FacebookTwitterGoogle+Podziel się

Wybierając odpowiednie schody na poddasze należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dobre schody to takie, które zapewniają bezpieczeństwo, są wygodne w użytkowaniu, a dodatkowo podkreślają walory estetyczne przestrzeni, na której się znajdują. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

Najbardziej problematycznymi kwestiami przy wyborze schodów łączących parter z poddaszem są: usytuowanie schodów oraz ich kształt. Pamiętajmy, że to jakie schody wybierzemy, wpłynie nie tylko na charakter naszego wnętrza, ale także na sprawną komunikację w domu.

Schody na poddasze

Schody na poddasze fot. Art of Home

W starych domach na strych często wchodzi się po drabinie albo składanych, bardzo stromych schodach. Najczęściej stawia się je w wąskich korytarzach lub ciasnych pomieszczeniach gospodarczych. W nowo budowanych domach, schody na poddasze projektuje się zazwyczaj w przestrzennych holach i salonach. Wybór schodów uzależniony jest przede wszystkim od ilości wolnego miejsca, jakie możemy na nie przeznaczyć. Poza tym poszczególne rodzaje schodów mają różne wymagania przestrzenne związane z ich montażem. Usytuowanie schodów łączących dom z poddaszem powinno być bardzo dobrze przemyślane. Schody muszą być wygodne i bezpieczne – zwłaszcza, gdy w naszym domu mieszkają najmłodsi. Schody na poddasze powinny także wyróżniać się trwałością i umożliwiać transport dużych mebli. Nie zapominajmy również o tym, że stanowią one dominujący element wystroju wnętrza, dlatego powinny się z nim stylistycznie komponować.

1. Skracamy „szlaki komunikacyjne”

Jeśli pragniemy połączyć schodami dom z poddaszem zwróćmy uwagę na to, czy ich lokalizacja nie zaburzy komunikacji, powodując na przykład zbyt duże natężenie ruchu. Warto schody umiejscowić w pobliżu głównego wejścia ( zwykle w środkowej części domu), gdyż wytyczone w ten sposób „szlaki” komunikacyjne są wtedy najkrótsze. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach wstawienie klatki schodowej w środek salonu, może spowodować niekomfortowe rozplanowanie komunikacji na piętrze. W sytuacji, gdy nasze sypialnie usytuowane są na poddaszu, ze schodów będziemy niewątpliwie korzystać często, a to kolei może znacznie zakłócić nasz wypoczynek w salonie. Jeśli na piętrze znajdują się jedynie pomieszczenia rzadko użytkowane, natężenie ruchu nie wpłynie negatywnie na nasz wypoczynek w pokoju dziennym.

2. Otwarta klatka schodowa

Oszczędność przestrzeni

Reklama

Decydując się na schody otwarte na inne wnętrza, niewątpliwie zyskujemy dodatkową przestrzeń. Osobna klatka schodowa zajmuje przeciętnie od 9 do 10 m². Poza tym otwarta klatka schodowa umożliwia ustawienie schodów w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w domu. Dzięki temu możemy budować indywidualny i zupełnie wyjątkowy charakter wnętrza. Niemniej jednak oszczędność miejsca zależy w dużej mierze od właściwego usytuowania schodów. Jeśli bowiem umieścimy schody w takim miejscu, do którego będzie trzeba przemierzyć cały salon, albo na drodze do którego ustawimy wiele mebli i sprzętów, to na pewno nie zyskamy faktycznej oszczędności przestrzeni, a tylko niepotrzebny kłopot.