Funkcjonalizm, harmonia i naturalność we wnetrzach

27.04.2012

Kończą się powoli czasy nowoczesnego funkcjonalizmu w wystroju wnętrz. Meble, które jeszcze kilka lat temu były wyznacznikiem prostoty i wysmakowanej elegancji oraz podkreśleniem nowocześniejszego podejścia do wystroju, dziś są na tyle popularne, że ciężko mówić w ich przypadku o rewolucji.

Zarezerwowane niegdyś dla wąskiej grupy bogaczy, którzy szukali oderwania się od klasycznego wnętrza, stają się aktualnie elementem wystroju popularnym nawet w małych mieszkaniach w bloku.

Lansowana moda na funkcję mebli, na ich oszczędność formy, na czystość i porządek, a także duża dostępność mebli i materiałów na rynku (w dosyć przystępnych cenach) dały początek tworzeniu wnętrz funkcjonalnych, jednak w zdecydowanej większości przypadków zupełnie pozbawionych smaku i wyrazu.

Wstawienie mebli i pomalowanie ścian w odpowiednich kolorach nie dawało często spodziewanego efektu. Wnętrza różniły się od tych pokazywanych na kartach katalogów, z czasem zaczęliśmy na nich upychać niepotrzebne rzeczy, pamiątki, zdjęcia, kuferki, dokupowaliśmy szafki i wróciliśmy do tego, co wcześniej. Wystroju bez funkcji.

Jaka jest jednak alternatywa? Jak to często bywa w aranżacjach, alternatywą jest powrót do korzeni, do klasyki, do naturalności. Naturalne materiały – drewno, glina, czy naturalne dodatki, len, bawełna oraz oszczędne w barwie barwy – biel, beż, kolor piasku czy kremowy. Powrót do tradycji, jednak przy okazji także tworzenie prawdziwej przytulności. Widać, że te elementy zaczynają wracać do domów ludzi znudzonych już trochę nowoczesnością.

Prostota i funkcjonalność była popularna choćby w XIX wieku w Ameryce, a na pozostałych kontynentach wiązała się raczej z obrazem domów wiejskich, niezbyt dużych, ale za to urządzonych doskonale w swej prostocie. Dało to sygnał i inspirację dzisiejszym projektantom. Stworzyć wystrój niemal zupełnie pozbawiony ozdób, nawet dla mniejszych pomieszczeń i jednocześnie sprawić, by mieszkańcy czuli się przytulnie.

Aranżacja salonu

Aranżacja salonu fot. Magnat

Schemat takiej aranżacji jest prosty, aczkolwiek należy oczywiście dostosować go do charakterystyki pomieszczenia. Do malowania ścian najbardziej nadaje się biel lub delikatne odcienie beżu. Blade odcienie koloru piaskowego również są bardzo dobrze wyglądające. Powyższe barwy – niezależnie w jakich zestawieniach – są tłem dla głównego wystroju. A ten powinien opierać się na drewnie. Drewniane podłogi, ale nie egzotyczne, a raczej klasycznie – głównie dębowe lub bukowe. Najczęściej stosuje się deski, rzadziej klepki czy parkiety (bardzo rzadko spotykane w tego typu wnętrzach. Dopełnieniem podłogi powinny być również drewniane okna. Jednak nie po przewieszane zasłonami, firankami czy ociekające złotem karniszy. Proste drewniane, a nie plastikowe z okleiną drewnopodobną świetnie zamkną pomieszczenie w jedną całość. Jeśli koniecznie muszą być zasłonięte, zalecane jest raczej użycie rolet z naturalnych materiałów.

Meble stworzą natomiast doskonałe funkcjonalne wnętrze. Również drewniane mają nie tylko zapewnić porządek, ale również muszą nieco ożywić wnętrze. Najczęściej z drewna drzew liściastych, o jak największej różnorodności słojów, bukowe, jesionowe czy dębowe, muszą być również odpowiednio przygotowane. Półmatowe, oczyszczone z farby, by podkreślić ich naturalność oraz czasami (w przypadku mebli sosnowych) pokryte bejcą nieco przyciemniającą ich kolor.

Warto też zastanowić się nad dodatkami. Są to wyłącznie przedmioty codziennego użytku. Proste szkło, naczynia gliniane o szlachetnej formie, skromne pojemniczki i pudełka, w których układamy nasze skarby, by nie leżały na wierzchu. Jeśli decydujemy się na ozdoby pobudzające nasze puste ściany, powinniśmy zdecydować się raczej na obrazy. Z jednej strony możemy sobie pozwolić na powieszenie obrazów w skromnych prostych drewnianych ramach, z drugiej jednak, nie będzie żadnego problemu z powieszeniem ich bez ram.

Wszystkie elementy muszą być przede wszystkim proste i funkcjonalne. Tyczy się to zarówno mebli, jak i dodatków. Niekiedy nasza skłonność do pokazywania światu bogactwa i przepychu, potrafi zepsuć w sekundę cały nasz trud związany z tworzeniem miejsca harmonii i prostoty. Nie zawsze eksponowanie i przesadne chwalenie się dobytkiem ma sens. Większy efekt z pewnością osiągniemy pilnując formy. Takie wnętrze podkreśli wysublimowany smak i wyczucie estetyki i funkcji właścicieli.

Więcej w kategorii: Salon

Dom w stylu skandynawskim

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Wnętrze w stylu skandynawskim charakteryzuje się naturalnością, prostotą i funkcjonalnością. Jest ponadczasowe i nie podąża…

więcej

Dodaj komentarz