miejsce, w którym my sami jesteśmy twórcami. Dobieramy odpowiednie kolory ścian, podłogi. Decydujemy, które z przedmiotów są nam przydatne, a które nie. Do naszych pomieszczeń dobieramy odpowiednie światło. To wszystko tworzy całość, pewną harmonię. Nawet niewielka, nieprzemyślana zmiana może jednak zaburzyć cały ten ład i nadać wnętrzu nowy wyraz. Decydując się na wprowadzenie do naszego mieszkania przedmiotów, należy mieć na uwadze, że muszą one zgrać się z całością wnętrza. Kolor, wzór, faktura to wszystko ma znaczenie.

Niektórzy z nas otaczają się przedmiotami z potrzeby, inni z zamiłowania. Jeszcze inni robią to dlatego, żeby być trendy. Bez względu jednak na motywy, są pewne wyznaczniki, którymi powinniśmy kierować się w doborze tych przedmiotów. Chaos jest tutaj niewskazany. Są ludzie, którzy nie potrafią urządzić swojego mieszkania według własnych upodobań często naśladując innych, którzy ich zdaniem potrafią odpowiednio urządzić wnętrze. Wówczas tak naprawdę mieszkanie nie odzwierciedla osobowości jego właściciela. Są też osoby, które konkretnie wiedzą, jakie rozwiązania są dla nich najwłaściwsze do wygodnego i miłego urządzenia własnego mieszkania i nie naśladując i nie kopiując, budują wnętrze od podstaw, według własnych upodobań. Mieszkanie, które powstało z myślą o zaspokojeniu wszystkich potrzeb, będzie gwarantowało wygodę i zapewni komfort psychiczny. A każdy jego kąt odzwierciedli osobowość właściciela.

aranżacja wnętrza

aranżacja wnętrza fot. sxc.hu

Sojusznikiem sprzyjającym w tworzeniu klimatu wnętrza jest światło, zarówno to słoneczne jak i sztuczne. Pomaga ono wydobyć i wyeksponować to co piękne. Nadaje zarazem klimatu, ciepła i przyjaznej atmosfery. Kolorystyka naszych wnętrz mówi o nas samych wiele rzeczy. Mamy do czynienia z czterema rodzajami osobowości.

Osobowość zimową cechuje minimalizm. Nie lubi ona zbyt dużej ilości przedmiotów. W kolorystyce wybiera zdecydowanie kontrakt oraz w formie gładkie powierzchnie. Osobowość jesienna z kolei to przywiązanie do przedmiotów, sentymentalizm. Wnętrza pomieszczeń są przeważnie ciemne z dużą ilością tkanin. Duża ilość książek i czasopism także jest przejawem tego typu osobowości.

Letnią natomiast charakteryzuje elegancja i można by nawet rzec pewnego rodzaju przepych, bogactwo formy. Stylowe kanapy, koronki, tiule to przedmioty, jakimi się otacza.

I wreszcie osobowość wiosenna charakteryzująca się jasnością barw, właściwym oświetleniem, lekkością. Dominujące kształty to kula. A więc typ ten wybierze na przykład okrągły stół, świeczkę. Wesołe kolory, kwiatowe wzory, lekki bałagan tak pokrótce można scharakteryzować ten typ wnętrza.

Więcej w kategorii: Wyposażenie wnętrz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>