Mała kuchnia z wyspą

14.05.2012

Jaka kuchnia jest najbardziej funkcjonalna? Otwarta na salon, bardziej tradycyjna zrobiona w zupełnie odrębnym pomieszczeniu albo częściowo przesłonięta? A może kuchnia z wyspą?

Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą fot. Tecon

Wyspa kuchenna stanowi doskonałe uzupełnienie dla tradycyjnego ciągu szafek kuchennych. Najprościej mówiąc: jest to niska, wolno stojąca zabudowa, która ma na celu nie tylko podnieść atrakcyjność naszego wnętrza, ale również spełniać jak najwięcej pożytecznych funkcji, usprawniając nam pracę podczas przygotowywania codziennych posiłków np.: poprzez umieszczenie w niej dodatkowych szuflad czy wykorzystanie tego miejsca do instalacji urządzeń AGD, takich jak chociażby płyta grzewcza (gazowa lub elektryczna). W najprostszym rozwiązaniu może stanowić po prostu dodatkową powierzchnię kuchennego blatu. Kuchnia z wyspą to przede wszystkim propozycja dla osób, które lubią gotowanie i celebrację wspólnych posiłków.

O tym czy w naszym domu możliwa jest do zaaranżowania kuchnia z wyspą decyduje przede wszystkim jej wielkość i kształt wnętrza. Posiadacze małych pomieszczeń kuchennych często z góry skreślają pomysł tworzenia w niej wyspy kuchennej, argumentując to brakiem miejsca. Nie wydaje się jednak, aby takie podejście było rzeczywiście słuszne. Nawet małą kuchnię można zaaranżować tak, by umieszczona w niej wyspa nie tylko wyglądała dobrze, ale stanowiła naprawdę funkcjonalny element wnętrza.

Mała kuchnia z wyspą

Mała kuchnia z wyspą fot. Tecon

Na początek odrobina teorii. Każdy dobry projekt kuchni powinien uwzględniać w niej podział na odpowiednie strefy pracy, które to ułatwią w niej działanie. Rozróżniamy 5 takich stref: strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Nawet w małej kuchni dobrze jest pamiętać o tej zasadzie i prawidłowo rozdzielić poszczególne strefy choćby niewielkimi odcinkami blatów na których będzie można odstawić np.: wyjęte z lodówki rzeczy. W tym przypadku warto zastanowić się nad wyspą kuchenną, która będzie dodatkowym elementem zwiększającym funkcjonalność naszego pomieszczenia.

W małej kuchni stworzenie wyspy może być sporym wyzwaniem, ale nie rezygnujmy z niego.

Jeśli nasze pomieszczenie oparte jest na planie kwadratu to sprawa powinna być łatwiejsza, gdy jesteś posiadaczem małej, wąskiej kuchni w której wyspa się nie mieści to zrezygnuj z szafek w kształcie litery U i zamontuj je na planie litery L. To pozwoli spokojnie umiejscowić wyspę kuchenną. Dodatkowo możesz także spróbować „ściąć” narożniki szafek kuchennych, wysunąć wyspę bardziej w stronę salonu, albo zaokrąglić jej narożniki. Warto pamiętać o jednym, aby blat wysypy był naprawdę funkcjonalny to jego długość powinna wynosić min. 80 cm i niewiele mniejszą szerokość.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Mała kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Jaka kuchnia jest najbardziej funkcjonalna? Otwarta na salon, bardziej tradycyjna zrobiona w zupełnie odrębnym pomieszczeniu…

więcej

Dodaj komentarz