FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Zamiast popularnych schodów betonowych, wykonywanych przeważnie tuż po zalaniu stropu, możemy wybrać schody wewnętrzne  gotowe, które montuje się już po przeprowadzeniu prac wykończeniowych.

Schody wewnętrzne gotowe

Schody wewnętrzne gotowe fot. Rintal

Do tej pory we wnętrzach królowały schody żelbetowe. Atutami tych schodów są trwałość, odporność na ogień czy łatwość w wykonaniu. Niemniej jednak schody wewnętrzne betonowe prezentują się zdecydowanie mniej atrakcyjnie niż np. schody drewniane. Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych schodów betonowych na rzecz lekkich, efektownych schodów gotowych, wykonywanych najczęściej z drewna, ale także, chodź rzadziej – z metalu. W takie schody możemy zaopatrzyć się w dwojaki sposób: składając indywidualne zamówienie albo kupując gotowe w sklepie. Możemy wybierać zatem wśród schodów kręconych, spiralnych, modułowych, prostych lub zabiegowych, wykonanych najczęściej z drewna albo z metalu. Zajmują one znacznie mniej miejsca od tradycyjnych, dlatego można je postawić w domu, w którym nie przewidziano wcześniej miejsca na schody. Poza tym schody gotowe to rozwiązanie, które w mniejszym stopniu obciąży nasz budżet.

Schody wewnętrzne gotowe

Schody wewnętrzne gotowe fot. Rintal

Schody gotowe na zamówienie

Jeśli zależy nam na efektowności i reprezentacyjności schodów, musimy się liczyć z tym, że zapłacimy za nie nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Standardowy koszt schodów wykonanych z drewna do domu jednorodzinnego to około 15 tys. zł ( wliczając w to pomiar, transport i montaż ). Wybierając schody wewnętrzne, pamiętajmy jednak żeby zachować umiar i postawić raczej na prostotę, gdyż schody zbyt bogato zdobione mogą nie tylko znacznie nadwyrężyć naszą kieszeń, ale także przytłoczyć nasze wnętrze.

Zanim zamówimy schody gotowe, warto udać się do punktów sprzedaży producentów i obejrzeć katalogi z przykładowymi modelami. Można również poprosić o symulację tego, jak schody będą prezentowały się w naszym wnętrzu, jak będą wyglądały z różnymi balustradami i innymi elementami wykończenia. Po tym jak już wybierzemy odpowiedni rodzaj gotowych schodów, musimy cierpliwie czekać – wykonanie trwa zwykle od jednego do kilku miesięcy.

Schody gotowe ze sklepu

Schody gotowe ze sklepu możemy samodzielnie zamontować w naszym domu. Producenci dołączają do schodów szczegółową instrukcję montażu, często w wersji multimedialnej. Niemniej jednak musimy przygotować się na to, że takie schody nie będą wykonane ani dopasowane tak, jak w przypadku schodów robionych na indywidualne zamówienie przez dobrego fachowca, czyli bez śladów połączeń czy zauważalnych wkrętów.

Reklama

W sklepach i hurtowniach budowlanych możemy zakupić schody z różnych gatunków drewna, od dębowych, sosnowych, przez jesionowe czy z buku, po drewno egzotyczne. Schody wewnętrzne gotowe dostarcza się do domu w kilku częściach. Najczęściej w ofercie producentów występują schody jednobiegowe – proste lub zabiegowe, oferowane w wersji pełnej albo ażurowej. Schody jednobiegowe zabiegowe dostarczane są w trzech elementach, na które składają się: bieg, zabieg i balustrada.