Zabezpieczenia przed dziećmi w domu

01.10.2014

Zabezpieczenia przed dziećmi w domu pozwolą dzieciom przebywać z nami, bawić się i pomagać nam. Zwłaszcza gdy pojawia się dziecko mama spędza dużo czasu w kuchni a maluch wraz z nią. Dziecko uczy się przez zabawę i poznaje świat wszystkimi zmysłami.

Zabezpieczenia przed dziećmi - zabezpieczenie gniazda elektrycznego

Zabezpieczenia przed dziećmi - zabezpieczenie gniazda elektrycznego fot. CLIPPASAFE

Wspólne gotowanie może stać się dobrą zabawą. Nie możemy jednak zapominać o najważniejszym, a więc o bezpieczeństwie dziecka. Zagospodarujmy przestrzeń kuchenną tak, by dziecko mogło poznawać otoczenie i uczyć się samodzielności w kontrolowanych przez nas, bezpiecznych warunkach. Zatem konieczne są zabezpieczenia przed dziećmi nie tylko w kuchni, ale i w pozostałych pomieszczeniach.

Ciekawość świata jest podstawowym motorem poznawczym, nie wolno nam wiec jej hamować. Niestety dziecko nie wie również, jakie konsekwencje i zagrożenia, niesie za sobą jego ciekawość. Jeśli pozostawimy w zasięgu jego ręki kolorowe i niezabezpieczone pojemniki, dziecko na pewno zechce sprawdzić, co ciekawego kryje się w grzechoczącym jak zabawka pudełku. Jeśli zabraknie nam wyobraźni, konsekwencje mogą być katastrofalne!

Jakie zabezpieczenia przed dziećmi należy zastosować w domu ?

– Zabezpiecz przed dzieckiem wszelkie gorące urządzenia kuchenkę czy piekarnik. Zainstaluj blokadę na piekarnik by dziecko nie mogło poparzyć się przy jego otwieraniu. Zablokuj dziecku również dostęp do kuchenki, czajnika – wszystkiego, co może poparzyć.

– Jeśli masz zamiar kupić nową kuchenkę, wybierz urządzenie bez pokręteł lub takie, w którym są one zamontowane z boku lub z tyłu kuchenki.

– Uważaj, aby dziecko nie miało dostępu do kranu. Jeśli bez twojej wiedzy odkręci gorącą wodę może się poparzyć. Najlepiej zmień ustawienie termostatu na temperaturę nieprzekraczającą 50 st C.

– Meble powinny być na stałe przytwierdzone do podłogi, by nie przewróciły się na dziecko, które spróbuje się po nich wspinać.

– Ostre kanty mebli powinny być zabezpieczone. Dziecko może rozbić sobie o nie głowę.

– Krzesła i taborety, to dla dziecka sprzęty pomagające w dostaniu się do kuchenki, stołu i blatów a co za tym idzie, do niebezpiecznych przedmiotów takich jak noże i widelce czy szklanki z gorącą kawą. Krzesła i taborety lekkie i nieprzytwierdzone do podłogi mogą się przewrócić wraz z dzieckiem.

– Starannie zabezpiecz przed dzieckiem, dostęp do kosza na śmieci. W śmieciach znajdują się nie tylko nieczystości i zarazki, ale również zbite szkło i inne niebezpieczne resztki. W sprzedaży znajdziesz specjalne pasy do zamykania pokrywy śmietnika.

– Nie układaj na otwartych półkach szafek produktów spożywczych, środków czystości ani szklanych czy porcelanowych przedmiotów. Przedmioty te powinny się znaleźć w szafach zamykanych na klucz lub na wyższych półkach, do których dziecko nie ma dostępu.

– W wejściu do kuchni zamontuj bramkę lub płotek zabezpieczający. Dziecko nie powinno bez twojej wiedzy mieć dostępu do gazu czy kuchenki.

– Zabezpiecz dostęp do gniazdek i elektryczności, specjalne klapki ochronią gniazdka przed możliwością wetknięcia czegoś do nich.

– Szafki, szuflady i lodówka powinny mieć zamontowane specjalne blokady zabezpieczające przed możliwością otwierania ich bez twojej wiedzy, zwłaszcza, jeśli w szufladach znajdują się noże a w szafkach środki czystości czy lekarstwa. Drzwi mogą też przytrzasnąć dziecku palce.

– Myj dokładnie ręce mydłem, gdy dotykałaś surowych produktów, takich jak mięso czy jajka, zanim weźmiesz dziecko na ręce.

– Ostre narzędzia powinny zawsze znajdować się w zamkniętej szufladzie, jeśli ich używasz natychmiast odłóż je w miejsce niedostępne dla dziecka.

– Pamiętaj też o zabezpieczeniu okien i drzwi balkonowych, jeśli takie znajdują się w kuchni. Dziecko z łatwością przekręci klamkę. Wyposaż okna w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym unikniesz wypadku.

Podsumowując, zabezpieczenia przed dziećmi nie zwalniają rodziców z obowiązku ich pilnowania, lecz w znacznym stopniu mogą uchronić dziecko przed niektórymi niebezpieczeństwami.

Więcej w kategorii: Kuchnia

Mała kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą

Jaka kuchnia jest najbardziej funkcjonalna? Otwarta na salon, bardziej tradycyjna zrobiona w zupełnie odrębnym pomieszczeniu…

więcej

Dodaj komentarz